Jump to content
Sign in to follow this  
Gaffer

Едвин се сбогува с футбола

Препоръчани публикации

Саар напусне ли,отново ще има надпревара кой да се излага на вратата

Много вероятно,но се надявам да привлечем класен вратар.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
А това ме кара да мисля, че трябва да дадем, макар и по-голяма сума, но за наистина класен вратар, за да не патим.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Не е нужно да предлагав, САФ много добре знае, че ни е нужен класен вратар, а в момента такъв струва много...ще видим кой ще е избранникът.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Гошо Петков!Жалко,че ще излезе много пари за отбора :(

Наистина, по-подходящ от него едва ли някога ще има. :rolleyes: Безценен е.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Едвин ван дер Сар: Вратар означава самотник

В различните страни от нас се искат различни неща, казва стражът на Юнайтед

Когато Едвин ван дер Сар премина в Манчестър Юн от Фулъм през лятото на 2005 година, всички на "Олд Трафорд" въздъхнаха с облекчение. В предишните две години мениджърът сър Алекс Фъргюсън имаше големи проблеми с вратарския пост. Привличайки холандския национал, той най-после се сдоби с доказан играч за поста, постигнал големи успехи и, най-важното, притежаващ манталитет на победител.
"Във футбола важното е да печелиш трофеи", категоричен е Ван дер Сар, с когото се срещаме в манчестърски хотел, за да говорим за професионалния му живот. Все пак холандецът проявява интерес и към моята работа. А докато отговаря за спецификата на вратарския занаят, Ван дер Сар си позволява някоя и друга самодоволна усмивка и пуска няколко шегички с каменно лице, като разчепква с удоволствие въпросите, които му се струват забавни. Като цяло холандецът се представя като безгрижен, остроумен и забавен събеседник.

Стефани Джоунс
Сп. "Чемпиънс"

Националните традиции
Изискванията към един вратар са различни в зависимост от това в коя страна играеш. В Аякс, където аз започнах кариерата си, навремето вратарят участваше много в играта. Когато съперникът натискаше нашите защитници, те ми връщаха топката и се налагаше аз да я отигравам към някой свободен съиграч. Разбира се, в някои ситуации, просто помпах напред, защото нямаше на кого да подам, но стремежът беше топката да остане в наше владение. В Италия задачата ми беше главно да отразявам ударите към вратата. Най-важното беше да не пусна гол, а в защита нямаше особено много разигравания, защото това е твърде рисковано. По-често топката просто се пращаше напред. В Юнайтед в момента стремежът е да се смесят двата стила. Тук ме използват много по-често, отколкото в Италия, и има по-голям акцент върху задържането на топката.

Вратарят като либеро
Това е най-добрият начин за игра, но не подхожда за всеки отбор. Ако защитниците ти не са особено бързи, не е добра идея да се браниш по-далеч от вратата, защото всеки пас по въздуха може да прехвърли отбраната. Затова важното е да оцениш правилно качествата на четиримата защитници и вратаря, за да прецениш как точно да играеш. Ако бранителите се местят 10 метра по-напред, се налага и ти да се преместиш заедно с тях, за да си сигурен, че ще можеш да изпревариш нападателя при някой извеждащ пас. Като цяло за по-малките отбори е далеч по-трудно, защото те по-често са поставяни под напрежение.

Зонова защита
При този начин на защита важното е да има добра организация и комуникация. В определени ситуации всички футболисти трябва да са наясно какво може да се случи. Възможно е да прилагаш зонова защита само при фаулове и корнери. Това се усъвършенства с много тренировки. Задачата на вратаря е да осигури нужната организация. Ако някой не го слуша, по-опитните футболисти имат грижата да се заемат с отстраняването на проблема.

Самотата
Понякога да си вратар е много тъжно. Понякога нощем започвам да се притеснявам и не мога да заспя. Мисля си "Защо съм толкова самотен на терена?" Когато ми се случва това, отивам на психиатър... (Ван дер Сар се усмихва.) Един вратар е много по-самотен, отколкото един нападател. Лично аз обаче нямам проблеми да се справя, защото играя футбол вече дълго време.

Техниката
За един вратар техниката е също толкова важна, колкото и за полевите футболисти. Ако работиш правилно и прецизно - например не изпускаш топката, - си гарантираш спокойствие и не даваш възможност на съперника за добавки. Затова ти е необходима добра техника. Става дума за умения като хващане на топката, боксиране, изчистване с крак и т.н.

Играта с крака
Важно е да умееш да използваш краката си. Ако съотборниците ти знаят, че можеш да играеш, те ще се чувстват по-сигурни. В този случай те знаят, че когато имат проблем, могат да върнат топката назад, разчитайки, че ще я задържиш, а няма да я изстреляш безразборно напред или да я пратиш в тъч.
Помня момента, в който забраниха вратарят да хваща топката с ръце след пас назад. На следващия ден започнахме да тренираме. Аз се учех да отигравам без ръце, защитниците - да се пласират удобно, за да мога да им подам. Но това беше преди 15 години. Днес всеки вратар е длъжен да ги умее тези неща.

Решения във въздуха
Налага се да прецениш дали да ловиш или да избиеш топката не в момента, в който скачаш, а когато си вече във въздуха. Ако хванеш топката, значи я контролираш. Но ако наоколо има много играчи и някой те закачи по лакътя, много лесно я изпускаш. Ако си в състояние да боксираш надалеч, това е отлично. Аз се опитвам по-често да хващам топката, но въпреки това понякога ми се налага да боксирам. В Англия зрителите това не го обичат, но аз не се притеснявам от реакцията на феновете.

Как се отстраняват проблемите?
Отиваш при мениджъра и му казваш да купи двама едри централни защитници, които да обират всичко пред теб. Е, ако няма пари, се налага да работиш яко на тренировки, за да изчистиш слабостите.

Хубаво е да говориш
Обичам да говоря на терена. Важно е да комуникираш с централните защитници, с халфовете, с левия бек, с десния бек, да им подскажеш откъде се промъква нападателят.

Свикни с критиката
По-приятно е, когато хората пишат хубави неща за теб, но не е възможно да изкараш 20 години във футбола само с хубави материали. Това не ме притеснява. Важното е треньорът и съотборниците да са доволни. Налага се да доказваш нещо във всеки мач. Миналата година станахме шампиони и спечелихме КЕШ, но започнахме новия сезон слабо и журналистите веднага ни погнаха. На човек това не му трябва. Човек иска да има малко мир и спокойствие. Но това го постигаш, като печелиш мачовете си.

Големите и малките отбори
Когато си в по-малък тим, се налага по-често да се намесваш. Понякога така е по-лесно. До десетата минута вече си направил три добри спасявания. Ако успееш, влизаш в мача веднага и се чувстваш добре. В голям отбор понякога не правиш нищо 80 минути, а после да покажеш защо са те взели. В Юнайтед се налага да бъда по-концентриран, да отделям повече внимание на организацията на защитата. Четири години бях във Фулъм и там подхождах към мачовете по съвсем различен начин, защото знаех, че напрежението ще е по-голямо.

Дузпите
По принцип изпълнителят има предимство, защото вратата е голяма, а вратарят - малък. Но затова пък изпълнителят е под огромно напрежение за разлика от вратаря.

Гробелар, Дудек и т.н.
щом се приема за нормално да симулираш и да си изпросиш дузпа, значи един вратар може да подскача и да се движи на голлинията и в това няма абсолютно нищо нередно. Така направи Гробелар, а после и Дудек. Що се касае до мен, това не е в моя стил.

7sport.net

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Първите 2 да с третрия си леко в грешка бих сложил на негово място Гошо Петков ;) Ако бях тренер на Манчестър го вземам и немаме проблеми на този пост след махането на ЕВД

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Първите 2 да с третрия си леко в грешка бих сложил на негово място Гошо Петков ;) Ако бях тренер на Манчестър го вземам и немаме проблеми на този пост след махането на ЕВД

Направо вземай Ники Михайлов, неоспорима класа е и го е доказвал многократно.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
гарантирам, че гошо петков категорично не е по-лош вратар от две трети от вратарите във висшата лига и залагам най-отговорно ушите и носа на това.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Лошото на ники е че е при Скузарите а тфа за Гошо Петков е вярно. Но все пак е Българин иначе е невероятен вратар ;)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

гарантирам, че гошо петков категорично не е по-лош вратар от две трети от вратарите във висшата лига и залагам най-отговорно ушите и носа на това.

+1 !!!!

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Надявам се да ни радва още години напред и да не се предава. Има заместници, но не могат да стигнат опита и класата му разбира се. Дано да играе още дълго и да дава път на младите :D да придобиват опит.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Лошото на ники е че е при Скузарите

хахаха, тва па точно му е най-малкият проблем.. да не говорим, че той ливерпуул някога повече едва ли ше помЕрише..

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Стига разваляхте темата на Едвин бе... как може тук да фигурира и името на малката перука? Вие нормални ли сте? :laugh:

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Ван дер Сар: Времето ми изтича, искам ФА Къп

Стражът на европейския и световен клубен шампион Едвин ван дер Сар сподели пред официалния сайт на "червените дяволи", че времето му в професионалния футбол изтича и мечтае да спечели най-стария футболен трофей в света - ФА Къп, преди да свали завинаги ръкавиците. Снощи отборът на Димитър Бербатов надви с лекота Саутхямптън (3:0) и се класира за петия кръг в надпреварата. "Много съм доволен от победата. Сега ни предстои мач с Тотнъм, но ще бъдем домакини и това накланя допълнително везните в наша полза. Времето ми на терена изтича и мечтая да вдигна ФА Къп преди да се оттегля", сподели холандецът.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Стражът на европейския и световен клубен шампион Едвин ван дер Сар сподели пред официалния сайт на "червените дяволи", че времето му в професионалния футбол изтича и мечтае да спечели най-стария футболен трофей в света - ФА Къп, преди да свали завинаги ръкавиците. Снощи отборът на Димитър Бербатов надви с лекота Саутхямптън (3:0) и се класира за петия кръг в надпреварата. "Много съм доволен от победата. Сега ни предстои мач с Тотнъм, но ще бъдем домакини и това накланя допълнително везните в наша полза. Времето ми на терена изтича и мечтая да вдигна ФА Къп преди да се оттегля", сподели холандецът.

sportal.bg

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Щом и Саар го иска значи ще го спечелим :)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Ван дер Сар подгони рекорд на Чех

Манчестър Юнайтед демонстрира страхотна игра в защита напоследък и това може да се окаже решаващо по пътя към третата поредна титла. След успеха над Уигън отборът на допуснал попадение във вратата си в 9-и пореден мач от първенството.
По този начин вратарят на Червените дяволи Едвин ван дер Сар подгони рекорд на Петер Чех по най-много минути без допуснато попадение. В момента холандецът не е вадил топката от мрежата си вече 853 минути.
Постижението на чешкия страж са впечатляващите 1025 минути постигнати между декември 2004 година и март 2005. Последният който вкара гол на Юнайтед бе Самир Насри от Арсенал при успеха на Артилеристите с 2:1 на 8 ноември.
След това последваха мачове срещу Стоук Сити, Астън Вила, Манчестър Сити, Съндърланд, Тотнъм, Стоук Сити, Мидълзбро, Челси и Уигън, в които тимът остана сух и успя да спечели 7 от тях.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Sign in to follow this