Jump to content
Sign in to follow this  
anhrimik

1999 - За три минути Червените Дяволи се пренесоха в рая

Оцени тази тема

Препоръчани публикации

Това е годината на Манчестър Юнайтед. "Червените дяволи" печелят Шампионската лига, ФА Къп, Премиършип, а в края на годината взимат и Междуконтиненталната купа. Походът към трофея в Шампионската лига започва през есента на 1998 година с едни епични двубои в груповата фаза с Барселона. И двата сблъсъка завършват 3:3, като зрителите виждат фантастични 12 гола. След разгромни победи над Брьондби и две равенства с Байерн (Мюнхен), тимът на Алекс Фъргюсън се класира за 1/4-финалите. За първото място на Манчестър в групата помага и изненадващата победа на Брьондби над Байерн в първия кръг. В следващата фаза Юнайтед трябва да се изправи срещу италианския колос Интер. На "Олд Трафорд" два гола "близаци" бележат Дуайт Йорк и Анди Коул, като Дейвид Бекъм асистира и на двамата. На реванша на "Джузепе Меаца" Интер е решен да върне пасива си, но Юнайтед достига до героичното 1:1 и елиминира отбора на Луиджи Симони. Така "червените дяволи" се изправят в полуфинална битка срещу Ювентус, който вече се води от Карло Анчелоти. "Старата госпожа" е на път да вземе ключова преднина в първия мач в Англия, но лявото крило Райън Гигс изравнява в 90-ата минута. Реваншът на "Деле Алпи" е още по-драматичен. Пипо Индзаги дава надежден аванс на "бианконерите" и до 20-ата минута те вече водят с 2:0. Тук обаче настъпва обратът и след попадения на капитана Рой Кийн, Дуайт Йорк и Анди Коул, Юнайтед прави фантастичен обрат. Другият полуфинал противопоставя Байерн срещу бойкия тим на Динамо (Киев), в който лидери са талантите на Украйна Шевченко и Ребров. След 3:3 в Киев, Марио Баслер охлаждва амбициите на тима на Валерий Лобановски с прекрасен прехвърлящ удар от малък ъгъл.

На "Ноу Камп" в пряк спор за титлата излизат Манчестър Юнайтед и Байерн (Мюнхен). За първи път в историята на турнира на финала ще спорят два тима, които не са шампиони на страната си. Участие за англичаните в този мач, поради наказание, не вземат капитанът Кийн и Пол Скоулс. Байерн е много по-добрият тим на терена, като баварците повеждат още в 5-ата минута. Тогава "Супер Марио" Баслер от пряк-свободен удар хваща неподготвен Петер Шмайхел. Това обаче е единствената грешка на Великана до края на мача. На два пъти датският страж избива топката преди да влети в мрежата му, а на два пъти и гредите му помагат. Тече 90-а минута и реферът Пиерлуиджи Колина назначава триминутно продължение. Точно тогава се случва нещо уникално и неповторимо. В рамките на минута и половина англичаните изпълняват два корнера и достигат до пълен обрат. Резервите Теди Шерингъм и Оле Гунар Солскяер вкарват фамозните попадения, а норвежецът си печели прякора Убиеца с бебешко лице. Футболистите на Байерн са като попарени и не могат да повярват, че са изтървали трофея. Не може да повярва и легендарният ветеран Лотар Матеус, когото камерите следят отблизо. Крал Лотар е заменен десетина минути преди края, като той така и неуспява да спечели КЕШ в отрупаната си със всевъзможни отличия кариера. Никой от футболистите на Байерн не може да скрие сълзите си, а на няколко метра от тях англичаните ликуват като обезумели. Петер Шмайхел целува купата и я вдига високо над главата си. "Ноу Камп" аплодира новите шампиони на Европа. Зрителите никога няма да забравят тези вълшебни три минути, в които "червените дяволи" достигат футболното съвършенство и преминават от Ада в Рая.

26 май 1999 година, Барселона, стадион "Ноу Камп", 90 000 зрители

Манчестър Юнайтед - Байерн (Мюнхен) 2:1

0:1 Баслер (5)
1:1 Шерингъм (91)
2:1 Солскяер (92)

Ман Юнайтед: Шмайхел (к), Невил, Йонсен, Стам, Ъруин, Бекъм, Бът, Бломквист (67 - Шерингъм), Гигс, Коул (81 - Солскяер), Йорк.

Байерн (М): Кан (к), Матеус (80 - Финк), Бабел, Линке, Куфур, Тарнат, Ефенберг, Йеремис, Баслер (89 - Салихамиджич), Янкер, Циклер (70 - Шол).

Съдия: Пиерлуиджи Колина (Италия)

Пътят на Манчестър Юнайтед до титлата:

Група 4:
Ман Юнайтед - Брьондби 6:2, 5:0
Ман Юнайтед - Байерн (М) 2:2, 1:1
Ман Юнайтед - Барселона 3:3, 3:3

1/4-финал:
Ман Юнайтед - Интер 2:0, 1:1

1/2-финал:
Ман Юнайтед - Ювентус 1:1, 3:2

Финал:
Ман Юнайтед - Байерн (М) 2:1

http://sportal.bg/

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Какво означава да си от този отбор, какво означава да си червен дявол, какво означава да вярваш в отбора си до края на мача , какъвто и да е развоя, какво е да си фен на този велик отбор , какво нещо е футбола, това все пак е Юнайтед !!! :manucheer:

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Никога няма да забравя този финал толкова се бях отчаел че ми се приспа чак до 91мин когато от радост щях да си счупя ръката токова силно ударих масата до мен чак раката ми се поду супер много но аз бях толкова радостен че виобще не ми пукаше :manutdd2:

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Радостта за повечето от вас е била огромна. Абсолютно нормалдо. Аз тогава започнах да се захласвам по Юнайтед и всъщност не помня целия финал ,а определени моменти от него. Но това бе моментът на "футболното ми прозряване" и до ден днешен не съжалявам, че избрах Юнайтед! Редактирано на от The ReD DevIL*

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Какво може да каже човек когато види подобно нещо,само можем да замълчим и да наведем глава. "Can Man United Score?Coz the always score!" THE GREATEST SO FAR

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Интересна подробност,която не виждам някой да е споменал досега е,че 99-та,когато спечелихме требъла,Динамо Киев стигна полуфинал в Европа... Сега отново Динамо Киев е на полуфинал в евротурнирите... :rolleyes:

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Да ви кажа тогава имахме много БОРБЕНИ момчета.Хора , които живяха с Юнайтес и с мисълта за отбора и се бореха до края.Мисля , че този сезон се губи нещо тази сила , която буташе толкоз години отбора... Мисля ,че трябва да израстнат повечето момчета от отбора и това ще се възвърне лека по-лека ! :)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Бекер: Никога не искам да си спомням за финала с Манчестър Юнайтед

"Преди 14 години бях на "Камп Ноу" и седях с Франц Бекенбауер. Трябваше да връча трофея на Байерн в случай на победа над Манчестър Юнайтед. В 90-та минута станахме от своите места и тръгнахме към мястото за награждаване. Когато напуснахме трибуните, Байерн водеше с 1:0. Когато слязохме долу на таблото се появиха неприятните за нас цифри 1:2. "Това е някаква грешка Франц", - казах аз, а той ми отвърна: "Не, Борис, това не е грешка". Това е най-тъжния момент, който някога съм преживявал. Не искам никога да си го спомням", допълни великия тенисист.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Драмата на "Ноу Камп"

За повечето наблюдатели спечелването на Шампионската лига от Манчестър Юнайтед през 1999 г беше последното действие по рехабилитацията на английския футбол след трагедията на стадион „Хейзъл“ през 1985 г.

Юнайтед победи Интер и Ювентус, за да достигне финал срещу Байерн (Мюнхен). „Червените дяволи“ губеха с 0:2 на „Деле Алпи“ и с общ резултат 1:3, но обърнаха изцяло развоя с голове на Рой Кийн, Дуайт Йорк и Анди Коул.

Манчестърци показаха, че имат класата и увереността да се справят с всякакви ситуации, като квалификационен кръг срещу ЛКС Лодз и група с Байерн, Барселона и Брьондби. Баварците спечелиха групата с две победи над Барселона и две равенства с Юнайтед.

Продължиха с общ успех 6:0 над Кайзерслаутерн и използваха шансовете си, за да отстранят и Динамо (Киев) на 1/2-финалите. Гол на Марио Баслер раздели двата отбора след равенство 3:3 в Украйна.

Тази невероятна победа за Юнайтед над Байерн на "Ноу Камп" бе кулминацията на сезона, в който те успяха да направят требъл – Шампионска Лига, ФА Къп и Висша лига.

Байерн Мюнхен също бяха на път да спечелят требъл – те вече бяха спечелили сребърната салатиера и Купата на Германия и вече се виждаха как вдигат трофея на Шампионска Лига, но англичаните го измъкнаха от ръцете им в последния момент.

Преди началото на срещата Сър Алекс Фъргюсън има сериозни проблеми със състава си, тъй като Рой Кийн и Пол Скоус са наказани за двубоя, в резултат на което Дейвид Бекъм е принуден да играе в центъра на халфовата линия, заедно с Ники Бът. Байерн започва уникално срещата и още в шестата минута вкарва.

Тогава Рони Йонсен фаулира Карстен Янкер точно преди наказателното поле, а ниският удар покрай стената на Марио Баслер се превръща в гол.

Германците са тотални господари през първото полувреме и изцяло доминират над Юнайтед. През второто полувреме Байерн отново разпилява англичаните, но прави уникални пропуски, удря и две греди, което в последствие им отнема трофея.

Според повечето футболни анализатори има и друга причина, освен пропуските на баварците, за издънката на Байрен и тя е свърана с действията на двамата треньори. Мениджърът на Юнайтед Сър Алекс прави уникални смени, като пуска в игра Теди Шерингъм и Оле Гунар Солскяер, които в последствие носят победата на англичаните.

От своя страна Отмар Хитцфелд прави сериозна издънка, като заменя Лотар Матеус в 80-ата минута (до този момент Матеус ръководи по брилянтен начин защитата на Байерн и англичаните нямат нито едно чисто голово положение). Така и не става ясно каква е причината за решението на Отмар, а и видимо Матеус не е контузен.

Следват най-историческите последни минути за Юнайтед. Първо Теди Шерингън изравнява в 91-а минута, а Солскяер носи трофея с попадение в 93-ата минута. Тогавашният президентът на УЕФА, Ленард Йохансон казва след срещата: „Не мога да повярвам.

Победителите плачат, а загубилите танцуват.“ Капитанът на баварците, Лотар Матеус сваля медалът си веднага, щом той е сложен на гърдите му. Помолен за коментар, той казва: „Победител стана не най-добрият отбор, а този с най-голям късмет.“ Заради тази победа, Алекс Фъргюсън получава рицарско звание от кралицата на Англия и правото да се нарича „сър“.

Манчестър Юнайтед – Байерн (Мюнхен) 2:1 (0:1)

Голмайстори:

0:1 – Баслер (6 мин)
1:1 – Шерингъм (90+1)
2:1 – Солскяер (90+3)

Манчестър Юнайтед: Шмайхел (к), Г. Невил, Йонсен, Стам, Ъруин, Гигс, Бекъм, Бът, Бломквист (67 мин – Шерингъм), Йорк, Коул (81 – Солскяер)
резерви: Ван дер Гоу, Мей, Ф. Невил, Браун, Грийнинг,
Треньор: Алекс Фъргюсън

Байерн: Кан (к), Матеус (80 – Финк), Бабел, Линке, Куфур, Тарнат, Ефенберг, Йеремис, Баслер (90 – Салихамиджич), Янкер, Циклер (71 мин – Шол)
резерви: Дреер, Хелмер, Щрунц, Даеи
Треньор: Отмар Хитцфелд

Стадион: „Камп Ноу“, публика: 90 045 зрители
Съдия: Пиерлуиджи Колина (Италия)

https://www.youtube.com/watch?v=OwKKTmfv-Js

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове