Sign in to follow this

На днешната дата: Рекордната победа в Лигата

Pepinka

преглеждания

На 4 март 1995г. Юнайтед постига рекордната си победа във Висшата Лига, когато Ипсуич гостува на Олд Трафорд…

Предистория: Седмица по-рано Червените Дяволи губят с 1-0 от Евертън на Гудисън Парк. Алекс Фъргюсън иска от играчите си по най-бързия начин да забравят тази загуба и да се върнат на победния път, за да съкратят преднината на Блекбърн на върха в класирането. Но дори и той не е могъл да си представи по какъв категоричен начин неговите момчета ще сторят това.

Събитието: Рой Кийн открива резултата след 15 минути игра, преди Анди Коул да започне головото си шоу. Шест седмици след като дебютира за Юнайтед, седем милионната покупка вкарва две попадения преди почивката. Въпреки че получава лека контузия в глезена при отбелязването на втория си гол, Коул е неудържим. „Мениджърът ме попита дали искам да бъда заменен на почивката“, спомня си Коул. „Но аз усещах че ще паднат още доста голове, и не исках да пропусна този шанс.“ Напълно вярно. Коул оформя своят хет-трик в началото на второто полувреме, а малко по-късно Марк Хюз отбелязва петия гол за Юнайтед с помощта на горната греда, а скоро след това и шестия. След този малък антракт, Коул отново излиза на преден план със своя четвърти гол в срещата, общо седми за Червените Дяволи. В 72-рата минута Юнайтед получава възможност да изпълни пряк свободен удар след като вратаря на Ипсуич Крей Форест играе с ръка извън наказателното поле. Свободния удар е изпълнен моментално от Пол Инс и това означава само едно: 8-0 за Манчестър Юнайтед. След това цели 16 минути „Трактористите“ успявят да опазят врата си суха. Но две минути пред края на двубоя, Анди Коул вкарва своя пети гол, а след това той, Марк Хюз и Брайън МакКлеър пропускат няколко добри възможности да направя резултата двуцифрен.

Следистория: „Това е близко до съвършенството“, казва мениджърът. „Създадохме толкова много възможности за гол, на два пъти уцелихме и гредите. Изумително представяне.“ Въпреки че победата с 9-0 си остава клубен рекорд за най-голяма домакинска победа, това не успява да предотврати коронясването на Блекбърн за шампиони. Анди Коул споделя рекорда си за най-много отбелязани голове (5) в едни мач във Висшата Лига с Алън Шиърър, който се разписва на пет пъти във вратата на Шефилд Уензди през 1999г., както и с Джърмейн Дефоу, който също има 5 попадения в един двубой – срещу Уигън Атлетик през 2009г.

Какво пише пресата:
„Горкият стар Ипсуич. Най-слабата защитата в Премиършип се изправи срещу най-талантливият в атакуващ план отбор в страната, и всичко това доведе до пердах в гигантски размери.“ – РоджърТейлър, „Обзървър“