Jump to content
Sign in to follow this  
R3D_aNd_M37h

Футболно хулиганство

Оцени тази тема

Препоръчани публикации

Видях, че във форума няма такава тема и реших да пусна. Нека тука всеки да каже какво мисли по въпроса и кои за него за най-сериозните фракции в световен мащаб. Аз съм намерил серия от статии за хулиганите из Европа, които ще публикувам през няколко дни. ;) Ще помоля само да не се говорят глупости и да не се изпада в лични нападки, че ще ми затворят темата, а ще има какво да се види.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Видях, че във форума няма такава тема и реших да пусна. Нека тука всеки да каже какво мисли по въпроса и кои за него за най-сериозните фракции в световен мащаб. Аз съм намерил серия от статии за хулиганите из Европа, които ще публикувам през няколко дни. ;)

Ще помоля само да не се говорят глупости и да не се изпада в лични нападки, че ще ми затворят темата, а ще има какво да се види.

Илийка, честно казано супер неподходяща е тая тема тук...а още по-неподходящо е твоето отношение, поне от това, което си написал. А подзаглавието на темата е...скандално просто.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Според мен темата е готина (иначе предполагам говориш за статиите от "Новинар"?), но не мисля, че тук ще вирее. В смисъл, сега ше почнат да философстват страшни хуулс тука и всеки да каже как е откърмен с тая тема, та не мисля, че ше мине без престрелки ;)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Според мен темата е готина (иначе предполагам говориш за статиите от "Новинар"?), но не мисля, че тук ще вирее. В смисъл, сега ше почнат да философстват страшни хуулс тука и всеки да каже как е откърмен с тая тема, та не мисля, че ше мине без престрелки ;)

Точно за тях говоря. Следя ги от известно време и смятам да ги поствам тук. Убеден съм, че ще има интерес към тях. Освен това имам и някои автентични видео материали, които също биха предизикали интерес.

Илийка, честно казано супер неподходяща е тая тема тук...а още по-неподходящо е твоето отношение, поне от това, което си написал. А подзаглавието на темата е...скандално просто.

Петкашка, кажи какво не одобряваш в темата и отношението ми? Просто искам да има подобна тема. Футболни фенове сме все пак, не посетители на опера и 100% всеки от нас има мнение и по въпроса с хулиганството. Сигурен съм, че дори можем да научим по нещо интересно - това са неща, свързани с играта damn...

Подзаглавието е хумористично, не ставай тесногръд заради единия бъзик. ;)

Сега очаквам да се появи и НиколаЕ и да ни обясни как ние сме телевизионни зрители, нестъпващи по стадионите и неходили на гостуване на любимия си отбор, които само говорят наизуст и се перчат.

НЕ Е ТОВА ЦЕЛТА. Темата е донякъде образователна, няма нужда да се хулим. И може да поограничим БГ футбола, поне в началото.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Bg Football и Hooligans... :) Миии...Аз не знам за какво има да го споменаваме изобщо ;)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Предлагам да направим тема - форумно хулиганство !!

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Предлагам да направим тема - форумно хулиганство !!

Тогава това ще се превърне в най-посещаваната тема в тоя форум ever и много хора ще впишат имената си със златни букви в нея. ;)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Илийка ти каза .... "Футболни фенове сме все пак, не посетители на опера и 100% всеки от нас има мнение и по въпроса с хулиганството." фен.. хилиган.. оттам започва цялата дискусия.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Правя разлика между двете и никога нито съм бил, нито съм се считал за хулиган, ултрас или каквито и да е други подобни категории. Светльо, ти си от по-запознатите с тази тематика и очаквам адекватно мнение по въпроса. Някой може да си помисли, че преливаме от пусто в празно, но не мисля, че е така. Моето мнение съм го изказвал многократно. За мен футболното хулиганство е част от играта, макар и като доста крайна форма на подкрепа на отбора (или определени традиции). Има го от доста време и ще продължава да го има. Фракциите/групировките, подкрепящи даден футболен клуб са едни от най-забележителните организации изобщо. Членовете им си имат свои виждания за нещата във и извън стадиона и защитават каузата си с всякакви средства. Именно в най-развитите във футболно отношение страни (тези в Европа и Южна Америка) са и най-опасните и добре организирани подобни формирования. Смятам, че ще е интересно и си заслужава да се обърне внимание на някои от тях и затова ще постна определени статии тук. На който му се чете, е добре дошъл, който не иска, нека поне не роптае и не ръси глупости на едро.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Съвсем накратко... Периодът на де-индустриализация в Англия и все по-бързите темпове на глобализация водят до изчезването на чувството за идентичност в работническата класа. В последствие нуждата на хората да принадлежат към нещо се изразява във всевъзможни форми. Футболът се оказва перфектен за целта - от една страна всеки е свободен да се присъедини към феновете, от друга все пак е ограничен от това къде живее и е най-естествено да подкрепя отбора от своя град - или съответно от своя квартал, ако има повече от един. От там делението вече е налице, а най-лесният начин да накараш хора да се настроят един срещу друг е да имат причина да се делят на свои и чужди. Нашият блок - вашият блок, съседният квартал, София - Пловдив, гадните гърци/турци/румънци, жълтури/негри. А при наличието на деление се появяват фашизоидните инстинкти, че ние сме по-добри от тях просто защото сме ние. Затова и първи е хулигански организации се появяват именно в развитите страни, в последствие и в останалите. Разбира се, влияние има и популярността на играта - за да има хулигани, трябва да има тълпа. Има и още един важен момент с идентичността - привържениците на големите отбори са ужасно много, а колкото по-краен ставаш, толкова повече се отдалечаваш от средностатистическия фен, и така "ултрасите" имат още един черта, по която да се чувстват част от група. Както и да е, едва ли ви се обсъжда точно този аспект на темата.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Намерете ми ъплоудър в замундата или арената да му дам да качи сериите The Real Football Factories с Tommy Johnson. Не може да се претендира за 100% обективизъм особено когато хората са пред камера, но въпреки това предаването се опитва да си обясни ащо и как това се случва. Лично според мен хулиганството е по-скоро отдушник на общественото и социално напрежение, а футболът е просто маска, претекст. Има хора, които обичат да са обединени под някаква идея, обичат да са част от някаква група, обичат да се чувстват силни и най-вече обичат да изразходват енергия(т.е. да се бият). Огромно впечатление ми прави страстта, с която го правят. Посветяват живота си на отбора или организацията и всичко друго е на заден план. Най-крайните са готови и да убият.  Тематиката е сложна тъй като всяка държава и всяка организация си има специфики и нещата навсякъде стоят по различен начин.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Съвсем накратко...

Периодът на де-индустриализация в Англия и все по-бързите темпове на глобализация водят до изчезването на чувството за идентичност в работническата класа. В последствие нуждата на хората да принадлежат към нещо се изразява във всевъзможни форми. Футболът се оказва перфектен за целта - от една страна всеки е свободен да се присъедини към феновете, от друга все пак е ограничен от това къде живее и е най-естествено да подкрепя отбора от своя град - или съответно от своя квартал, ако има повече от един.

От там делението вече е налице, а най-лесният начин да накараш хора да се настроят един срещу друг е да имат причина да се делят на свои и чужди. Нашият блок - вашият блок, съседният квартал, София - Пловдив, гадните гърци/турци/румънци, жълтури/негри. А при наличието на деление се появяват фашизоидните инстинкти, че ние сме по-добри от тях просто защото сме ние. Затова и първи е хулигански организации се появяват именно в развитите страни, в последствие и в останалите. Разбира се, влияние има и популярността на играта - за да има хулигани, трябва да има тълпа.

Има и още един важен момент с идентичността - привържениците на големите отбори са ужасно много, а колкото по-краен ставаш, толкова повече се отдалечаваш от средностатистическия фен, и така "ултрасите" имат още един черта, по която да се чувстват част от група.

Както и да е, едва ли ви се обсъжда точно този аспект на темата.

Бая накратко викаш... ;)
Ми де-индустриализацията на Италия, Аржентина, Мексико, Холандия, Сърбия, Хърватска? Не се обяснява така лесно причината да се зароди самата субкултура, още по-малко да еволюира до днешните мащаби...

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Ако искаш вярвай, но пробвах да съм кратък. :) Ако бях продължил по-натам, още щях да си пиша, а и въобще не ми е хрумвало да покрия цялата тема. Иначе казах "де-индустриализация в Англия и все по-бързите темпове на глобализация", не пропускай второто. Нужно ли е да обяснявам защо съм съгласен с мнението, че глобализацията е свързана с липсата на идентичност?

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Иначе казах "де-индустриализация в Англия и все по-бързите темпове на глобализация", не пропускай второто. Нужно ли е да обяснявам защо съм съгласен с мнението, че глобализацията е свързана с липсата на идентичност?

Хаха, не естествено, но не съм го и подлагал на съмнение. Честно казано обаче не смятам, че това явление е толкова резултат от липсата на идентичност и желанието за принадлежност към нещо на работническата класа, просто защото това важи за всяка субкултура. Всеки материал по темата за скинхедс, пънкс и сякви подобни започва с увод на тема "работническа класа и желание за принадлежност". Хулиганските фракции са нещо уникално в тоя смисъл и не смятам, че трябва да се разглежда точно от тая гледна точка, въпреки определената доза истина в нея. Това имах предвид. ;)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
виждам че никой не споменава Русия, къде хулиганството е доста развито... Дрижина Полская също не е спомената.между другото.. хората които започнаха да говорят за Англия... в момента как е хулиганството в Англия ?

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

хората които започнаха да говорят за Англия... в момента как е хулиганството в Англия ?

You mean...?

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
не мисля че съм написал нещо неразбираемо.в каква насока се "развива" това движение на Островвът...развива ли се ? дали след години това че Англия е най-хулиганстката държава няма да е просто мит наложен от законодателството там и т.н.опитвам се да дам насока на разговора без да участвам директно в него просто.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

не мисля че съм написал нещо неразбираемо.в каква насока се "развива" това движение на Островвът...развива ли се ? дали след години това че Англия е най-хулиганстката държава няма да е просто мит наложен от законодателството там и т.н.опитвам се да дам насока на разговора без да участвам директно в него просто.

Хахаха, не скачай бе, спокойно... Исках да знам какво точно имаш предвид, каквото съм и написал... В смисъл - питаш за мнение ли, отговор ли търсиш, в такъв смисъл. :)

Надявам се скоро в Новинар да пуснат статия и за UMSF. Иначе ще направим нещо смразяващо кръвта, кълна се, само да го измислим... (Не че съм от тях. За тях на се говори много - много. Най-често-изобщо.)
:a0146:

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Тъй като се заговори за Полша ще започна с постването на статиите за хулиганството именно с тези там.

Полша. Сърцето на футболния вандализъм

Публикувано изображение

Полша е единствената европейска страна, в която съществува официална хулиганска лига

За разлика от Холандия, която още от Средновековието е оазис на свободата, общественото развитие в Полша е белязано от социализма. Това особено личи във футбола. До падането на режима запалянковците са сред най- ревностните му противници. Стадионите тук са място, където привидно свободно можеш да изразиш позициите си. Привидно, защото след края на футболните срещи, най-превъзбудените опоненти на системата са били преследвани. Много от тях са били съдени и са излежавали присъди в тежки условия.

Въпреки режима, привържениците на полските футболни клубове винаги са имали възможност да подкрепят отборите си с всякакви средства. Още в края на 70-те и началото на 80-те те възприемат крайния италиански модел на подкрепа. Изобретени са първите знамена, шалове, измислят се песни за отбора по известни поп и рок мелодии. Много скоро малки групички започват да се държат непристойно, да търсят съприкосновението с органите на реда, поведението им често е отвъд границата на закона.

Това са банди, които възприемат и модела на английското хулиганство – насилието и конфликтите са поставени пред подкрепата от трибуните. Друга причина, която изтъкват местни специалисти в областта на футболното хулиганство е, че с падането на социализма си отива и грижата за младото поколение, както и контролът върху него. Останали без перспективи, много младежи припознават насилието като форма на протест срещу обществото и като начин да спечелят авторитет сред своето поколение. Бичът на безработицата ражда агресивни мъже на по-зряла възраст.

Още в края на 80-те и особено през 90-те като центрове на футболното хулиганство в Полша се утвърждават Варшава, Гданск, Лодз и Краков. Групировките зад отборите на „Легия” (Варшава), „ЛКС Лодз”, „Видзев”, „Полония”, „Висла”, „Краковия”, „Легия” (Гданск) и „Лех” са натрупали толкова „опит” в насилието, колкото никоя друга фракция в Европа. Не е тайна, че в момента полските отбори са най-нежеланият съперник от европейските клубове в турнирите за Шампионската лига и Купата на УЕФА. Крайните полски фенове могат да „преминат” през всеки и през всичко, без мисъл за последствията. Хулиганските армии на клубовете от бившата соцстрана често надхвърлят хиляда души. Нахлуването на терена за бой между агитките, опустошаването на обществени заведения и транспорт се приемат за нормално ежедневие.

Публикувано изображение

Ето някои от характеристиките на полската хуулс сцена:

Нацизъм

Ядрата от хард фенове са отявлени привърженици на нацизма. Знамена с пречупени и келтски кръстове неизменно присъстват на двубоите на „Легия” (Варшава), „Висла” Краков и „Лех” Познан. Крайните поддръжници на „Легия” (Гданск) пък скандират „по дърветата, вместо листа, ще висят комунистите”. От друга страна, в Полша приятно впечатление прави тенденцията Support your local team – подкрепата за местните клубове с малко успехи е наистина впечатляваща.

Хулиганска лига

Полша е единствената страна в Европа, в която съществува официална хулиганска лига. Тя се ръководи от спортното списание „To My Kibice”. Класирането в нея се определя от броя на спечелените битки с вражески фракции и с полицията според мащабите на вандализма по стадиони и обществени места. През 1998 г. класацията изглежда така: 1. „Лех”, 2. „Легия” (Варшава), 3. „Арка”, 4. „Легия” (Гданск), 5. „Краковия” и др. През 2001 г. ултрасите на „Лех” продължават да са №1 по страхопочитание, следвани от „Арка”, „Легия” (Варшава), „ЛКС” Лодз, „Видзев” и „Рух”. За последните две години първите две места неизменно държат ултрасите на „Лех” и „Легия” (Варшава). Пак според класация на същото списание, дербито на Лодз между „ЛКС” и „Видзев” е най-опасното в Полша. Цели три сблъсъка от 1999 г. до днес между тези два съперника попадат в Топ 10 на най-кървавите битки в Полша. На три пъти попадат и двубои на националния отбор на Полша (срещу Англия, Швеция и Чехия).

Публикувано изображение

Каква е ситуацията с подкрепата за Дружина полска?

Коалиции

Мачовете на националния отбор също не минават без напрежение. На трибуните всички изглеждат единни, но преди и особено след двубоите враждуващите лагери си спретват сериозни мелета. Т.нар. „Коалиция” обединява крайните ядра на двете „Легии”, „Висла”, „Видзев”, „Сласк”, „Погон”, „Заглебие”. В друг лагер, т.нар. „Троица”, се обединяват ултрасите на „Лех”, „Арка” и „Краковия”. Сами за себе си действат крайните фракции на „ЛКС” Лодз, с които ще се срещнем в следващото издание на „Лоши момчета”. Групировките в горните две коалиции са непримирими врагове по време на срещите от шампионата, но дойде ли време за националния отбор, ситуацията се променя. Естествено, някои от най-непримиримите врагове остават в различни лагери (отборите от Краков и Лодз например никога не загърбват локалната омраза).

Публикувано изображение

Единни

На 8 септември 1999 г. Полша приема Англия в европейска квалификация. За първи път хулигани от Варшава, Гданск, Лодз и Краков се организират и извършват единна атака срещу островитяните. Петима британци са тежко ранени вследствие от ръкопашен бой. Когато многочислените хулигански армии на полските клубове са единни, не съществува сила, която да им се противопостави. Вътрешното съперничество обаче прави двубоите на Дружина полска опасно място преди всичко за полските запалянковци, отколкото за гостите.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Полша
Полша
преди време излезна и филм.. Клатка... едната част ми убягва нещо...
Part 1
Part 2
Part 3
Part 4
Part 5
неможах да намеря шестата част...
Part 7
Part8

.ако някой има мерак мога да го кача и целия някъде... или да го пратя на някой да го
качи.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Трибуна "Галера". Жадни за кръв

Публикувано изображение

Хулиганите на ЛКС от Лодз пленяват, напикават и изгарят знаме на съперниците от "Видзев"

С население около един милион град Лодз е вторият по големина в Полша след столицата Варшава. Два са популярните футболни клубове от града – „Видзев” и ЛКС. Още в предния брой на „Лоши момчета” стана дума, че дербито печели първо място в класацията на списание „To my kibice” за най-опасно съревнование по трибуните.

Lodzki Klub Sportowy (Спортен Клуб Лодз) е основан през 1908 г., което го прави един от най-старите клубове в Полша и сред основателите на футболната лига. Въпреки това с едва двете си титли и една купа на страната ЛКС определено не се нарежда сред най-успешните полски тимове. Клубът обаче може да се похвали с една от най-мощните агитки в страната, a и на континента.

Публикувано изображение

Секторът, в който по традиция места заемат най-преданите поддръжници, носи името „Галера”. Многочислени са групите Crazy Cannibals от Сродмиешие и Hell's Boys от Полесие. Макар да има привърженици в цяла Полша, най-мощната подкрепа извън Лодз идва от градовете Пабианице и Влоцлавек.Основните групировки зад клуба са Ultra Force (UF) и Net Force (NF). Хулиганското ядро пък не е групирано в отделна фракция, а стои зад лозунга „Жадни за кръв!” (LKS –Avid for Blood!). През последните години все по-често се говори за Galera Warriors и Galera Hooligans, а проблемните момчета застават зад транспаранта Troublemakers (Създаващи неприятности), но така или иначе все още няма официална структура на хулиганите от „Галера”. Ultras LKS пък е най-новата фракция, която организира винаги разнообразни хореографии в целия сектор.

Публикувано изображение

Малко са приятелите на трибуна „Галера” и те са предимно представители на долните дивизии. Просто техните мачове са слабо охранявани и там проблемите могат да стават лесно. В приятелския кръг са ГКС, „Ресовия” Ряшов, ултрасите от Бидгошч. Поради по-слабата охрана момчетата от „Галера” използват мачовете от долните дивизии за тренировка преди големите дербита срещу омразните „Видзев”, „Лех” (Познан), „Висла” (Краков) и „Легия” (Варшава).Връзката между клуба и привържениците е силна още от основаването на ЛКС. Симпатизантите се включват активно в строежа на стадион „Ал.Уний”. Те са едни от малкото, които в далечните години след войната пътуват навсякъде с отбора. През 1958 г. над десет хиляди души от Лодз отиват за гостуването на „Гурник” (Забже) – мач, с който ЛКС печели титлата на страната.

През 70-те в Полша става популярна организираната подкрепа от трибуните, като основоположници на ултрас течението са феновете на „Легия”, „Полония”, „Сласк” (Вроцлав) и естествено тези от „Галера”. Става популярно измислянето на песни, изработката на знамена и организираното пътуване за гостувания – през 1971 г. близо 10 хиляди фенове на ЛКС посещават мача срещу „Легия” във Варшава и срещу „Сласк” във Вроцлав.С идването на 80-те в Полша навлизат английският и холандският хулигански стил – започват масовите безредици по трибуните. От края на 90-те и началото на новия век полските фракции се връщат и към ултрас стила. В момента повечето агитки представляват огромно ядро от хулигани, които обаче съвестно изпълняват хореографии в латиноамерикански стил.

Подкрепата зад ЛКС Лодз е един от най-типичните примери. За последните десет години ултрасите и хулиганите зад ЛКС записват серия от разнообразни хореографии – огромни транспаранти, станиоли, ръчни знамена, ленти, конфети, факли и димки. Сектор „Галера” винаги предлага нещо интересно и оригинално. През ноември 2003 г. от трибуната е записан настоящият рекорд в Полша със запалени 320 факли по време на мач срещу „Краковия”.Въпреки красивите прояви червено-белите издигат в култ и хулиганството. Сред обичайните противници на това поле са градските съперници от „Видзев”, а също и „Висла”, „легиите” от Варшава и Гданск.

Публикувано изображение

Типични за полските хулигани са нападенията директно на трибуните. Тези на ЛКС са особено дейни в това отношение. Само за 2003 г. те се отчитат с две нахлувания в сектора за гости (срещу „ГКС Белшатов” и „Погон” Шчечин), след прекосяване на целия терен и сблъсък с полицията. В официалния сайт на ултрасите тази „слаба активност” се дължи на големите глоби, които клубът понася, когато вандалствата са на трибуните. За да спестят солидни наказания на ръководството, сблъсъците се уговарят за деня преди мача на територия извън града или в крайни квартали.
На 12 май 2001 г. 26 души от ЛКС причакват на 25 километра от Лодз два автобуса с ултраси на „Видзев”, пътуващи за Воджислав. Въоръжени с дървени бухалки, момчетата от „Галера” нанасят тежко и унизително поражение на многобройния градски опонент.
Дербито на Лодз от октомври 2000 г. завършва с двама намушкани и още 10 души с тежки наранявания, настанени в болница. Пак през същия месец Galera Hooligans печелят яко меле с „Коалицията” на „Видзев”, „Висла” К, „Погон” и легиите от Варшава и Гданск, преди мача на националния отбор на Полша срещу Беларус.
2000-ата година е изключително ползотворна за полското футболно хулиганство и в частност за ЛКС. През юли в Забки, близо до Варшава, ултраси на „Легия” от фракцията Teddy Boys се срещат с "червено-белите", за да ги заведат до подготвен за битка терен. След кратка схватка гостите се озовават на земята, но си печелят репутацията на първата група, застанала очи в очи с хард ядрото на „Легия”.
Уговорените битки навлизат в Полша в края на 90-те. През 1998 г. е първата такава, а най-кървавата – през 1999 г. между ЛКС и „Видзев”. В края на 1999 г. ултрасите на ЛКС записват и масов бой с полицията – над 300 седалки от клубния стадион са изкъртени и попадат върху униформените. И въпреки потресаващите факти през последните години феновете на ЛКС остават извън челната петица на списание „To my kibice”. Тепърва ни предстои среща с лидерите на полската хуулс сцена...

Публикувано изображение

Над 5 хиляди ултраси взимат участие в традиционните шествия към стадиона на врага.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Ето ги и техните "приятели" от Видзев:

Червената армия. Разрушителите от Лодз

Публикувано изображение

Дори кръвните врагове признават преимуществото на хулиганите зад „Видзев”

Дербитата на Лодз, Краков и Варшава са трите градски сблъсъка в Полша, които определено приковават вниманието на света не толкова с привлекателен футбол, колкото с вандалски прояви по трибуните. От другата седмица ще сме в компанията на главорезите от Краков, а след това и Варшава. Днес обаче имаме среща с Червената армия от Лодз – кръвния враг на хулиганите зад ЛКС - „герои” от последния брой на „Лоши момчета”.

Историята на привържениците на „Видзев” има интересна тенденция. Клубът е сред най-слабо подкрепяните в Полша до 70-те години на миналия век. В момента обаче „червените” от Лодз могат да се похвалят с една от петте най-многочислени агитки. Организираната мрежа от фенклубове в Централна Полша се увеличава всеки ден, а отличната работа на централно ниво прави Червената армия наистина заплашителна сила за противниковите фенове и отбори.

Организираната подкрепа зад „Видзев” започва в началото на 70-те. Легенди се носят за това как фенове на настоящия кръвен враг ЛКС са ходели на мачове да подкрепят „Видзев” срещу заплащане поради липсата на привърженици на отбора. Ултрасите и ръководството на „Видзев” естествено отричат тези слухове. Според тях тези посещения са поради по-високото ниво на футбол, което през 70-те предлага „Видзев”, и участията в евротурнирите.

Каквато и да е била ситуацията, от началото на 70-те до днес клубът разполага с най-бързо нарастващата публика в Полша. Подкрепата за „Видзев” е не просто модерна, тя е наистина пленяваща. Началото се поставя през 1972 г., когато отборът извоюва промоция за втора полска дивизия (нашата „Б” група). Петдесетина младежи на възраст около 20-те започват да се обличат в червено за мачовете на тима и да го следват дори в гостуванията.

Малко по-късно, с класирането в Лигата, се появява Сlub Kibica, който въпреки редица трудности успява да постигне не малко в организацията на феновете. Фактът, че мнозинството фенове на „Видзев” са предимно младежи, обаче се оказва недостатък. Градският съперник ЛКС разполага с улегнало ядро привърженици, които не оставят никакви шансове на зараждащата се подкрепа зад „Видзев”. Нещо повече, те дори рядко отделят нужното внимание на малцината младежи, облечени в червени фланелки.

Момчетата, подкрепящи „Видзев”, обаче започват да мечтаят за равностойно съперничество на ултрас подкрепата зад ЛКС и много скоро мечтите им започват да се сбъдват. През 70-те привържениците в Полша започват изграждането на солидни мрежи от фенклубове. В това отношение младежите зад „Видзев” са облагодетелствани, защото могат отблизо да видят за какво става въпрос. Още през първата година Club Kibica набира около 100-тина души редовни членове. Те са особено активни в помощта към клуба и участват дейно в работите по разширение на стадиона.

Снабдяването с фенски артикули до голяма степен прилича на периода от началото на 90-те в България – поради липса на клубни сувенири, феновете на „Видзев” си набавят такива на други европейски отбори с червена окраска. В края на 70-те те правят и първата собствена поръчка за шалове и знамена с емблемата на „Видзев”.Така Сlub Kibica поставя основите на стройна организация и много скоро резултатите са налице. С успехите на клуба от началото на 80-те и двете шампионски титли от 81-ва и 82-ра все повече нараства броят на желаещите официално да се запишат във фенклуба. Прави впечатление тенденцията новопостъпилите в редиците на Сlub Kibica да са предимно от съседните на Лодз по-малки градчета. Все пак ЛКС е клубът с повече традиции в самия град и към началото на 80-те разчита на далеч по-многочислена публика. Само в рамките на петилетка „червените” достигат размери на заплашителна армия, с която всеки трябва да се съобразява.

До края на 80-те и особено в началото на 90-те Червената армия печели респект от всички водещи ултрас организации в Полша. Особено опасни са сблъсъците с доскоро гледащите с присмех на тях хулигани от ЛКС. Изпадането през сезон 1990-91 г. от лигата не се отразява на подкрепата. Нещо повече - след една година в елита на полския футбол се завръща с пълна сила вече една от най-хулиганските групировки в страната и не случайно "червените" започват да се назовават Destroyers (Разрушители).

Публикувано изображение

Наред с хулиганските прояви, армията зад „Видзев” започва да записва нови рекорди за многочисленост при гостувания. Тази тенденция е запазена до днес, като огромната мрежа от фенклубове в цялата страна намира израз в транспаранта Rzeczpospolita Widzewska (Република Видзевска).

Публикувано изображение

Размери на знамето: 2,5 x 14 метра

През последните десетина години хулиганското ядро на „Видзев” неизменно се нарежда сред първите 6-7 най-опасни фракции в Полша, според класацията на авторитетното издание „To my Kibice”. Приятелските взаимоотношения с ултрасите на „Рух” (Хожув) пък правят от двете хард групи опасен елемент и по време на мачове на националния отбор на Полша. Последните, които изпитаха силата им, бяха група хулигани от ЛКС и ГКС по време на квалификация срещу Швеция. Техния рейс бе потрошен, а осмелилите се да слязат за разправия – жестоко пребити.

През последните години градските съперници от ЛКС са почти непрестанен клиент на хулиганите от Червената армия. В редица сайтове и форуми "червено-белите" от „Галера” признават преимуществото на кръвния враг – както числено, така и качествено. В доводите се изтъква и засадата, организирана на 22 август от Galera Warriors, които от нападатели преминават в бягство след минути на бойното поле.Две са групировките, които през последната година организират подкрепата от прословутия южен сектор – Trybuna D. Red Workers '03 и Ultra Registi '07 са достойните наследници на разрушителите от 90-те и с гордост отстояват прозвището Червена армия и днес.

Публикувано изображение

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Свещената война за Града на ножовете

Осем смъртни случая бележат „подготовката” за сблъсъка „Висла” – „Краковия” през 2007 г.

Представете си Великобритания през 80-те години на миналия век и ще придобиете точна представа за хулиганството в Полша днес. Това пише журналистът от Би Би Си Брайън Аликзандър след посещението си на двубоя „Висла” – „Краковия” през 2007 г.
Дербито на двата най-стари полски футболни клуба, основани през далечната 1906 г., е едно от най-старите и яростни съперничества на континента. За това говори и фактът, че в средите на футболните привърженици Краков е познат като Града на ножовете заради честата употреба на хладни оръжия от феновете и на двата отбора. Сблъсъкът между тях пък е определян като „Свещената война на полския футбол”.

При бегъл поглед върху сухата статистика едва ли бихте предположили, че мачовете между двата тима от Краков са с огромен заряд и към тях поглед отправя цяла Европа. "Висла" има 10 титли (пет от които през последното десетилетие) и 4 купи на Полша, докато „Краковия” може да се похвали с едва 5 титли (всичките преди далечната 1948 г.). Капацитетите на стадионите им са съответно 20 и 12 хиляди.

Дотук с недостатъците. Ето и някои от предпоставките за яростното съперничество, градено през годините и избуяващо с особена сила през последните няколко години. „Висла” е популярен като Biala Gwiazda („Бяла звезда”), но наред с това цели 40 години отборът е бил свързан с милицията. Полицаите в Полша са наричани „кучета”, феновете на "Висла" – също. „Краковия” пък са популярни като Pasy („Раираните”), но също и като „Евреите”. Преди Втората световна война в „Краковия” играят редица евреи, които защитават с гордост раираната червено-бяла фланелка. Това е причината привържениците на „Краковия” да защитават тази етническа общност в Краков от нацистите.

Подобно на феновете на „Аякс” „раираните” от Краков също изтъкват доброто отношение към евреите – една от основните хулигански групировки зад „Краковия” е Jude Gang. Сред другите стабилни фракции са Opravcy и AntY-Wisla. Групово всички от стадион „Папа Йоан-Павел II” се назовават Lowcy Psow (Ловци на кучета). От другата страна, Сектор X на „Реймонта”, стоят Ultra Wisla и Sharks – познати обединения като Armia Biaej Gwiazdy (Армия на Бялата звезда).

Любовта и омразата в Краков са толкова силни, че когато в началото на 70-те „Краковия” изпада в долната дивизия, феновете успяват да убедят властите дерби все пак да има. Мачовете естествено не носят точки за класирането, играят се единствено за честта на тима. Нещо като приятелска среща... но не съвсем.В предходните броеве на „Лоши момчета” стана дума, че в Полша от години е в сила подписаното от крайните фракции „Споразумение от Познан”, съгласно което те не използват оръжия по време на битки – единствено подръчни материали.

Хард-ядрата зад „Висла” и „Краковия” са единствените от водещите групировки, които не признават споразумението. Оръжията в Краков се използват всекидневно, откъдето идва и футболното му прозвище Града на ножовете. През 1998 г. по време на мач за Купата на УЕФА „Висла” – „Парма” Дино Баджо е уцелен в главата с нож, тип „пеперудка”, и получава пет шева.

Уникален момент от съперничеството е местоположението на стадионите - „Папа Йоан-Павел II” и „Реймонта” са разделени от едва 500-метровото парково пространство Блония, което често е арена на кървави сблъсъци. Двете агитки се дебнат в района, особено когато в дадения кръг домакинства само един от отборите. Целта е ясна – набавянето на възможно по-голяма колекция от вражеските знамена и шалове, стига се дори до събличане на фланелки.

На едно от най-забележителните дербита – това през 2007 г., с което се отбелязва 100-годишнината на дербито, ултрасите на „Висла” провесиха на оградата и запалиха 500 фен-артикула на кръвния враг.Всичко това преминава през много, много кръв. През 2006 и 2007 г., само за 18 месеца, по време на треската около дългоочакваното дерби, хулиганите от Краков убиват 8 души. Полицията повдига обвинения срещу гамени от „Висла”, които през март 2006 г. изкарват от собствения му автомобил симпатизант на „Краковия”, за да го пребият и прободат фатално.

Седмица след дербито от 2007-а в покрайнините на Краков младеж от „Висла” е направен на решето от вражески нож. В доклада на полицията от октомври миналата година за срещата „Корона” – „Висла”, когато е убито 22-годишно местно момче, е записано: Домакините са били с празни ръце и очаквали юмручна битка, докато феновете на „Висла” ги връхлетели въоръжени с ножове, мачете и дори търнокопи”.

Повод за безредиците тогава са близките отношения на ултрасите от „Корона” с тези на „Краковия”. Както е известно, „раираните” са част от Триадата „Краковия” - „Арка” (Гдиня) - „Лех” (Познан). От другата страна са хулиганските армии на „Висла”, „Сласк” и „Легия” (Гданск).

Омразата между двата лагера е навсякъде из града. Излезете ли от идеалния център, Краков е пълен с графити: „Краковия” е като уличниците – поема всичко”, „Краковия” не е клуб от Краков, той е еврейски клуб и затова трябва да бъдат бити жестоко”, „Висла” е просто полицейска курва”.

Няколко са уникалните елементи, с които двете краковски армии допринасят за облика на полската тифосцена. Jude Gang, Opravcy и AntY-Wisla си устройват партита в ъндърграунд подлез в покрайнините на Краков. Тук се подготвят новите знамена, чертаят се планове за атака на врага. AntY-Wisla пък въвеждат в Полша преди няколко години изцяло черното облекло и суичърите тип нинджа – така полицията трудно може да разпознава провинилите се и престъпниците сред феновете на „Краковия”.

Близо 20 000 души от „Висла” пък зачитат по команда вестници по време на среща с „Тотнъм” през 2005 г., симулирайки английска подкрепа от трибуните. Това е и своеобразен протест срещу модерния футбол. В Краков се цени първичното! В близкото минало бе всеизвестен терминът „краковски футбол”, използван за бързия, комбинативен стил с много техника на малък периметър. От него остава все по-малко, а футболът в Краков се свързва по-скоро с опасните елементи по трибуните.

снимките ще сложа по-късно.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове