OT100 #69: Спектакълът срещу Барселона

За Юнайтед сезон 1998/99 в Шампионската Лига започва с един изключително омайващ двубой срещу Барселона…

Предистория: В някои среди отборът на Луис ван Гаал е смятан за абсолютно непобедим, а Алекс Фъргюсън предупреждава своите играчи на пресконференцията преди мача: „Не трябва да вадим чудовището от тях.“

Събитието: Нетърпеливи да докажат, че не се страхуват от своя съперник Червените Дяволи излизат на терена, напълно готови за битка и след само пет минути Оле Гунар Солскяер удря напречната греда. В 17-та минута на двубоя Райън Гигс успява да надскочи Луис Енрике и открива резултата в полза на Юнайтед. Ревът на Олд Трафорд едва стихнал, достига оглушителни висини, когато Пол Скоулс отбелязва втори гол във вратата на Барселона, след като секваща дъха задна ножица на Дуайт Йорк е парирана от вратаря. Невероятното представяне на Юнайтед довежда до преднина от 2:0 на почивката, но това им коства жизненоважна енергия. Отборът на Барселона, който не получава възможност да покаже на какво е способен през първото полувреме, намалява резултата само две минути след подновяването на играта чрез Сони Андерсон. В 60-та минута на двубоя Ривалдо пада в наказателното поле под натиска на Яп Стам и съдията отсъжда изключително спорна дузпа за Каталунците, която е реализирана от Джиовани. Четири минути по-късно Дейвид Бекъм отбелязва за 3:2 след майсторски изпълнен пряк свободен удар, за да изпрати Стретфорд Енд на седмото небе от радост и да възстанови преднината на Юнайтед. Необезсърчена, Барса продължава да пресира Червените Дяволи и след една атака, в която Андерсон нацелва напречната греда и след разбъркване в наказателното поле, топката среща ръката на Ники Бът и съдията е категоричен – дузпа за Барселона, която Луис Енрике хладнокръвно реализира. В последните 15 минути на двубоя „Каталунците“ налагат изключителна преса, оставайки само с двама играчи в отбрана, но все пак Червените Дяволи с мъка успяват да удържат точката.

Следистория: В следващия си двубой от група „Д“ Юнайтед отново завършва наравно 2:2 с Байерн Мюнхен като гост. Но в третия кръг на груповата фаза успява да разбие датския Брьондби с 6-2 далеч от дома. Когато Червените Дяволи пътуват до Барселона за ответния двубой с „Каталунците“, двата отбора отново предлагат изключителен спектакъл на феновете, завършвайки 3:3. Точката срещу Байерн Мюнхен в последния мач от груповата фаза е напълно достатъчна и двата тима си осигуряват класирането за осмина-финалите, изхвърляйки рано, рано Барса от турнира.

Какво пише пресата

„Манчестър Юнайтед 3-3 Барселона е резултат, който подсказва за изключителен двубой. Тези, които не бяха на Олд Трафорд миналата вечер пропуснаха 90 минути вдъхновяващ футбол, който няма просто обяснение и на момчетата на Алекс Фъргюсън ще са им нужни доста повторения, за да го разберат. Беше един вълнуващ мач, 53 000 привърженици станаха жертви на много емоции, които ще ги държат още дълго време“ – Греъм Хънтър, „Дейли Мейл“

Rating: 0.0/5 (0 votes cast)