Jump to content
Sign in to follow this  
bvoooo

1983г. | ЖС Спартак Варна - Манчестър Юнайтед

Оцени тази тема

Препоръчани публикации

Турнир за КНК, 19 октомври 1983

ЖСК Спартак Варна 1-2 Манчестър Юнайтед
0:1 - Робсън, 9 мин.,
1:1 - Димов, 11 мин.,
1:2 - Греъм, 47 мин.

съдия: Ешвайлер (Германия)
стадион "Юри Гагарин", 45 000 зрители

СПАРТАК: Зафиров, Исмаилов, Борисов, Николчев, Михайлов, Димов, Венков, Гьорев, Личев, Господинов, Алексиев (69 - Казаков).
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: Бейли, Дъксбъри, Албистън, Уилкинс, Моран, Маккуин, Робсън, Арн. Мюрен, Стейпълтън, Уайтсайд, Греъм.

Публикувано изображение

Ответният мач, 2 ноември, 1983:

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 2-0 ЖСК Спартак Варна

2:0 - Стейпълтън, 2, 31 мин.

съдия: Ериксон (Швеция)
стадион "Олд Трафорд", 55 000 зрители

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: Бейли, Дъксбъри, Албистън, Мозис, Моран (55 - Демпси), Маккуин, Робсън, Макъри, Стейпълтън, Уайтсайд (18 - Хюз), Греъм.
СПАРТАК: Зафиров, Исмаилов, Борисов, Николчев (60 - Венков), Михайлов, Димов, Радомиров, Гьорев, Личев, Господинов (70 - Алексиев), Найденов.

Спартак Варна е единственият български отбор, който е срещнал "Юнайтед" в официален мач, а Димов е единственият български футболист, отбелязал гол на британците с екипа на български клуб.
Спартаковци се появиха на европейската сцена случайно, като финалисти за купата на България срещу ЦСКА, от когото загубиха с 0:4 през април 1983 г. Понеже ЦСКА същата година стана и шампион на България, нямаше как да играе и в КЕШ и в КНК едновременно.

Eто как са изглеждали програмите за двата мача:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение Редактирано на от bvoooo

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Ебати :huh: :huh: :huh: Чувствам се тъп, да не го знам това. А днес никой не говори с уважение за Спартак Варна :( но това наистина е едно огромно постижение на българския футбол и отделно на варненския клуб. Сигурно има още хора, които в онази година са ходили на мача във Варна и разправят за единствения гол, вкаран на Ман Ю. :rolleyes: :z526824: :grandpa:

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Хмм.. и аз не знаех за подобен мач, много интересно. Искрено завиждам на хората които са били на стадиона когато се е играл мача .За съжаление 3 години преди да се рода .Да се нядяваме в най - скоро време да видим Манчестер Юнайтед пак на българска земя да премерят сили с някой наш отбор.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
То ще е такова премерване, наще нямат сили ни за Тулуза ни за Рен ни за Тампере :D

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ебати :huh: :huh: :huh: Чувствам се тъп, да не го знам това. А днес никой не говори с уважение за Спартак Варна :( но това наистина е едно огромно постижение на българския футбол и отделно на варненския клуб. Сигурно има още хора, които в онази година са ходили на мача във Варна и разправят за единствения гол, вкаран на Ман Ю. :rolleyes: :z526824: :grandpa:

Абе чак такова постижение за Спартак не е..
"Спартаковци се появиха на европейската сцена случайно, като финалисти за купата на България срещу ЦСКА, от който загубиха с 0:4 през април 1983 г. Понеже ЦСКА същата година стана и шампион на България, нямаше как да играе и в КЕШ и в КНК едновременно."
Те отиват в турнира за КНК общо взето без да искат. Юнайтед ако бяха играли с ЦСКА можеше и да се получи нещо по-интересно. Питай някой фен на Ливърпул.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Искъм да съм бил на мача ... да вкараш гол на Ман Юнайтед .. O.O тоя човек вече може да си живее спокойно =

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Дано, ама шанса ни да се паднеме с Юнайтед в 1 група нали се сещаш колко е шанса ;) :D

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
за този мач съм чувала тооолкова много .. огромна част от роднините ми са спартаклии и всички са били на мача, било е нещо наистина уникално, а радостта след гола на Димов е била повече от огромна! :)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Аз съм от Варна и не го бях чувала... Какъв срам :unsure: Евала на този Димов, дори не мога да си представя какво е усещането да вкараш гол на Манчестър Юнайтед... и то на наша земя. Не го знех, понеже не съм фен на нито един от варненските клубове и не ме интересуват особено. Юнайтед сигурно са забравили къде е България, добре че е Бербо да се сетят, че съществуваме :D Юнайтед в Бг срещу наш отбор сега- :mood (22): ... Редактирано на от mystery_angel

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Нищо случайно нямаше. Такъв беше регламента. На полуфинала бихме Левски с 1:0 на неутрален терен . Същия този отбор беше лишен от бронзовите медали заради далаверата между Сливен и Ботев Враца за нередовен играч . Спартак излезе без Стефан Найденов наказан за 3 мача още като футболит на Берое срещу Ювентус . В Стара Загора беройци бият с 1:0 с гол на Найденов . На реванша Джентиле провокира Доктора за червен картон . Жабарите бият с 3:1 . С Доктора на Гагарин резултата мовеше да е по-приличен . На Олд Трафорд Личев удря греда . Който познава що за стока е Стефан Янев ,няма да се учуди ,че записите от мача за унищожени .

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
45к... на мач в България,и то във Варна... Кога пак? Питам? Требва некво чудо да стане,държавата да се намеси,да се привлекат сериозни инвеститори,да се оправят стадионите и футбола,че и спорта като цяло,щото нещата съвсем си ебаха майката и скоро Албания и Босна ше ни задминат... Босна като футбол вече ни задминават де... Даже Македония си правят сега такъв стадион,дето в България просто няма такъв... А на "Юрий Гагарин" що не се играят мачове,некой варненец да каже? В некво много трагично състояние е предполагам :mood (17):

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
е то тва е още добре бе .. вече го няма, неква дупка е. няма такова нещо като стадион "Юрий Гагарин" вече, нищо няма, няма и да има :( за съжаление.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Когато жребият изправя българския тим срещу Манчестър Юнайтед, цяла Варна и България са на крак. За двубоя край морето от София се събират най-запалените фенове на "червените дяволи" да гледат на живо величията Брайън Робсън, Франк Стейпълтън и сие. От Англия пристигат около 300 фенове. Те са настанени в хотели в самата Варна, където пресушават бирените запаси за едно денонощие. Официалната делегация, водена от Боби Чарлтън, е настанена в хотел "Дружба", известен като Шведския. Състезателите на Спартак са на лагер на няколко километра от тях в станция "Ален Мак".

За този мач Спартак са облечени с чисто нови екипи и анцузи "Пума". Пламен Христов, който е нещо като варненския Гибон във футбола, известен с уменията си да свири на китара, успява да омае английската делегация още в първата вечер и до късно ги забавлява с балади. На сутринта преди мача от благодарност Боби Чарлтън се снима в хотела с почти целия тим на Спартак.

По време на самата среща стадионът е претъпкан, но публиката си е глътнала езика от възхищение само защото вижда такива велики футболисти и не подкрепя с възгласи своите. Гостите се възползват от това и още в 9-ата минута Норман Уайтсайд намира Робсън за първия гол. Две минути по-късно идва изравнителният гол за българите. В началото на второто полувреме грешка в защитата води до втория гол за англичаните, отбелязан от Греъм.

Румен Димов разказва за историческия момент при изравнителното попадение: "След като резултатът стана 0:1, видяхме, че няма какво да губим и се вдигнахме всички в атака. При една от тях съдията свири нарушение в наша полза около дъгата. Фаулът трябваше да го изпълни Живко Господинов, но реферът реши да го пребием, защото стената бе построена на близко разстояние. Тогава видях пролука между четирима души и нанесох удара от две крачки засилване. Топката попадна в долния десен ъгъл на вратаря Гари Бейли. Целият стадион стана на крака, включително и 300-та запалянковци от Острова.

Като свърши срещата, хукнах да си разменям фланелката с Брайън Робсън, а после с Франк Стейпълтън, но не успях. След мача отпразнувах паметното си попадение с родителите на Стойко Сакалиев, с които сме големи приятели. Както знаете, баща му и майка му са спортно семейство - колоездач и скиорка. Татко му Марин беше много запален по английския футбол още тогава. След като се паднахме с Манчестър Юнайтед, веднага ми се обади и аз го поканих да гостуват със съпругата си у нас. След мача си направихме голямо празненство. Вкъщи почти цяла нощ звъняха хора от Варна и цяла България. Четиригодишният Стойко бе оставен при баба си и дядо си в Бургас."

След двубоя английски фоторепортери му изпращат страхотна снимка, която Димов предостави на "Топспорт" за публикация. Оказва се, че никой български фотограф не е запечатал мига на гола. Въпреки че беше адресиран до клуба, в онова време този подарък от "вражеска" страна не е посрещнат много добре и тайните служби започват да следят Димов. Когато тръгват за реванша в Англия, към него прикачват три ченгета да следят всяка негова стъпка. На летището в Манчестър всички английски журналисти се втурват към Румен и го карат да направи знак с два пръста - все едно, че на "Олд Трафорд" ще вкара два гола. Куките беснеят, защото си мислят, че става въпрос за знака на победата, на хипитата и на свободата.

Отборът отсяда в дванайсететажен хотел. Деца ги наобикалят за автографи. На самия мач герой става Стейпълтън с двете отбелязани попадения, единият с глава.

Отлични изяви има вратарят Краси Зафиров, който пази феноменално и е похвален в английската преса. Димов има две положения заедно със Стефан Найденов. И до ден днешен синовете му Даниел и Христо вадят дивиденти от баща си. Постоянно ги питат дали те са момчетата на човека, вкарал гол на Манчестър Юнайтед...

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Ха-ха Аз познавам Найденов, който е играл за Спартак. Селски ми е и ми е разказвал много. Показвал ми е снимки на Олд Трафорд с Боби Робсън и има автограф от него.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Хахаха ето защо съм от Манчестър Юнайтед , роден съм 16 окт 83 във ВАРНА , а те са гостували след 3 дни :)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Качих малко нови материали за мача в първия пост и затова повдигам темата.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове