Jump to content
Sign in to follow this  
DAVIDKO

Томаш Kушчак

Препоръчани публикации

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Последното попълнение във вратарския списък на Юнайтед пристига на Олд Трафорд, с ясната представа какви са изискванията за да се пребори за титулярно място в "Театъра на Мечтите”.

След като Уест Бром се бори да не изпадне от Премиършип през Май 2005г., полският национал влиза като резерва в мача срещу Манчестър Юнайтед, за да замени контузилият се Ръсел Хоулт след едва 22 минути игра. Отборът му вече изостава с 0-1 след гол на Райън Гигс, но Кушчак се включва много силно и спасява серия от опасни удари, като запазва вратата си суха до края на мача. Голът който Робърт Ърншоу вкарва от дузпа за отбора на Брайън Робсън донася ценна точка и заявка за оставане в елита. През следващия сезон Томаш Кушчак става титулярен вратар, и въпреки че Уест Бром не се спасяват от изпадане, добрите изяви на поляка не остават незабелязани.

Червените Дяволи проявяват силен интерес към него през лятото на 2006г., като три пъти офертите им биват отхвърлени, но в крайна сметка успяват да си осигурят подписа на снажния вратар на 10-ти Август.

Той прави много добро впечатление на Олд Трафорд, след като спасява дузпата бита от Джилберто Силва в дебютния си мач срещу Арсенал в средата на Септември. Не успява да закичи шампионски медал при спечелената титла в Премиършип за сезон 2006/07, изиграл едва 6 мача, но усилията му биват възнаградени – той спечелва една от трите лични награди за старанието си във Висшата Лига.

Томаш се представя добре и за националния си отбор. 21-годишен, той дебютира за "Дружина Полска” срещу Малта през Декември 2003г., като преди това има 14 мача с младежкия отбор на Полша до 21г. Също така, Кушчак е включен в разширения отбор на Полша за Световното Първенство през 2006г., като е дублиращ вратар на Артур Борац, но не влиза в игра на Мондиала.

Ако имате проблем с всичките букви “Z” в името му, знайте че той е направил 53 точки в играта с букви "Скрабъл”. За по-лесно изговаряне пробвайте - Tomash Koosh-shack.

превод: Crash
източник: www.manutd.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Някой има ли представа какъв му е договора. Някъде бях, чел че през първата година е под наем а след това ще има договор за 4 години, но не съм сигурен. Някой има ли с по-подробно инфо.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
И аз така знам.До края на този сезон е под наем а след това има договор за 4 години.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Кусчак направи няколко добри мача и доказа, че заслужава мястото си в отбора на Юнайтед. Мисля си, че играта му допадна и на сър Алекс и четиригодишният договор ще стане факт през лятото. Вярно е, че полякът има нужда от опит (25 години не са никак много за вратар), но притежава безспорен талант и с повечко изиграни мачове ще намери формата, която се изисква за играч на Юнайтед. Интересно ще ми е през следващия сезон, когато Бен Фостър се завърне на Олд Трафорд, кой от двамата ще бъде използван по-често за заместник на Ван дер Сар, тъй като младият англичанин прави невероятен сезон на вратата на Уотфорд. Кусчак ми допада като вратар и се надявам някой ден да бъде титулярен страж на червените дяволи и да радва феновете с изявите си. ;)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Не е лошо вратарчето, но догодина наистина ще е интересно с 2 класни вратари и един от свръх класа.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
На мен пък въобще не ми харесва. Нито като психика се показва кой знае колко добре нито като физика сякаш. Досега единственото което ми хареса е като спаси дузпата на Арсенал мисля. Но ако в момента е под наем се надявам да не се стигне до договор. За мен това не е вратаря за Юнайтед. Има къде къде по класни вратари, че и Бен Фостър е по-добър от него.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

На мен пък въобще не ми харесва. Нито като психика се показва кой знае колко добре нито като физика сякаш. Досега единственото което ми хареса е като спаси дузпата на Арсенал мисля. Но ако в момента е под наем се надявам да не се стигне до договор. За мен това не е вратаря за Юнайтед. Има къде къде по класни вратари, че и Бен Фостър е по-добър от него.

Напълно съм съгласен!!!
Още в УБА не ми харесваше....Фостър сто пъти е по-добър....

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
дам...Кусш4ак е наистина много талантлив вратар,но малко вероятно да остане за далго още в отбора,но никога не се знае сър Алекс какво ще реши и кои от вратарите ще реши да предпо4ете.Наи-вероятно това ще е Бен Фостър,които наистина можеби е по класниа от двамата...си4ко с времето ще се разбере,а докато това стане се надяжам Ван Дер Сар да си пази и да е все в добра форма ,защото без самнение тои е наи класниа,един от наи класните вратари в света в момента,а другите двама просто могат да бъдат B)резерв4оци... B) :rolleyes:

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Много правилно.....Имаше няколко добри представяния(точно спасената дузпа в домакинския мач с Арсенал миналия сезон беше) и с това се изчерпва всичко.Вратари от класата на Шмайхел и Ван Дер Сар са нужни на Юнайтед.Не знам защо САФ го пусна като титуляр в 3 мача мисля в ШЛ,с/у Спортинг допусна груба грешка и гол,който можеше да ни струва 3-те точки.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Сезонът на Томаш Кушчак

Въпреки че Едвин ван дер Сар остава безспорния избор номер едно за вратарския пост в Юнайтед, неговият полски заместник се представи достойно, взимайки участие в 16 мача през сезон 2007/08, и опазвайки вратата си суха в 8 от тях. Тази статистика е повече от похвална ако приемем че да си резервен вратар не е лесна задача.

Да „топлиш” резервната скамейка в края на всяка седмица би разконцентрирало всеки един вратар. Това може би се отрази на Томаш в двубоя от турнира за ФА Къп срещу Портсмут в който той получи червен картон, макар че може доста да се спори по отсъдената дузпа и самото му изгонване. Решаващи бяха намесите му при двете победи с по 1-0 над Бирмингам, и в двубоя от груповата фаза на ШЛ срещу Рома.

При възрастта на Едвин (37г.), изглежда че шансовете на Кушчак се увеличават. Фостър без съмнение също ще опита своите шансове, така че може би мениджърът ще погледне към трансферния пазар през лятото. И в двата случая, представянето на Кушчак през този сезон подсказа че той има нужните качества да бъде редовен титуляр на Олд Трафорд през следващите няколко сезона.

Статистика:
Премиършип: 9 мача
ФА Къп: 1 мач
Карлинг Къп: 1 мач
Европа: 5 мача
Общо за сезона: 16 мача, 0 гола
Общо за клуба: 29 мача, 0 гола

Най-силен момент:
Бирмингам 0-1 Юнайтед, 29 Септември 2007
Появил се като резерва на контузилия се Ван дер Сар, Кушчак доказа качествата си с невероятна намеса която запази крехката преднина на Червените Дяволи през второто полувреме. Изстрел на Гари МакШефри се отклони от главата на Рио Фърдинанд, топна се в земята и се насочи към горния ъгъл на вратата. Само инстинктът и бързата реакция с дясната ръка на поляка успяха да спасят вратата.

www.manutd.bg

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Сезонът на Кушчак

Във футбола има много малко неща, които могат да бъдат определени като по-разочароващи от това да бъдеш втори или дори трети избор на вратарския пост ...

Томаш Кушчак може и да прекара повече време на резервната скамейка, отколкото на терена, но въпреки това полският страж така и не се оплака от ролята си в клуба, показвайки ентусиазъм и желание за игра винаги, когато получаваше възможност за изява.

Това доказва, че сезон 2008/09 не бе много лесен за Кушчак. Сър Алекс сподели, че полският национал попада в бъдещите му планове, но дори и това не успя да промени ситуацията около Томаш, който беше по-скоро зрител, когато съотборниците му триумфираха и празнуваха спечелените отличия, след като записа едва няколко двубоя през кампанията.

Началото: Кушчак започна като титуляр в седем от мачовете на Юнайтед. Изигра едно полувреме срещу Челси през Септември, получи шанс и в гостуванията на Олборг и Виляреал от Шампионската лига, а в останалите случаи той записа минути в срещи, които на практика не бяха от голямо значение за сезона на Червените Дяволи.

На пост: Въпреки малкото си участия с червената фланелка през тази година, полякът бе от полза на отбора. Без значение дали пред него бяха Рио, Вида или Евънс, стената в защита изглеждаше все така непреодолима.

Допълнителен принос: След като влезе на мястото на Ван Дер Сар в двубоя с Челси на "Стамфорд Бридж", Томаш не позволи на противниковите футболисти да отбележат гол, въпреки засилените им набези в заключителните минути от срещата; съществуваше вероятност Кушчак да предотврати попадението на Саломон Калу, но не бихме могли да го виним, след като много умело бе напуснал линията си, опитвайки се да опази връхлитащият Джо Коул.

Кулминационен момент: Няколкото добри спасявания след изстрелите на Ел Хаджи Диуф, осигуриха трите точки в мача с Блекбърн през Февруари, спечелени след прекрасното изпълнение от пряк свободен удар на Кристиано Роналдо.

Единствено разочарование: За съжаление Томаш трябваше да се бори за титулярно място заедно с още двама класни вратари.

Други отличителни моменти: В рубриката "Teammate Tales" на списание "Inside United", Патрис Евра определи Томаш Кушчак като едновременно най-добре и най-зле облеченият измежду футболистите на Юнайтед.

"В днешно време е наистина трудно да намериш вратар от световна класа. Вярвам, че ние разполагаме с трима от най-добрите играчи на този пост и с гарантирането на бъдеще в отбора на Томаш, бихме могли да бъдем сигурни в това."
- Сър Алекс Фъргюсън

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Кушчак: Всички ще ми се подиграват, ако Бербатов ми вкара гол

Вратарят на Манчестър Юнайтед Томаш Кушчак даде второто си интервю за "Меридиан Мач".

В него той говори за предстоящия двубой между Полша и България.

- Ти игра финал за "Карлинг Къп" в неделя с твоя съотборник и капитан на нашия национален отбор Димитър Бербатов. Утре излизаш да пазиш срещу България и този път Бербатов ще бъде в противниковия отбор. Познаваш ли вече играта на българите?

- Ясно е, че най-познат ми е Бербатов, но познавам лично и Стилиян Петров, и Валери Божинов благодарение на моя добър приятел Александър Младенов. Винаги когато сме се срещали по терените в Англия, сме се поздравявали и сме си говорили за България. Всички те са много добри играчи и затова съм сигурен, че въпреки приятелския характер на контролата Полша-България във Варшава на нас ще ни бъде много трудно. Фактът, че поради контузия няма да играе Мартин Петров, не прави българите по-слаб съперник.

- И в "Дружина полска", и в отбора на Станимир Стоилов има контузени футболисти. Това ще се отрази ли по някакъв начин на двата отбора?
- При всички случаи нашите загуби са по-големи. Освен полузащитника Лукаш Пишчек от Херта ще липсва и нашият голмайстор Иринеуш Йелен, което наистина е голяма загуба. С това нападателната ни мощ ще намалее в голяма степен. А в българския отбор, независимо че станаха някои промени поради контузии, едва ли това особено ще намали класата му.

- Не те ли притеснява факта, че Бербатов може да те изненада с нещо и да ти вкара гол?
- Не е изключено това да стане, но, честно казано, не бих искал да пусна гол след негов удар. Виждаме се по тренировки почти всеки ден, но той е толкова невероятен играч, че винаги може да измисли нещо, което да ме изненада във Варшава. Аз обаче ще направя всичко възможно да не му дам повод за радост, защото после, като се върнем в Манчестър, в съблекалнята ще ме скъсат от подигравки, че Берба ми е вкарал.

- В някои мачове Cър Алекс Фъргюсън остави Бербатов на пейката, там, където ти прекарваш доста време ...
- Това изобщо не е повод за безпокойство! Не е толкова лошо да седиш на пейката, важното е да знаеш, че си също толкова добър, колкото тези, които са на терена. Поне в Манчестър Юнайтед е така. Крайно време е да се разбере, че на Олд Трафорд няма слаби футболисти. Щом един играч е поискан от Сър Алекс Фъргюсън, то това означава, че той е суперфутболист и това не подлежи на никакво съмнение.

- В предишното си интервю за "Меридиан Мач" каза, че Бербатов не е по-слаб футболист от Кристиaно Роналдо ...

- И продължавам да го твърдя. Това е нападател с много голям потенциал и непредвидима техника. Достатъчно е да спомена какво показа българинът в мачовете с Евертън и с Астън Вила, за да се разбере колко голяма е класата му. За мен е удоволствие, че съм негов съотборник.

- Коментирахте ли с Бербатов предстоящата контрола Полша-България? Все пак ще играете един срещу друг.
- Покрай финала за Карлинг Къп с Астън Вила на "Уембли" в неделя не ни остана време. Но след мача останахме да спим в Лондон и на сутринта тръгнахме за полската столица, така че имахме достатъчно време да си поговорим на тази тема. Трябва да призная, познанията ми за вашия отбор са толкова, колкото тези на Бербатов за нашия. Това обаче не ни притеснява, тъй като това все пак е само един приятелски мач. Ние сме сравнително млад отбор и за нашия селекционер работата тепърва започва, защото той има задача да изгради един боеспособен отбор за Евро 2012.

- Тежката и дълга зима в Полша още не е свършила. Теренът на Полония, където ще се играе мачът, е в окаяно състояние. Това не те ли притеснява?
- Да, определено е повод за безпокойство, особено за футболистите от западни отбори, Такива като мен, Бербатов, Стилиян и Божинов не са свикнали да играят на разкопани ниви. Най-важното е да няма травми и двата отбора да покажат добра игра. Аз никога не съм играл срещу България и ако успея да не допусна гол, веднага след мача ще се обадя на Сашо Младенов, за да му се похваля.

- И накрая, какви са очакванията ви за мача?

- Не е тайна, че ние имаме проблеми в защита и несъмнено българското нападение ще се опита да се възползва от това. Не трябва обаче да забравяме, че все пак сме домакини и ще се постараем да покажем, че сме добър колектив. Мотото на нашия селекциoнер Франчишек Жмуда е, че ние трябва да оставим сърцето си на терена. Ако в един мач сме се раздали, значи всичко е наред и резултатът не е чак толкова важен.

sportal.bg

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Интересно интервю, има върху какво да се помисли.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
"Виждаме се по тренировки почти всеки ден, но той е толкова невероятен играч, че винаги може да измисли нещо, което да ме изненада във Варшава." :D

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Сезонът на Кушчак

Томаш Кушчак се наслади на своя най-добър сезон с червената фланелка, точно когато Юнайтед се нуждаеше от сигурни ръце...

Преглед на сезона: В началото на кампанията, Бен Фостър бе първият избор на Сър Алекс в отсъствието на Едвин ван дер Сар. Но титулярното място те подлага на редица психически изпитания и след като Фостър направи няколко грешки, време бе за поляка да заблести. Спринтът започна срещу Портсмут в края на ноември, когато Юнайтед се опитваше да навлезе в оптимална форма и да притиска максималко съперниците си в борбата за титлата. Усилията му бяха повече от впечатляващи, тъй като той трябваше да контолира защитата, изградена почти изцяло от халфове, и да се справя със схема 3-5-2. Вратарят остана на пейката през януари, когато Едвин се завърна, но все пак босът му се довери, пускайки го на финала за Карлинг Къп срещу Астън Вила. Благословен с невероятни рефлекси, полякът се установи като безценен играч, когато дългът го зове.

Най-силен момент: Трите чудесни спасявания срещу Портсмут в първия му мач, означават, че Червените Дяволи са били подложени на натиск от страна на домакините, но полякът напълно оправда очакванията на мениджъра със своето държание на терена.

С какво разполагаме? Едвин не може да играе вечно, въпреки че има подписан договор, който го задържа на Олд Трафорд до края на следващата кампанията. Сър Алекс обяви, че когато Сар окачи ръкавиците на стената, няма незабавно да търси негов заместник. Това е голямо поощрение за Кушчак (който остава на Театъра на Мечтите до 2012г.), ако продължи да показва добрата си форма.

Най-добро качество:
Умението да пази. Може и да не притежава интернационалната репутация на Ван дер Сар и качеството му да командва в наказателното поле, но Кушчак определено може да се справи с най-доброто, което Европа може да му предостави.

Участия: Премиършип 8; ФА Къп 1; Карлинг Къп 3; Шампионска Лига 2. Общо: 14.
Сухи мрежи: 5

"Въпросът е колко дълго ще поискаш да чакаш? Аз се опитвам всеки ден. Това е бавен процес и се чувствам добре. Чудесно е, когато мога да играя, но понякога мениджъра не ме избира и тогава си мислиш: 'окей, трудно е, ще почакаш.'"

С една дума: Сигурен.

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Хах , с Кушчак сме били на една дата бе. Да му е честит рождения ден. Пожелавам му здраве и без контузии. Не съм особено оптимистично настроен за това да се наложи в Юнайтед , но пък може да ме опровергае ... :)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Честит рожден ден на Кушчак, да е жив и здрав и да си намери място в Юнайтед!

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Хах , с Кушчак сме били на една дата бе. Да му е честит рождения ден. Пожелавам му здраве и без контузии. Не съм особено оптимистично настроен за това да се наложи в Юнайтед , но пък може да ме опровергае ... :)

ЧРД и на двамата :)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Kuszczak unhappy with United
http://www.skysports.com/story/0,,11667_7175607,00.html

Сега, ако съм разбрал правилно, човека който твърди, че е достатъчно добър да е първи вратар в Юнайтед, мисли че 4 милиона паунда за него са много и е недоволен, че не е имало кой да ги плати... Хм.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове