Jump to content
CR7

Стретегията На Ван Гаал За Турнето

Препоръчани публикации

Ван Гаал обявен за мениджър на Юнайтед

Луис ван Гаал ще застане начело на Манчестър Юнайтед от сезон 2014/2015. Той подписа 3-годишен договор

Луис, 62, работи на топ ниво в Европейския футбол от над 20 години и през това време е спечелил шампионските титли и купи в 3 различни страни, както и Шампионската Лига, Купата на УЕФА, Интернационалната Купа, две Супер Купи на УЕФА и Супер Купата на страната в Холандия, и Германия.

Той ще заеме своя пост след Световното Първенство, където ще ръководи националния отбор на Холандия.

Райън Гигс, най-успешният играч в английския футбол и играчът с най-много изяви с екипа на Юнайтед за цялата история на клуба, беше назначен за помощник-треньор. Райън ръководи отбора в последните 4 мача от сезон 2013/2014.

Обявявайки назначенията, Ед Уудуорд каза: "С Луис ван Гаал, ние си осигурихме услугите на един от изключителните мениджъри в играта, в днешно време. Той е постигнал много в своята кариера, досега и Олд Трафорд му предоставя поле за изява, да напише нови глави в историята на Манчестър Юнайтед."

"Всеки е много развълнуван от този нов етап в историята на клуба. Успехите, които е постигнал в своята кариера го правят перфектен избор за нас."

"Хората го познават като внушителен, влиятелен човек, но аз също така бях впечатлен от неговата интелигентност, желанието му да поеме тази роля и неговото усърдие. Нямам търпение да работя с него."

"Доволен съм, че Луис избра Райън за свой асистент. Връзката на Райън с клуба обхваща над 2 десетилетия и неговите познания могат само да бъдат от полза на Луис. Също така, това е фантастична възможност за Райън да се учи от мениджър от световна класа, чийто виждания за атакуващ футбол и даването на шанс на млади играчи пасват перфектно на Юнайтед."

Луис ван Гаал заяви: "Винаги съм желал да работя във Висшата Лига. Да бъда мениджър на Манчестър Юнайтед, най-големия клуб в света, ме прави много горд. Бил съм на Олд Трафорд преди и знам каква прекрасна арена е това, колко страстни и с широки познания са феновете тук. Този клуб има големи амбиции, също както и аз. Убеден съм, че заедно ще пишем история."

Джоел Глейзър каза: "Удовлетворен съм, че Луис ще бъде следващия ни мениджър. Той има изключителна визитка като треньор. Умее да мотивира своите отбори да печелят трофеи и също така вярва в даването на шанс на млади играчи, да се докажат. Сигурен съм, че ще остави голям отпечатък в/у клуба, играчите и феновете."

Ави Глейзър заяви: "Луис се присъединява към нас в един вълнуващ момент и вече сподели някои чудесни идеи как клуба да продължи напред. Бордът е зад него и неговите планове, и всички тук очакваме с нетърпение началото на новия сезон."

Райън Гигс добави: "Развълнуван съм от шанса да бъда помощник-треньор. Луис ван Гаал е треньор от световна класа и знам, че ще науча много за професията, имайки възможност да заема тази позиция. Манчестър Юнайтед заема огромна част от моя живот и се радвам, че ще мога да продължа тази връзка с такава ключова роля."

Франс Хоук е треньорът на вратарите в националния отбор на Холандия и има голяма заслуга за развитието на вратари като легендата на Юнайтед, Едвин ван дер Саар и вратаря на Барселона, Виктор Валдес. Той се присъединява към щаба на ван Гаал, като треньор на вратарите.

Марсел Бут се присъединява като асистент, специализиран в скаутването на опонентите, работейки преди това за Байерн Мюнхен, Телстар, АЗ, ФК Волендам и Фейенорд.

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Новият мениджър на Манчестър Юнайтед официално е Луис ван Гаал, потвърдиха преди минути от "Олд Трафорд". Договорът на холандеца ще бъде за три години, а негов асистент ще бъде досегашният временен мениджър на тима Райън Гигс.
:champs (14): :champs (14): :champs (14): Редактирано на от tiesto

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Ейй, сега ще има ред и дисциплина. От това имахме нужда. Да видим и трансферите и дали Юнайтед ще заиграе атрактивно. Стискам му палци на дедото. ;д

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Най-накрая , желая му успех и късмет , а след 3 години живот и здраве Гигс да поема кормилото .

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал готов за предизвикателството

Луис ван Гаал заяви, че поема най-големия клуб в света, като добави, че задачата му е да върне Манчестър Юнайтед на върха в английския футбол.

Холандецът беше в добро настроение по време на първата си пресконференция като мениджър на Червените Дяволи и отхвърли всички предположения, че се нуждае от почивка, тъй като пристигна на Олд Трафорд само няколко дни след като Холандия приключи участието си на Световното първенство.

„Когато предстои подобно предизвикателство, не се нуждая от почивка“, заяви ван Гаал. „Това е моята почивка. Обичам да работя.“

„Ще дам всичко от себе си. Не мога да предрека (как ще се представим), защото няма как човек да знае. Това е най-големият клуб в света. Вече за два дни научих колко важен е Манчестър Юнайтед.“

„Трябва да работя, трябва да подготвя отбора и трябва да се адаптирам в този голям клуб. Няма да бъде лесно, но ще дам всичко от себе си. Като погледнете визитката ми, виждате какво съм спечелил. Това мога да ви кажа. Бъдещето ще покаже дали ще го направя отново.“

Ван Гаал вече е впечатлен от огромната популярност на клуба по света.

„Това е най-големият клуб в света, защото е изключително познат. В спорта обаче не винаги си най-голям, защото всеки сезон трябва да се доказваш. Миналия сезон клубът завърши на седмо място, така че тогава не беше най-голям. Когато бях в Китай или в Бразилия, хората говореха за Юнайтед.“

„Очакванията са големи и затова предизвикателството е още по-сериозно. Ето защо избрах този клуб. Работил съм в Барселона – по мое мнение, клуб номер едно в Испания. Ръководих Аякс – номер едно в Холандия. Бях треньор и на Байерн – номер едно в Германия. Сега съм в Манчестър Юнайте – клуб номер едно в Англия. Надявам се, че ще задоволя очакванията.“

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Босът спокоен преди първия мач от турнето

Луис ван Гаал заяви, че се чувства спокоен преди първия си мач начело на Манчестър Юнайтед.

Червените Дяволи се изправят срещу ЛА Галакси в четвъртък сутринта българско време на Роуз Боул Стейдиъм, като феновете на клуба очакват двубоя с нетърпение, за да видят с каква формация ще излезе отбора и как ще играе.

След разочароващия минал сезон, ван Гаал е решен да възнагради феновете на Юнайтед за тяхна безрезервна подкрепа.

„Първият ти мач, когато поемеш нов отбор, винаги е важен“, заяви холандецът пред MUTV. „Но този двубой е част от предсезонна подготовка. Мисля, че в мача срещу Валенсия на Олд Трафорд ще бъда по-напрегнат.“

„Надявам се, че моят отбор ще бъде подкрепян от феновете. Това е много важно заради миналия сезон, когато феновете не бяха удовлетворени. Надявам се, че този сезон ще ги поглезим.“

Ван Гаал осъзнава, че трябва да се адаптира към Юнайтед, но също така смята, че клубът трябва да се нагоди към негово виждане по дадени въпроси.

„Може би този клуб е твърде голям“, коментира той. „Не само от спортна гледна точка, но и от комерсиална. Трябва да правим доста неща, които по принцип аз не позволявам. Мисля, че трябва да се адаптирам към този голям клуб, но ще трябва и той да се нагоди към Луис ван Гаал. Смятам, че можем да постигнем баланс в това.“

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал: Най-добрият ни мач досега

Луис ван Гаал беше на мнение, че представянето на Юнайтед срещу Интер във вторник е било най-добро от трите двубоя, откакто той е начело на клуба.

Червените Дяволи надвиха италианците с 5-3 след изпълнение на дузпи след нулево равенство в редовното време и така оглавиха своята група на турнира Чемпиънс Къп с 5 точки.

Ван Гаал направи 8 промение след почивката, но и двата състава, които подбра доминираха в защита, и така вратарите Андерс Линдегаард и Давид де Хея бяха наблюдатели.

„Много съм доволен“, каза мениджърът. „Мисля, че това категорично ни беше най-добрият мач от трите.“

„Те имаха само един удар във вратата и той бе от пряк свободен удар, който бе отсъден от съдията, докато ние създадохме 6 или 7 положения, така че можем да кажем, че беше 7 към 1.“

„Много съм доволен от владеенето на топката. Беше много по-добре от предишните двубои. И мисля, че зоните бяха по-добре покривани.“

„Така че тази вечер останах много удовлетворен от представянето на моите играчи и в двете полувремена.“

Юнайтед бяха точни и при 5-те си изпълнения от бялата точка пред 61 000 фенове в столицата на Щатите и ван Гаал призна, че съставът е работил върху това на тренировка.

„Вчера тренирахме наказателни удари и също така обърнахме внимание на последователността“, добави той. „Затова де Хея беше нашият вратар през второто полувреме, защото е най-добър при дузпите от четиримата ни вратари.“

„Флетчър уцели гредата на тренировка, така че имаше доза шанс в това да отбележи, но определено заслужавахме победата.“

Отбраната на Юнайтед – включваща множество играчи – е запазила 2 чисти мрежи в 3 двубоя, дотук на Турне 2014.

Ван Гаал продължи: „В първия мач не допуснахме голове, във втория Пянич отбеляза фантастичен гол след грешка на вратаря и допуснахме още един от дузпа, отсъдена от съдията, а днес отново не допуснахме гол.“

„Така че се справяме добре, но се оглеждаме за защитници, тъй като много ни напуснаха. Трябва да ги заменим, но аз също така харесвам Майкъл Кийн и Тайлър Блакет.“

Шинджи Кагава игра като плеймейкър през втората част, заменяйки Хуан Мата, докато в предишните 2 мача бе използван като разиграващ халф.
„Познавам го от Борусия Дортмунд, където игра като 10-ка“, добави ван Гаал. „Исках да го пробвам в позицията на №6 или №8 в нашата схема в първите 2 мача, а сега му дадох шанс като 10-ка, тъй като той самият поиска да играе там. И се представи много по-добре, отколкото в първите 2 срещи.“

Относно влезлите през втората част Люк Шоу и Уилфред Заха, босът каза: „Люк работи много усилено, но извади късмет, защото по принцип смятах да пусна в игра нашия приятел Рийс Джеймс, но той получи лека травма.“

„Така че се обърнах към него, въпреки много изтощителната тренировъчна сесия, която проведе тази сутрин и смятам, че той се справи много добре.“

„Бях много доволен от представянето на Уилфред Заха, но ще трябва да изчакаме и да видим. Той има много голяма конкуренция от останалите нападатели.“

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал: Излизаме за победа

Ван Гаал каза, че само победа ще свърши работа на отбора в последния мач от Чемпиънс Къп срещу Реал Мадрид.

Червените Дяволи играят с шампиона на Европа на Мичигън Стейдиъм. Продадени са над 100,000 билета и се очаква това да е най-гледаният футболен мач в САЩ за всички времена.

Ван Гаал сподели, че той и играчите мислят единствено за победата, въпреки че дори и равен класира Червените Дяволи на финала понеделник.

"Нетърпелив съм да спечелим," бяха думите на треньора на пресконференцията преди мача. "Аз съм треньор, който иска да печели, а Юнайтед е отбор, който също е свикнал с това и мисля, че играчите ми ще го покажат и на терена."

Запитан за физическия прогрес на играчите по време на турнето, Ван Гаал добави: "Не мога да кажа повече от това, което ви казах след мача с Интер, защото малко или много след този мач сме имали една сериозна тренировка. Също така имахме двустранна игра на терените на Американ Юнивърсити, но това е нещо нормално.

"Играчите са натрупали умора от пътуване, трениране, мачове и т.н., затова трябва да обмисля добре стартовия състав и колко от играчите мога да си позволя да заменя."

Ван Гаал потвърди, че Смолинг, който тренира индивидуално в петък, пропуска мача - "При него има малък проблем и няма да може да вземе участие в мача" - холандецът потвърди, че ще продължи да налага схемата с трима централни защитници и два халф-бека в защита.

"От първия си ден в Манчестър аз се опитвам да прилагам схемата си с петима защитници", добави той. "Някой ден, сигурно ще заложа на четирима в отбрана, но засега ще тренираме с петима в защита."

Попитан дали ще има нови попълнения, Ван Гаал каза: "Казах, че първо искам да видя с какви играчи разполагам и да им дам шанс. До края на трансферния прозорец има още цял месец, а може и да нямаме нужда от нови попълнения."

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал приветства влиянието на турнето

Луис ван Гаал бе горд от влиянието на Манчестър Юнайтед в Америка след победата на Червените Дяволи над Реал Мадрид пред рекорден брой зрители на футболен мач.

Холандецът бе доволен от победата над Шампиона на Европа на огромния стадион в Мичиган, където над 109 000 здрители дойдоха да видят как Юнайтед си резервира място на финала в Чемпиънс Къп в понеделник, благодарение на 2 гола на Ашли Йънг и 1 на Хавиер Ернандес.

„Медиите по цял свят трябва да покажат първия гол на Йънг – беше фантастичен гол“, каза ван Гаал след мача. „Мисля, че целия тим игра с топката в разиграването. Хората биха идвали на стадиона дори и само заради този гол, мисля.“

„Триста хиляди зрители вече ни наблюдаваха, дотук, а сега сме на финал в Маями и бройката ще нарасне още“, добави той относно успеха на Юнайтед при пътешествието из Щатите.

Ако момчетата на ван Гаал спечелят турнира в понеделник, това ще повтори успеха му от предсезонните подготовки при поемането на бившите си отбори в Германия и Холандия. „Но въздействието на това турне ще е дори по-голямо“, подчерта той.

Обобщавайки представянето като цяло, ван Гаал каза: „Резултатът е много добър за нас и дава увереност на играчите. Замених играчи на почивката, но въпреки това отбелязахме още 1 гол. Това не беше приятелски мач – имах чувството, че Реал Мадрид не искаха да загубят, поради това Кристиано Ролалдо се появи по-рано това, което Карло Анчелоти заяви. Но ние спечелихме и го заслужавахме.“

Обръщайки се към своята първа среща с Ливърпул като мениджър на Юнайтед, ван Гаал добави: „Добре е за английския футбол. Това е важно. Все пак, това е само предсезонна подготовка, но е по-добре да победим, отколкото да загубим.“

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал: Почти е време да взема решение

Времето за оценка на състава на Манчестър Юнайтед наближава – и за играчите, които са на турне, и тези, които останаха в Англия – тъй като ван Гаал вече отброява дните до първия си мач от първенството.

Неговата преценка относно играчите за двубоя със Суонзи и следващите оттам-нататък ще стане ясна след като Червените Дяволи приключат с турнето в понеделник вечер, когато се изправят срещу Ливърпул в Маями.

„Ще трябва да се произнеса след това турне, защото дадох възможност на всички играчи да играят и вече ги познавам по-добре“, каза ван Гаал на пресконференцията преди мача.

„Малко е рано за оценка, но във футбола се налага да взимаш решения. Винаги трябва да дадеш възможност на играч да осъществи трансфер (да напусне), когато виждаш, че шансовете му да играе не са големи. Трябва да го кажеш предварително, тъй като 31 Август е твърде късно. Но трябва да кажа на играчите какво мисля, а не на вас (медиите).“

Веднъж след като Чемпиънс Къп приключи, ван Гаал и състава ще отлетят обратно за Манчестър, където ще се присъединят към отсъстващите, включително Аднан Янузай и Маруан Фелайни. Двамата белгийци не бяха на турне в САЩ, тъй като приключиха задълженията си на Световното първенство на 5 Юли във фазата на четвъртфиналите.

„Те (Янузай и Фелайни) вече тренират“, потвърди ван Гаал. „Изпратих Марсел Бут да ги тренира с помощта на Ники Бът и да се занимават специално с тях, така че да са налични за първия мач от лигата, но не за контролата с Валенсия. Все пак, за всеки от тях всичко зависи от самия него, тъй като всяка индивидуалност е различна.“

„Вече видяхте това на турнето. Например, Йънг изигра 90 минути, Флетчър също, но останалите не са. Така че има разлики при играчите и трябва да видя дали те могат да се справят с това или не.“

„Утре, много играчи по всяка вероятност ще играят по 90 минути, понеже това е последната ни възможност (преди мача с Валенсия), а трябва да продължим да надграждаме. Вече обясних, че не мога да правя това на тренировка, така че трябва да го приложа в мачове. Затова утре, например, Йънг ще играе 90 минути, ако е във възможностите му или може би 10-20 минути по-малко, в противен случай.“

Също така, двубоят с Валенсия на 12 Август, вторник, се явява твърде рано за Робин ван Перси, който стигна най-далеч от всички играчи на Юнайтед, участвали на Световното първенство, достигайки полуфиналите на 9 Юли с Холандия на ван Гаал.

„Трябва да видя как се справя Робин“, добави мениджърът. „Обикновено, ако си тренирал само 4 дни преди мача с Валенсия, не си възстановен достатъчно. Ако си бил на почивка 3 седмици, няма как да си готов толкова скоро. Мачът от Висшата Лига е възможен, но едва ли.“

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Луис ван Гаал: Стартът беше труден, но ще се справя

Ексклузивно, мениджърът на Манчестър Юнайтед Луис ван Гаал разговаря с Гари Невил относно философията, която той вярва, че ще преобрази Червените Дяволи, за трудния първи сезон и за спечелването на титлата.

Към края на 45-минутното ми интервю с Луис ван Гаал, очите му светнаха, когато разговорът ни се обърна към неговия велик отбор на Аякс от 1995. Строгостта изчезна от лицето на новия мениджър на Юнайтед, той посочи към тактическото табло и изрецитира имената на младите футболисти, които спечелиха Шампионската Лига пред 19 години.

Той говори за Едгар Давидс и Кларънс Сеедорф, и как младите му звезди от онази епоха излязоха заедно на терена. Върнах го към неговия футболен рай: младите играчи, продукти на неговата "философия", играещи в пълен синхрон. "Аз всъщност играх със 17-годишни момчета във финала на Шампионската Лига", спомня си той. "Така че не ми казвайте, че младите не могат да играят. Когато се вписваш във философията, можеш да направиш много. И разбира се, Зеедорф беше на 17, когато игра във финала. Той беше фантастичен играч. Патрик Клуиверт беше на 18 - и вкара гол." Победният гол при успеха с 1-0 над Милан.

Първите 20 минути от нашия разговор бяха една проповед, която изслушах много внимателно. Имах пет задачи в главата за първото ми посещение в Керингтън от две години насам: 1. Да слушам великия треньор; 2. Да разбера какво той е научил за Юнайтед през първите си пет седмици в клуба; 3. Да видя какво е посланието му към феновете, които искат трансфери; 4. Да разговарям за голямата тактическа промяна и преминаването към 3-5-2; И 5. Да разбера какви са амбициите му за Юнайтед през следващите три години.

Тези добре планирани задачи просто отидоха на боклука. Нямаше държание като между стари приятели. Аз, с моята тетрадка с въпроси под ръка, вървя към дългата маса, където седеше Луис ван Гаал. Той е внушителна фигура. Светлината е слаба. Само един човек щеше да води това интервю и това нямаше да съм аз. Този човек няма да допусне да бъде притискан.

Когато приключи неформалния разговор, попитах ван Гаал дали можем да поговорим по малко по-структуриран, журналистически начин: "Да поговорим? Не, защото имам и друга работа за вършене", каза той. Но омекна: "Нямам тайни, така че може да питаш каквото искаш." Когато си тръгвах, той ми каза: "Три четвърти от часа са твърде много, по принцип."

Преди да започна с въпросите, ван Гаал ме изпревари. Постави дланта на бюрото. "Имам тетрадка за теб", каза той. "Винаги я показвам на играчите. Може да направиш системата, с която играем в момента."

Покани ме да му покажа, че разбирам как изглежда Юнайтед в момента. Намалих скоростта. Ръкавицата е хвърлена.

"Искаш да?", попитах аз.
"Да, разбира се", каза той. "Можеш да го направиш. Или не?"

Побиха ме тръпки. Казах му: "Ще опитам, но ти ще ми кажеш, че греша."

Ван Гаал ме погледна остро. "Изглеждаш малко... срамежлив?"

45 минути по-късно си тръгвам от офиса му и се чувствам изцеден. За пръв път от 30 години ме нарекоха "срамежлив". Но след това последваха вълнуващи разкрития за философията на Луис ван Гаал и неговите планове за Юнайтед, които се базират на младежите, "винаги в дългосрочен план", и прекарването на играчите през тримесечен изпитателен срок относно как ще реагират на всичко.

Всеки велик треньор е решителен относно философията си. Ван Гаал е ясно установен. Нещата трябва да стават по неговия начин. Миналия сезон, признавам си, бях притеснен за Юнайтед след ужасяващата кампания. Загрижен бях на къде ще тръгне клуба. Веднага след като Дейвид Мойс напусна, започна да се говори, че ще дойде чужд мениджър. Виждал съм какво се случва с клубове, където над 60-годишна философия се заменя от тригодишни цикли, като всеки нов мениджър обръща културата с главата надолу. Напуснах Керингтън чувствайки, че ван Гаал е верен на традициите положени от Сър Мат Бъзби и Сър Алекс Фъргюсън. Не казвам, че той ще остане 25 години, но има същите принципи.

Той предлага успокоение: "Моят отбор ще подобри представянето в хода на сезона. Няма съмнение в това."

Казват, че в интервютата трябва да "грабнеш стаята". Е, ван Гаал, а не аз, го направи. Изправяйки се да светна лампата, бях отново изпреварен от новия мениджър.

"Искаш светлина? О, знаеш къде е копчето", пошегува се той. "Ти си мениджър. Вече..."

Заловихме се за работа. Феновете искат трансфери, казвам му аз. Може ли да ги успокои? "Това трябва да го обсъдя с моя екип, не с теб", отвърна той. Дори малко се развика: "Трябва да привлечеш играч, който да подобри отбора ти. Затова взех (Маркос) Рохо, защото той може да играе тук и тук (на две позиции). Така че за нас той е много добър избор. Не, не, ние може да вземем и още играчи. Никога не се знае."

"Не мисля, че ще бъде честно от моя страна да дойда тук и да изгоня всички играчи. Така че им дадох достатъчно шансове, така мисля". Ван Гаал уточни, че тези, които са взели участие в предсезонно турне вече са били оценени, докато останалите все още биват оценявани: "Сега (или по-късно) може да кажеш нещо."

За да разбереш ван Гаал, трябва да знаеш, че той смята, че първата му работа е да наложи своите идеи. Из коридорите на Керингтън в 5 следобед се натъкнах на Тайлър Блакет, който седеше сам с компютър в скута си, изучавайки клипове от представянето си при домакинската загуба с 2-1 от Суонзи Сити.

Бивайки треньор на английския национален отбор, ясно виждам, че Манчестър Юнайтед ще бъде прекрасно място за развитието на младите английски таланти.

"Мисля, че Тайлър изигра най-добрия си мач от цялата подготовка (срещу Суонзи). Но заради неопитността си, той подаде топката назад твърде бързо", каза ван Гаал, който определено харесва Блакет. "Това не е хубаво, но той няма да прави повече тази грешка. Въздействието на грешката е много по-голямо."

Но дали играчите намират този преходен период (от времето на Дейвид Мойс) труден? "Като треньори трябва да предоставим доста информация. Твърде много, мисля аз. Сравнявам го с първото ти посещение на летището. Ако ще пътуваш до Манчестър: кой е терминалът, кой е полетът, къде трябва да паркирам? Колко е дълга опашката пред бюрото? Ти (има предвид мен) знаеш това. Ти познаваш това място. Всичката тази информация, ти трябва да ми я кажеш. Аз идвам и знам само едно или две неща. Същото се отнася и за играчите. Трябва да карам отдругата страна (във Великобритания). Сега трябва да внимавам много на пътя. Точно в такава ситуация са поставени играчите и не е лесно."

"Процесът на разучаване е 'винаги с видео'", казва ван Гаал. "Понякога говоря с тях интерактивно, защото искаш да знаеш какво си мислят играчите. Задавам им въпроси и те ми отговарят. Но не само аз, Райън (Гигс, аситентът му) и Албърт Стуйвенберг, и Франс Хук (неговите помощници). Райън анализира опонента, например. Албърт прави оценките, а аз правя тактиката преди мача. Винаги присъствам и винаги прекъсвам моите асистенти."

След двубоя със Суонзи, ван Гаал говори за това, че увереността на отбора е била "смазана". Когато чух това се зачудих дали е имал предвид, че е претърпял незначителен неуспех и е използвал по-силна дума на чужд за него език, което е често срещана грешка.

Сега той казва, че е видял как увереността е започнала да спада по-рано, "още след мача с Валенсия, защото упадъкът в този мач беше много голям. Победихме ги, но те бяха по-добри и по-уверени във владеенето на топката."

"Загубихме (срещу Суонзи). Във футбола винаги всичко опира до резултата. Но аз знам, че не е така. Всичко зависи от процеса и с информацията, с която разполагаме накрая - трябва да се подобрим. Но сега е трудно." Дори самоувереният ван Гаал, въодушевен след Световното първенство, претърпя среща с реалността.

Методът няма да се промени. Играчите ще чуят, казва той "единствено основите на моята философия. Правя разбор на мача с моите играчи. Винаги съм постъпвал така. Също така привиках защитниците и халфовете за допълнителна тренировъчна сесия (след загубата от Суонзи). Но това е част от моята философия. Като например, къде Мата трябва да играе, къде трябва да играят защитниците, да комуникират помежду си, да покриват зоните. Това е единственият начин да се подобриш."

Ще проработи ли? "Винаги зависи от нивото на играчите. Аз не съм магьосник. Зависи от личността. В края на трите години трябва да имаме даден тип играчи, между които да избирам. Играчите го знаят." Той не показва и капка съмнение, че играчите ще попият това.

Сега обаче искам да обърна внимание на неговата вяра в младите.

Той ме поправя: "Това не е вяра, а проучване и наблюдение. Когато видиш, че млад играч има талант и пасва на профила за определена позиция, то той може да се справи. Може би имам добро око за това и мога да преценя дали ще успеят. Но определено не разчитам само на опитни играчи, защото трябва и да пасваш в профила на системата. Не съм тук, защото съм добър човек, а заради моята философия."

"Искам моите играчи да спазват тази философия. И знам кои играчи са подходящи за нея. И когато става дума за млад играч, това е добре. Когато си на 26 или 27, ти си на повече, отколкото когато си на 21. Но ако не им дадеш никакъв шанс, тогава никой няма да иска да дойде в тима. Когато погледнеш как съм процедирал през годините, виждаш, че съм залагал на играчи като Шави, Иниеста, Мота - който сега е в ПСЖ - Пуйол; Аз дадох шанса на всеки от тях да дебютира. А също и в Байерн Мюнхен: Кроос, Мюлер, Алаба, Бадщубер и те все още играят. Не е зле, струва ми се?"

Наред със знаменития Клас '92 на Аякс, името на Шави също допринася лицето на ван Гаал да засияе като го попитам за най-добрите млади играчи, които е тренирал: "Шави и Иниеста. Може би все пак Иниеста, защото е по-експлозивен, а това е начина, по който се играе футболът сега. Но и Шави."

С младежта, имаща най-висок приоритет в неговите идеи, ван Гаал обяснява процеса на обучение: "Казах го още в самото начало - не съм извикал - 'трябва да сме шампиони'. Казах, че се нуждаем от време. Имаме нужда от време да изградим нов отбор и това не може да стане за един ден. Това е процес, който започва сега. Всички мои състави не се справяха добре в началото. Трябва да се научат да мислят, вместо да действат инстинктивно. Да използват мозъка си. Това е много трудно. Аз тренирам по начин, различен от предходните треньори (Мойс и Фъргюсън) и за играчите е трудно."

Една от най-големите промени, с които трябва да свикнат е играта с трима централни защитници, което неговите защитници възприемат, вярва ван Гаал. Защо 3-5-2 или нейните разновидности? "Защото е по-лесно да се защитаваш. Трябва да браниш определена зона и играчът, който навлиза в нея. Когато играеш по този начин, винаги разстоянието между централните защитници е по-малко от 15 метра и е по-лесно да се защитаваш, ако комуникацията между тях е добра."

"И винаги има играчи на фланга. Те винаги са свободни да се включват в атака, ако го правят умело в подходящия тактически начин и в подходящото време. Когато играя с трима нападатели, те също използват цялата ширина на игрището. Същото важи и за случаите, в които играя с типични бекове, но те не могат винаги да се включват в атака. Когато играя с трима централни защитници, халф-бековете винаги могат да го правят. И двамата по едно и също време. Това е рисковано, но аз съм рисков треньор. След това трябва да разиграеш. И като знаеш, че фланговите играчи са се освободили от опеката на противник, винаги трябва да се огледаш за тях и да разтеглиш играта към тях."

Промяната на системата в даден клуб често среща съпротива и ван Гаал си спомня за периода си в Байерн, където налага новата формация против волята на директорите: "Бих могъл да играя 4-4-2 (в Юнайтед), която използвах в Байерн в началото. Те искаха да играя традиционно 4-4-2, но аз предпочитах да играя с диаманд, защото ми харесваше повече и защото разполагах с Гомез, Клозе, и Олич. Гомез струваше 35 милиона - много пари за онези години. След два месеца преминах на 4-3-3, въпреки наличието на струващия 35 милиона играч и купих Робен с тази цел, защото може да играе в тази формация."

В основата на неговото назначение в Юнайтед, казва той, е стояла пълна прозрачност относно как смята да ръководи отбора: "Трябва да обсъдиш това още на първата среща. И аз казах всичко за това какъв съм и как процедирам. Наеха ме, заради моята философия. Те ми го казаха. И смятам, че трябва да бъда подкрепен."

Той казва, че винаги мисли "в дългосрочен план, никога в краткосрочен. Защото не съм тук за самият себе си, а заради клуба. И разбира се, понякога е по-добре да играеш с други играчи, но когато искаш да изградиш отбор трябва да взимаш решения за бъдещето. В първия мач, за мен щеше да е по-добре да играя с ван Перси. Но това не би било добре за него, тъй като той трябва да бъде напълно готов за игра."

Макар винаги да е бил уверен в себе си, ван Гаал отрича някога да е казвал, че е най-добрият в света и признава, че е научил много от престоите си в Аякс, Барселона, Байерн Мюнхен и Холандия, която той отведе до полуфиналите на Световното първенство: "Сега знам повече, отколкото на времето, когато започнах в Аякс. Бях на 39 и това беше моята първа значима работа. Ние не загубихме двубой през 1995. Това беше невероятно. Но никога не съм казвал, че съм най-добрият треньор. Казах, че ние бяхме най-добрият отбор в света."

"Това беше вярно, защото спечелихме Шампионската Лига и Световното клубно първенство. В Германия, ние също бяхме най-добрият отбор. Това са факти. Но ги споменавам за пред хората, а не за себе си. Те искат да се насладят на момента, в който празнуваме пред хиляди от тях."

Но колко време ще отнеме на Юнайтед, докато заприлича на отбор изцяло възпитан от Луис ван Гаал? "Зависи от индивидуалностите в отбора. Не мога да кажа точно - но обикновено отнема между два и три месеца. Казвал съм го на пресконференциите."

Какво ще остави след себе си? "Много добра основа. След три години? Наистина много добра основа и много балансиран състав."

Ами титлата във Висшата Лига. Какво би казал за нея?

Той ми хвърли поглед, казващ: "Разбира се."

Гари Невил, Телеграф

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Статият е много добра, още днес сутринта я прегледах набързо, но сега ще я прочета подробно... ПС: Поздравления за труда, които полагате..

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Отне ни доста време да я преведем, но определено си заслужаваше. Приятно четене! :)

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Браво, браво, бивши колеги в превода (и настоящи с червеничко) :mood (17): Страхотна статия.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Браво за превода :) Прочетох го и очаквам само положителни неща от LVG. Сериозен мъж е.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Страхотна статия,поздравления на преводачите ! От километри си личи класата и уменията на ван Гал. Човекът ясно осъзнава моментното състояние,причините за него и начините за проспериране. За разлика от "избрания", холандецът е уверен в своите методи,има ясно поставени цели,решен е да ги следва,защото знае,че ще е способен да се справи с поставената задача и да предаде философията на играчите си. Не започнахме добре сезона,но думите на Гал,неговата мотивация за успех,промяна и увереност кара феновете да са доста по-спокойни от времето на Мойс.Поне аз съм сигурен,че рано или късно,най-накрая ще покажем това,което всъщност сме,защото вече имаме доказан и можещ треньор.

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал очаква активност на трансферния пазар

Луис ван Гаал очаква активност на пазара преди затварянето на трансферния прозорец в понеделник вечерта.

Мениджърът на Манчестър Юнайтед вярва, че входящи и изnодящи трансфери биха могли да бъдат в процес на подготовка, въпреки че той остро подчерта, че няма никакви гаранции. Със спекулативните предположения, че клубният рекорд Анхел ди Мария няма да бъде последното ново лице в клуба това лято, Ван Гаал запалено отбеляза, че също така може да има и заминаващи си футболисти.

"Не мога да кажа нищо относно трансферния пазар, защото ще вдигне цената." заяви той. "Клубът ще излезе, както сега с Ди Мария, когато настъпи времето да го обяви. Не можем да реагираме на всеки слух."

"Освен това, някои футболисти трябва да си тръгнат междувременно. Имах разговор с играчите след обяда и им казах, че след този уикенд може да имаме друга група. Едни играчи ще си тръгнат, а други ще дойдат. Трябва да изчакаме и да видим."

Ван Гаал потвърди, че всякакви постъпващи трансфери зависят от желанието на клубовете да правят бизнес по време на последните няколко дни от трансферния прозорец, но неговите цели горят от желание да се отправят към Манчестър.

"Освен това, сега преценявам всички играчи," обясни той. "След това мога да направя своите оценки, но, разбира се, вече знаем какви играчи искаме. Понякога можеш да ги имаш, а понякога не. Зависи от клуба - повече от клуба, отколкото от играчите, защото те искат да дойдат."

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал се цели високо

Луис ван Гаал иска да спечели Шампионската Лига като мениджър на Манчестър Юнайтед.

Холандецът спечели турнира с Аякс и сега гради отбор, който да донесе четвърти европейски успех на Олд Трафорд. Фактът, че Юнайтед не бе сред отборите, които взеха участие във вчерашния жребий, показва, че Червените Дяволи трябва да си върнат мястото сред европейския елит и мениджърът вярва, че той ще постигне тази цел.

„Никога не съм се съмнявал в себе си“, обясни ван Гаал по време на петъчната пресконференция. „Направихме стъпки напред в изпълнението на нашите задачи. Това обаче изисква време. Градим нов отбор и се надявам, че ще успеем. Надявам се, че ще завършим сред първите четири отбора този сезон, след това целта ни ще бъде титлата, а след това искаме да спечелим Шампионската Лига. Всичко това изисква време.“

„Вярно е, че съм треньор, който е свикнал да играе в Шампионската Лига, затова е малко странно за мен, че няма да участваме в турнира. Ще работим много усърдно, за да бъде там следващия сезон.“

Има раздвижване на тренсферния пазара, след като Уилфред Заха премина под наем в Кристъл Палас в четвъртък.

„Не знам за трансфери, които може да станат до понеделник, защото не аз избирам“, обясни мениджърът. „Давам мнението си и играчът може да прави каквото иска с това мнение. Разбира се, че ще кажа кои играчи искам и кои е по-добре да напуснат, но Ед (Уудуърд) действа на трансферния пазар. Не се меся в този процес.“

„Преди да започна, казах, че ще дам равен шанс на всеки един играч и точно това направих. Футболистите, които не бях на предсезонното турне в САЩ, играха срещу МК Донс (за Кепитал Уан Къп във вторник вечерта).“

„Дадох шанс на всеки един преди 1 септември да напусне или не. Изборът е техен. Винаги съм го казвал. Не мисля, че щеше да бъде добре да дойда като мениджър и да кажа, че искам 11 нови играчи. Дадох шанс на футболистите.“

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове
Очаквам да мачкаме втория сезон, но САМО ако Ван Гаал не бъде уволнен този сезон. Сега ще е адски трудно, но заработи ли стратегията на холандеца....... :) Все пак целта топ 4 си остава!

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове

Ван Гаал обясни трансферната политика

Луис ван Гаал отрече предположенията, че ще изпита трудности да намери място на летните попълнения в стартовия състав.

На пресконференция, на която бяха представени Радамел Фалкао и Дейли Блинд, които пристигнаха в последния ден от трансферния прозорец, мениджърът подчерта, че ще намери място както за новите попълнения, така и за обещаващи млади таланти от клуба.

„Купихме пет играчи, а един дойде под наем“, каза той. „Може би ще можем да го купим следващия сезон – става дума за Фалкао. Също така, ние позволихме на четиринайсет играчи да си тръгнат, така че как ще напасна тези тук към състава си? Не смятам, че ще бъде трудно. Когато напуснат четиринайсет играчи, а само шест дойдат на тяхно място, академията е тази, която трябва да помага, а точно това е политиката на Манчестър Юнайтед. Ако не пуснеш играчи да преминат в други клубове, тогава нямаш възможност да дадеш шанс на младите и точно заради тази политика, ние успяваме да го постигнем.“

„Но въпросът е дали те ще се възползват. Рисковано е, разбира се, но мисля, че това е единствения начин, по който можеш да постъпиш в Манчестър Юнайтед, които винаги са разполагали с техни възпитаници в състава. Така че това е единственият начин.“

„Повече от осем позиции са вакантни и те са за младите. Вече използвах много юноши в предсезонната подготовка, а също така и от началото на сезона. Така че аз винаги съм склонен да им давам шансове, но те трябва да се възползват.“

„Аз не мога да направя това за тях. Трябва сами да го постигнат. На това се базира нашата политика. Възможността е там и всички младежи трябва да са наясно с това. Вярвам, че Манчестър Юнайтед се обърнаха към мен заради това.“

Темата за напускането на Дани Уелбек в Арсенал не беше подмината в четвъртък, като босът настоя, че е било невъзможно да отхвърли възможността да подпише с един от най-добрите нападатели на планетата.

„Нямам никакви съмнения, защото Фалкао е, по мое мнение, един от най-добрите нападатели в света“, добави ван Гаал. „Когато се вгледаш в статистиката му, прави впечатление, че тя е невероятна. Днес, по време на тренировъчната сесия пред него се откри едно положение и той прати топката в мрежата, така че това се потвърди.“

„Казвайки това, съзнавам, че го поставям под голямо напрежение и това не е добре, защото знам колко трудно е да дойдеш от друг клуб в Манчестър Юнайтед и да станеш част от един нов процес. В съблекалнята се образува нова йерархия, поради което не е лесно и точно затова поисках време, защото предварително знаех, че това ще се случи.“

„Предоставих шанс на всички играчи да ме убедят в качествата си. Когато попитате за Дани Уелбек, той бе в отбора още от 9-годишна възраст и игра тук три сезона след престоя си в Съндърланд. Но неговите показатели не са като на Робин ван Перси и Уейн Рууни, а това е стандартът. Ето защо го пуснахме, заради Фалкао, но също така и заради младите, които ще могат да заемат това място.“

Мениджърът очаква с нетърпение да види как новите играчи ще се напаснат към състава му, след като бе попитан дали тимът вече се доближава до неговите представи.

„Надявам се, защото те ще трябва да практикуват нашата философия, а тя не е лесна“, изясни той. „Вече видяхме това, но мисля, че играчите, които взехме ще се справят по-добре, иначе не бихме ги купили.“

www.manutd-bulgaria.com

Сподели това мнение

Връзка към мнението
Сподели в други сайтове