OT100 #63: Геният на Ерик

cantonachipСлед близо 100 дни голова суша в Премиършип, се заговаря че влиянието на Ерик Кантона е на път да залезе. Но в един спиращ дъха мач срещу Съндърланд, той принуждава всичките си критици да замълчат…

Предистория: След колебливия старт на сезон 1996/97, Ерик Кантона успява да се разпише едва четири пъти в лигата в периода до Коледа. Водачите в класирането Ливърпул имат шест чисти точки преднина когато отборът на Съндърланд воден от Питър Рийд пристига на Олд Трафорд на 21-ви Декември 1996г., а Крал Кантона и компания трябва да напомнят на всички че тяхната шампионска корона не се е наклонила.

Събитието: Въпреки напрегнатите първи 30 минути, с гол от близко разстояние на Оле Гунар Солскяер и на Ерик Кантона от дузпа, Червените Дяволи се оттеглят на полувремето с два чисти гола аванс. Солскяер спринтира 70 метра за да добави трети гол след почивката, преди Ники Бът да оформи резултата на 4-0. Но най-великият момент идва 10 минути преди края на мача, когато Кантона демонстрира типичния си кралски характер и невероятния си завършващ удар. Намиращ се в централната зона, заобграден от защитници, той напредва с финтове и прави великолепно двойно подаване с Брайън МакКлеър, преди да се озове на границата на наказателното поле. От тази позиция, без да се колебае, Кралят изритва топката с премерен прехвърлящ удар, който изненадва вратаря Лионел Перез и след рикошет във вътрешната страна на сглобката на далечната греда, се оплита в мрежата за пети път. Не по-малко гениална от гола, е и реакцията на Ерик. Той просто вдига победоносно двете си ръце, и се обръща към всички ъгли на стадиона за да поздрави 55-хилядите зрители които се наслаждават на неговият гений.

Следистория: Краят на колебливата серия мачове идва точно на време. Червените Дяволи спечелват 8 от следващите си 10 срещи, и губят само два мача до края на сезона, който завършва с четвърта титла за последните пет години. За Кантона, който изненадващо губи интерес към играта и информира Алекс Фъргюсън че ще прекрати кариерата си, това се оказва последният му сезон като професионален футболист.

Какво пише пресата:
„Ерик Кантона остана неподвижен до наказателното поле на Съндърланд. От това място, само половин секунда по-рано, той сътвори един от най-великите прехвърлящи удари и закръгли резултата на 5-0 срещу Съндърланд. С вдигната глава, изпъчени гърди, и ръце високо горе, стойката му сякаш искаше да каже “Хайде, не ви чувам“. Това е играч чиято голова „арогантност“ може да се сравни единствено с неговото тържествуване. Зрителите по трибуните занемяха за миг, и избухнаха в овации сякаш искайки да му отвърнат „Ерик се завърна!“.