OT100 #65: Европейският урок

becksot100.fwПрез Октомври 1997г., Ювентус подлага на сериозен европейски тест младите играчи на Алекс Фъргюсън, пристигайки на Олд Трафорд с повишено самочувствие…

Предистория: Година по-рано, като настоящи шампиони на Европа, играчите на Марчело Липи успяват да подчинят Юнайтед през всичките 180 минути, побеждавайки ги на свой и чужд терен с по 1-0. Младоците на Алекс Фъргюсън си научават урока от тези мачове, и през следващата година достигат до полуфиналите в турнира. Когато обаче жребият отново изправя Червените Дяволи срещу Старата Госпожа, в груповата фаза през сезон 1997/98, втората среща на Олд Трафорд се превръща в барометър на прогреса за двата отбора през изминалите месеци.

Събитието: Срещата започва трагично за Юнайтед, след като още в 30-ата секунда Рони Йонсен губи една топка от Мануел Дима, който веднага комбинира с Алесандро дел Пиеро, който от своя страна финтира елегантно Хенинг Берг и Петер Шмайхел и търкулва топката в опразнената врата. Това 0-1 от Ювентус като че ли се превръща в познат сценарий. Както и да е, подкрепяни от 53428 зрители по трибуните, Червените Дяволи постепенно се съвземат към края на полувремето. Когато влиятелният Теди Шерингам изравнява с глава за домакините седем минути преди почивката, неврозата се изпарява. Вярата завладява Олд Трафорд и налива сили в краката на всички в червено. Гостите се изнервят и стъписват от сърцатата игра на Юнайтед през цялото второ полувреме, и Дидие Дешам е изгонен след два жълти картона. Скоро след това, резервата Пол Скоулс надхитрява една изкуствена засада на Юве, хладнокръвно преодолява Анджело Перуци и вкарва втори гол, след който феновете на ОТ изпадат в делириум. Нервите на италианците не издържат, и те допускат нов гол. Гигс получава прекрасен пас от Шерингам, напредва към наказателното поле, и вкарва трети гол с мощен удар във вратата на Перуци. В самия край на мача, Зинедин Зидан изпълнява прекрасно пряк-свободен удар, и подобно на Дел Пиеро, вкарва хубав и ценен гол за гостите. Въпреки това, италианците не успявят да се противопоставят на прекрасната игра на Червените Дяволи.

Следистория: Юнайтед си осигурява първото място в групата, а Юве се промъква напред след незаслужена победа над Червените Дяволи в Торино в шестия мач. В крайна сметка, след серия от неприятни контузии в лагера на Червените, кампанията им в Премиършио се проваля, което се отразява и на надеждите им за добро представяне в ШЛ, където са отстранени от Монако на осминафиналите. Още един неприятен европейски урок за Фъргюсън и неговите младоци, но следващия сезон (1998/99), те завършват с отличен кампанията си в Европа.

Мнения след края на мача:

„Сега вече, Юнайтед може наистина да мечтае. За първи път от 20 години, те побеждават италиански съперник в европейските турнири – не просто някакъв отбор, а такъв за който се смята че е модел на футболна изтънченост.“
Нийл Хармън, „Дейли Мейл“

„Един от най-великите мачове на Юнайтед в които съм участвал. Научихме си урока от миналата година.“