Jump to content
Sign in to follow this  
Devilment

Ляв бек Vol. 2

Най-добър ляв бек по време на ерата Фъргюсън?  

44 потребители са гласували

Нямате право да гласувате или да виждате резултатите от гласуването. Please sign in or register to vote in this poll.

Препоръчани публикации

Ляв бек

Денис Ъруин vs Патрис Евра

Автор: SAF_1986

Много се колебах как да започна – с биографични данни, статистика или пък с някой цитат, но се отказах от всички варианти и като начало искам да кажа следното: макар да избираме най-добрите футболисти играли по времето само на един мениджър, периодът който ще обхванем е от внушителните двадесет и пет години, време в което футболът непрестанно се променя и развива в най-различни аспекти и мисля, че ще бъде доста трудно, а в някои случаи и неуместно, да сравняваме играчи от различни епохи. Оставям всеки да прецени за себе си дали сегашният случай е такъв.

Сигурен съм, че всеки фен на Манчестър Юнайтед знае, че Райън Гигс е най-титулуваният играч в историята на клуба. Колко пъти обаче някой си е задавал въпроса, кой е на второ място в тази престижна класация? E, oтговорът е ДЕНИС ЪРУИН.

С кариера обхващаща над две декади, 900 мача на клубно ниво, участие на Световно Първенство с Република Ирландия, няма никакво съмнение, че Денис Ъруин е един от най-добрите леви защитници в съвременния футбол.

Кариерата му в Юнайтед започва през 1990 година и продължава впечатляващите дванадесет сезона, в които изиграва 529 мача и вкарва 33 гола. Печели седем титли на Англия, три пъти ФА Къп и веднъж Шампионската лига.

По-голямата част от времето, в което играе за Манчестър Юнайтед Ъруин прекарва на левия фланг на защитата, но не е тайна, че той умее да играе и като десен защитник. Доказателство за това е фактът, че по-голямата част от кариерата в националния отбор на Република Ирландия той титулярният избор за десен защитник. Напълно резонни са и думите на един футболните анализатори в Англия, който казва: “В отбора на десетилетието (90-те) на Висшата лига има две сигурни позиции – Денис Ъруин - ляв защитник и Денис Ъруин - десен защитник”.

Наред с безпорния принос, който има към дефанзивната част от играта на Юнайтед, Ъруин се включва много често в атаките, притежава силен удар и с двата крака и бележи редица важни голове. Майстор е на статичните положения и до налагането на Дейвид Бекъм в отбора е от основните изпълнители на преки свободни удари.

Макар, че често е недооценяван от пресата (и от противниковите фенове) подобно на друг велик играч на Червените Дяволи –Гари Невил – ирландецът се отличава със своята отдаденост на клуба, трудолюбие и постоянство. Твърд титуляр е на своята позиция цяло десетилетие и още докато играе се превръща в легендарна фигура за всички, които обичат Юнайтед.

Джак Чарлтън, треньор Ъруин в националния отбор на Ирландия, го описва като страхотен човек, класен футболист и мечтата на всеки мениджър. А при раздялата му с Юнайтед Сър Алекс също обсипва с похвали ирландеца - определя като “феноменален играч” и една от най-добрите покупки, които е правил.

Наред с Кантона, Шмайхел, Брус и т.н. Денис Ъруин е основна част от онзи тим, който прекратява мъчителното двадесет и шест годишно чакане и носи титлата на Олд Трафорд за първи път от времето на Сър Мат Бъзби и продължава да бъде ключова фигура в отбора, който печели четири от първите пет сезона на новосъздадената Висша лига. Ъруин е един от тези, които “изливат основите” на съвременния Юнайтед. Според мен ирландецът е един от играчите, благодарение на които Манчестър Юнайтед е това, което е днес – Господарят на Висшата лига.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ляв бек

Денис Ъруин vs Патрис Евра

Автор: reddevil9425

Кой пък е този? Това беше първата ми реакция след идването на Евра в Юнайтед през 2006. Не искам да лъжа и да казвам, че съм му гледал мачове с Монако, просто един от най-изненадващите и точни трансфери на Фърги откакто го помня този отбор. По онова време си имахме О’Шей, Силвестре и Хайнце, който направи изненадващо добър престой в Юнайтед, но след контузията си загуби мястото на левия бек и точно това бе причината за привличането на Евра.

През сезон 06/07 Пат имаше една от най-основните заслуги за спечелването на титлата. Той изгради много добро партньорство с Рио и Вида, а също и с Роналдо, и именно това му донесе бързото приспособяване към отбора. Още помня гола му срещу Рома при онова 7-1 и как се радваше като обезумял. След този сезон вече нямаше никакви съмнения във феновете на Юнайтед, че отбора има изключителен ляв бек. Единственият конкурент във висшата лига от 2006 насам на Евра за най-добър ляв защитник е Ашли Коул. Първите години от престоя му в Англия затвърдиха, че именно той е по-добрият от двамата. С много добри мачове в Англия и особенно в Шампионската Лига през шампионският ни сезон той затвърди и показа на критиците, че няма по-добър от него на тази позиция в света. Силната му страна не е само в защитата, със своите включвания напред той показа, че е по-добър дори и от някои флангови футболисти играли или играещи в Юнайтед сега. Просто за мен няма по-завършен футболист на тази позиция от Евра и ако не беше името Денис Ъруин(дори и без да съм му гледал мачове знам кой е) не мисля, че някой би успял да намери по-добър и постоянен ляв бек играл в Юнайтед по време на ерата „Фъргюсън”. Изключително сигурен защитник. В последно време обаче наблюдаваме рязък спад в формата на Евра.Не че никога не е играл рисковано, но просто в някои мачове този сезон той прекалява. Ще дам 2 примера, въпреки че примерите са доста. Мачът с Челси на "Стамфорд Бридж" бе загубен именно срещу негова грешка, той не покри Луиз и след това последва гол. Мачът с Арсенал в неделя бе загубен заради негова грешка. Може би указанията от Фърги са били цял мач да покрива Уолкът, но при гола следвайки Уолкът се вижда как оголва зоната и оттам вече следва пробива на Перси.

Друго лошо като цяло в персоната Евра е характерът му. Помним световното в ЮАР и как именно след организацията на бунта от Евра срещу „предателя” издал скандала между Доменек и Анелка, тръгна срива на Франция, а от там всичко е история. Помним също и как след скандала с Рууни, Евра постъпи по-доста идентичен начин и поиска повече пари от ръководството от алчност ли, от бедност ли .. никой не знае. Всичко това може да бъде обяснено с думата „французин”. Манията на французите, че са най-великият народ е създала много проблеми през вековете и ще създава. Въпреки всичко обаче смятам, че качествата на Евра преобладават пред лошия му характер и съм сигурен, че някой ден отново ще го докаже. Според мен при малко повече концентрация той ще си възвърне старата форма.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
С убедителна преднина пред Патрис Евра, Денис Ъруин намери своето място в състава на Фърги!

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Sign in to follow this