Jump to content
Sign in to follow this  
Supercool

Яп Стам

Препоръчани публикации

Защитник на Манчестър Юнайтед и Милан приключи активната си кариера
Публикувано изображение
Холандският защитник Яп Стам, играл за такива клубове като Манчестър Юнайтед, Лацио и Милан, обяви решението си да приключи с активния футбол, предаде Reuters. Последният отбор, в който игра Стам, беше амстердамският Аякс. На 20 октомври в домакински мач от първенството на Холандия срещу НЕК Ниймеген, завършил 0:0, Яп Стам напуснал терена изтощен по време на играта, след което взел решение да напусне спорта. Според думи на бившия национал, той е поискал да прекрати кариерата си още преди началото на сезона, но ръководството на Аякс го е убедило да остане в отбора още една година. Стам признава, че на терена мисли повече за физическото си състояние, отколкото за интересите на отбора, заради което е започнал да допуска много грешки.

В началото на кариерата си Яп Стам играе в холандските клубове Цволе, Камбур, Вилем II и ПСВ Айндховен. През лятото на 1998 година преминава в Манчестър Юнайтед. За четирите години на “Олд Трафорд” той три пъти става шампион на Англия, печели ФА Къп и Шампионска лига през 1998/99. През 2002 г. преминава в Лацио. След 3 години, прекарани на “Олимпико”, Стам се присъединява към Милан. През 2006 г. той се завръща в своята родина Холандия в отбора на Аякс. Яп Стам има 67 мача за националния отбор и вкарва 3 гола, но прекратява своята кариера за Холандия след Евро 2004 в Португалия.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Яп Стам скаут на Манчестър Юнайтед за Южна Америка

Изненадващ повторен трансфер в Манчестър Юнайтед направи бившия защитник на холандския национален отбор Яп Стам.

35-годишният Стам бе поканен от мениджъра на Червените Дяволи Сър Алекс Фергюсън като скаут за Южна Америка.

Централният бранител бе продаден скоропостижно от Манчестър Юнайтед на италианския Лацио през 2001 г., заради излязлата тогава скандална автобиография.

Сега Сър Алекс и Стам ще работят в екип, като на холандеца ще се налага често да пътува до Южна Америка, за да наблюдава набелязаните от Юнайтед таланти.

Бойното кръщение на Стам бе на мача от бразилското първенство Гремио-Сантос 2:0, заради 18-годишния талант на Гремио Дъглас Коста, който бе избран за играч на мача.

В Манчестър Юнайтед вече играе един бивш играч на Гремио - това е националния халф на Бразилия Андерсон.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Фъргюсън: Продажбата на Стам бе най-голямата ми грешка

Мениджърът на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън призна за най-голямата си грешка откакто е начело на Червените Дяволи – продажбата на Яп Стам в най-добрите му години като футболист, информира "Мирър".

В интервю за британската медия Фърги признава, че е допуснал голям гаф, когато е продал холандеца на Лацио за 16,5 млн. паунда през 2001-ва година.

Причина за раздялата със Стам стана неговата автобиография, в която той разкрива пикантни подробности от съблекалнята на Манчестър Юнайтед. Фъргюсън сподели, че се е помирил с огромния холандец, но все още съжалява за неговата продажба.

"Продажбата на Стам бе грешка. Надявам се да не сън допуснал много грешки оттогава, но определено това бе лош избор. Получих офертата от Лацио и не можех да откажа тези 16,5 млн. паунда. Все пак той бе на 30 години. Мислех си, че ще мога да доведа Лоран Блан за 1 година и да наложа младите защитници като Браун и О’Шей, но този ход не се оказа печеливш", коментира Фъргюсън.

Novsport.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Яп пред завръщане на Олд Трафорд

Изминаха девет години, откакто Стам последно бе на зеленото игрище на Театъра на мечтите и той се изправя пред възможността да облече червената фланелка още веднъж на своя бенефис.

"Нямам търпение да се завърна на Олд Трафорд в събота - това е като сбъдната мечта за мен.Обичах да играя с червената фланелка и съм сигурен, че ще изпитам същата емоция, когато я облека отново. Все още си спомням какво е чувството да излезеш от тунела и да видиш тълпата пред теб - невероятно е, не може да се опише с думи."

"Времето прекарано в Юнайтед бе незабравимо, спечелихме много трофеи като отбор, а аз израснах като играч и като човек. Трудно е да избереш само един любим момент на Олд Трафорд, но извоюването на три последователни трофея в лигата бе незабравимо. А моментът, в който ни представиха пред всички привърженици определено се откроява в съзнанието ми."

"Все още играя футбол за местен отбор в Холандия, но нивото тук е ниско - състезавам се повече за бирите след двубоите, отколкото заради самата игра. Известно време бях на чело на един холандски сътав и се включвах от време на време в по-леките тренировки."

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Дните на Япи

Три години, пет големи трофея. Престоят на Яп Стам в Юнайтед определено беше успешен.

Всъщност, няма да преувеличим ако кажем че "Йип Яп Стам" ("Jip Jaap Stam"), "големият холандец" ("the big Dutchman"), беше един от най-добрите защитници обличали фланелката на Юнайтед. При скорошното му посещение в Манчестър, ManUtd.com успя да се срещне и да поговори с него.

Когато си мислиш за Юнайтед, какво най-напред изкача в главата ти?
Всички невероятни спомени и прекрасните хора, които срещнах там. Престоят ми в клуба беше много специален. Спечелихме много трофеи като отбор и израстнахме както като играчи, така и като личности. Трудно е да си избереш един любим момент, но спечелването на първенството в трите сезона, които прекарах тук беше невероятно изживяване. Също така и дните, когато показвахме трофеите на феновете - това определено беше запомнящо се.

Ти прекрати кариерата си през октомври 2007, но чухме че продължаваш да играеш в Холандия, а също така и че си треньор в отбора на втородивизионния ФК Цволе...
Да, играя за местен отбор в Холандия, но нивото е много ниско - играя повече за бирите след мача, отколкото заради футбола! Треньорството върви добре и понякога се включвам в игрите по време на тренировка. Отборът на Цволе се справя добре в първенството и аз определено се забавлявам.

Ти, разбира се, взе участие в най-великият сезон в историята на Юнайтед през 1998/99 - това ли бе най-добрият отбор в който си играл?
Бях щастливец да играя в няколко страхотни отбора. Съставът на Милан, след като напуснах Юнайтед, беше чудесен, но в Италия се играе съвсем различен футбол, нещо като игра на шах. В Англия, винаги когато вземеш топката искаш да играеш атакуващ футбол. Мисля, че имаше страхотен баланс в отбора, духът на момчетата също бе много добър - вярвахме си един на друг. Така че, да, "Требъл" отборът беше най-добрият в който съм бил.

Изглеждаше, че духът в съблекалнята е абсолютно неразрушим...
Всеки знаеше какво умее другия и всеки съдействаше за просперитета на отбора, имахме си огроно доверие. Това бе причината да бележим толкова много голове в последните пет или десет минути. Не спирахме да се борим, вярвахме в себе си.

Имаш любим двубой от този изключителен сезон?
[Пауза] Ох, това е труден въпрос. Преиграването на полуфинала за ФА Къп (който Юнайтед спечели с 2-1) срещу Арсенал беше невероятен. Съперничеството между двата клуба е огромно, а и напрегнатостта на самия двубой. В този мач имаше всичко и победата беше изключително важна - мач, който ни остави много приятен вкус до края на сезона.

Какво най-много ти липсва от Манчестър?
Създадох доста добри приятелства и се опитвам да контактувам с тях, макар че не ги виждам много често. Липсва ми Олд Трафорд, разбира се, и невероятното чувството което изпитваш когато играеш там.

Ако все още играешe, как щеше да опазиш Уейн Рууни?
[Смее се] Той е играч, който винаги иска да бележи, така че е важно да не му даваш много време и място да стреля към вратата. Уейн е много бърз както с топката в крака, така и без нея. Като защитник, смятам че трябва да бъдеш близо до него и да не му оставяш място да се обърне и да тръгне да пробива. Миналият сезон беше много добър за него и въпреки че не съм гледал всички мачове на Юнайтед, ще кажа, че той е един от най-добрите футболисти в света.

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Днес Яп Стам има рожден ден. Да е жив и здрав. Но днес празнува рождения си ден и една дама, на която всички ние дължим толкова много. Кейти Фъргюсън, която има ключова роля в това Сър Алекс все още да е на чело на Юнайтед и след 2002 година. И тя да му е жива и здрава!

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове