Jump to content
Sign in to follow this  
Devilment

Вратари Vol. 2

Най-добър вратар в ерата на Фъргюсън?  

49 потребители са гласували

Нямате право да гласувате или да виждате резултатите от гласуването. Please sign in or register to vote in this poll.

Препоръчани публикации

Вратари

Едвин ван дер Сар vs Петер Шмайхел

Автор: onyx

Едвин ван дер Сар е страхотен вратар. Искам да започна с това и да подчертая, че много харесвам холандеца. Той има това, което много други преди него нямаха - класата и уменията да замести една легенда на вратата на Манчестър Юнайтед. Един вратар, който завинаги ще остане в сърцата на феновете на червените дяволи. Именно за него ще говоря в тази статия. За големия Петер Шмайхел.

Спасяванията и спокойствието на ван дер Сар сякаш ни карат почти да забравим за времето, когато Шмайхел заключваше вратата си. Тези, които израстнаха, наблюдавайки холандеца под рамката и които са гледали само епизодични прояви на Шмайхел от клипчета и компилации, като че ли не могат да си представят какво е да имаш дори още по-добър вратар. Но колкото и невероятно да звучи, в моите, а и на много други фенове очи, Петер беше точно това. Като ван дер Сар, но и още.

Когато сравняваме двамата големи вратари на Юнайтед по времето на Фъргюсън, не можем да пропуснем един факт. Шмайхел даде най-добрите си години на червените дяволи, докато ван дер Сар ги прекара в Аякс и Ювентус. Холандецът дойде в Юнайтед на преклонна за футбола възраст и само формата му и доброто стечение на обстоятелствата му позволиха да изиграе цели 6 сезона с отбора. Убеден съм, че никой, дори Фъргюсън, не е очаквал ван дер Сар да остане толкова дълго. А когато Шмайхел пазеше в Юнайтед, той беше в зенита на кариерата си, в страхотна форма и печелеше трофей след трофей. За 8 сезона той има 5 титли от Премиершип, 3 пъти FA Cup и разбира се, титла от Шампионската Лига. Не случайно беше избран от PFA в отбора на столетието в Англия за годините от 1907 до 2007. Представете си колко много велики вратари са излизали по терените в Англия за тези 100 години, но именно Шмайхел беше удостоен с честта да бъде най-добрия измежду тях. Това трябва да говори достатъчно.

Не смятам за неоходимо да обсъждам техническите качества - на всички е ясно, че и двамата са невероятни таланти - сигурни, футболно грамотни и с чудесни рефлекси. Това, което за мен откроява Шмайхел е красотата на отиграванията. Точно както публиката затаява дъх от финтовете на Роналдиньо и Зидан, така датчанинът приковаваше погледите със страхотни плонжове и спасявания с една ръка, превърнали се в негова запазена марка. Той не просто избиваше топката, но го правеше по един специфичен за него и много красив начин и не можех да се наситя на повторенията. Не съм виждал друг вратар да спасява като Шмайхел. На моменти това, което правеше, изглеждаше буквално невъзможно. Футболът не е само прагматизъм - красотата в играта е това, което печели голяма част от привържениците. Може би заради това Шмайхел има толкова много фенове. Има много добри вратари, но нито един от тях не може да спасява като датчанина.

Разбира се, тези фамозни изпълнения на Шмайхел не бяха за сметка на сигурността в играта му. Като всеки вратар, и той правеше грешки, но като цяло беше изключително стабилен. Когато се замисля за него, в съзнанието ми винаги се появяват намесите му по пътя към титлата от Шампионската Лига през 1999-та. Най-вече няколко извънземни спасявания срещу Ювентус и Барселона, както и едно след удар с глава на Саморано от Интер. Дали Юнайтед щеше да ликува с титлата, ако на вратата тогава не беше Шмайхел? Дали изобщо щеше да достигне до финала? Тези въпроси остават без отговор, но едва ли някой ще отрече, че Шмайхел беше в основата на онзи незабравим требъл.

Напоследък много се говори за пасовете в предни позиции, с които ван дер Сар започва атаките на Юнайтед. Навремето Шмайхел правеше същото. Сякаш сме позабравили, а и не е лесно да се намери статистика за това, но аз помня дългите подавания на датчанина към Канчелскис и Гигс, които често изненадваха защитата на съперника. Шмайхел дори може да се похвали с гол за Юнайтед в официален мач - след удар с глава в последните минути в мач срещу Ротор Волгоград за купата на УЕФА през 1995-та.

Но най-голямата разлика между ван дер Сар и Шмайхел несъмнено е темпераментът. Ван дер Сар демонстрира нерви от стомана и винаги запазва съвършено спокойствие. Рядко ще видим холандецът да избие удар, да стане бързо, да спринтира и да се разкрещи в лицето на... Гари Невил, например. Или при сдърпване между играчи в центъра на терена, да изтича разстоянието и да се включи. Или да се разправя със съдията. Шмайхел го правеше постоянно. Той гореше в играта и беше един от истинските лидери в онзи невероятен отбор.

Да не забравяме и един рекорд, който Шмайхел продължава да държи - най-голям процент сухи мрежи в Премиершип. 42% от мачовете, в които датчанинът е изиграл в първенството са завършили без той да допусне гол във вратата си. 42% - представете си това! Естествено, голямата част от тях с екипа на Манчестър Юнайтед.

Дали Шмайхел е най-добрия вратар за всички времена? Не мога да отговоря на този въпрос, възможно е и според мнозина е точно така. Но със сигурност за мен е най-добрия вратар, който аз съм гледал, откакто се интересувам от футбол. И колкото и да харесвам ван дер Сар, не мога да не отдам заслуженото на големия датчанин. Забъркан в скандали с Фъргюсън, обвиняван в расизъм, завършил кариерата си в Манчестър Сити - нищо от тези неща не може да изтрие прекрасните спомени, които легендарният Шмайхел остави на всички нас, феновете на Юнайтед.

И ако аз не съм достатъчно убедителен в аргументите си, за финал ще цитирам Сър Алекс Фъргюсън: "Едвин е най-добрия вратар, който сме имали след Петер Шмайхел". Оставям тази реплика без коментар.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Вратари

Едвин ван дер Сар vs Петер Шмайхел

Автор: reddevil9425

Първо искам да кажа, че не пиша този текст, за да пиша нещо против Шмайхел. Тoва би било смешно, а пък и не мога, защото наблюденията ми към него са само от клипове и от мачове, свалени от интернет. Така че ще използвам само статистика. Дори си мисля,че като индивидуален играч Шмайхел е доста по-добър от Едвин. Просто има отношения в които съм сигурен, че Сар го превъзхожда и ще се опитам да го докажа.

Едвин е един от най-добрите вратари в днешно време, дори на 41 години, а може би и най-успешният в Англия. Ако не най-добрият спрямо рефлекси и спасявания, то откъм страна на играта с крака, сигурността, спокойствието и пласирането във вратата, Сар е номер едно. Точно върху тези компоненти смятам да наблегна. Всеки мач е доказателство, че за този човек граници при играта с крака няма! Лично съм настръхвал десетки пъти след като топката му е била върната, а той просто и изключително точно я подава напред. Има много примери, но онази асистенция за гола на Рууни срещу Блекбърн беше върха. Просто няма такъв поглед и никой не може да ме убеди, че в това отношение има някой по-добър. Постоянството му? За разлика от някои други вратари на други водещи отбори в Англия, а пък и за разлика от предшествениците на Сар, като Бартез, Керъл, Хауърд и оня Масимо Тайби, на който като му видя клип и ми става лошо, а пък дори и за разлика от Шмайхел, Едвин е изключително постоянен. Ако направи една грешка на 9-10 мача тoва ще да е много много лош период в кариерата му. Последната грешка която направи, която впрочем бе и решаваща за края на мача, беше срещу Уест Бромич за 2-2. Тук личи колко важна част от отбора е той. С рекордите които направи на вратата на Юнайтед той показва, че в отношение „сигурност” и „постоянство” е ненадминат. Не мисля че Шмайхел някога би направил 1122 минути поред без допуснат гол, с каквато и да е защита пред него. Да, Шмайхел има 22 „чисти мрежи” в един сезон, но Едвин направи 18 още в първия си сезон и то само в Премиършип. Рекордът на Едвин е от 15 поредни мача без допуснат гол в лигата, а този на Шмайхел е от едва 6 гола и то не само в първенството, като се има предвид, че пред него са били играчи като Брус и Ъруин. Петер е просто един от онези, несъмнено велики вратари, които дори в най-добрите си мачове допускат голове. И лично за мен това е недостатъка на Шмайхел спрямо Сар – многото допуснати голове. На всеки трети мач Шмайхел е допускал поне по 1 гол, а доста често и по повече. Да, вие ще кажете, че Едвин няма рефлекса и агресията на Шмайхел, но за мен това не е най-важното в играта на един вратар. Спрямо това колко е спокоен Едвин, мога да кажа, че никога не съм го виждал да крещи и да се ядосва по време на мач. Да, кара се на защитата пред него, което е задължително за един вратар, но дори и в най-лошите и напрегнати моменти е изключително спокоен и уравновесен (пример – дузпата срещу Сити на Ийстландс 2007 и дузпата на Анелка на финала и т.н, и т.н). Пласирането при центрирания и удари е изцяло за Едвин, той компенсира с това липсата на Шмайхеловия рефлекс. За дузпите не съм сигурен кой да избера като по-добър... но може би все пак ще е Шмайхел заради рефлекса и способноста да играе 1 срещу 1. Не съм убеден, че е удачно да се сравняват вратари, играли по различни времена, но нека така да бъде. Мисля си обаче, че са на едно ниво, въпреки че съм прекалено пристрастен и към двамата, и не мога да реша „кой е по по най”.

Когато Едвин дойде от Фулъм леко се съмнявах в това до колко успешен ще е, имайки предвид, че предишните 2-3 години гледах как Керъл и Хауърд се дънеха един след един. Още в началото той показа, че в някоя класация след години ще се конкурира с Шмайхел за най-великия вратар играл в Юнайтед в модерната ера на Висшата Лига. В момента виждаме, че когато Едвин е контузен или не играе е изключително трудно на защитниците, дори и титулярите,да играят спокойно и координирано. Просто не мога и не искам да си представям кой ще е тоя вратар, който да замени Едвин следващата година, страх ме е! Нека използвам едно клише и да кажа, че „старецът знае какво да направи”...просто чакам с интерес, това което ще се случи лятото.

P.P.Може би съм писал глупости за Шмайхел, извинете ме, но просто нямам преки наблюдения. Както казах, индивидуално Шмайхел няма равен изобщо с тоя рефлекс, но за мен най-важни са сигурността и постоянството.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Макар и само с глас преднина пред Шмайхел, Едвин ван дер Сар става първият играч в състава на Фърги!

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове