OT100 #22: Италиански тест

HarryGreggManUtdMilanEuropeЕмоционалната и изтощителната кампания 1957/58 завършва с два значими двубоя; домакинство и гостуване в полуфинал за Европейската Купа срещу италианския гигант Милан. В първия от тях шампионите в „Серия А“ гостуват на Олд Трафорд на 8-ми Май 1958г…

Предистория: Преди трагедията в Мюнхен, последната задача на Бебетата на Бъзби беше да си осигурят място на полуфиналите срещу великият отбор от Милано. Освен че Червените Дяволи достигнаха финал за ФА Къп напук на всички прогнози, поредицата от само една победа в 13 мача не предвещаваше много оптимизъм срещу най-силния италиански отбор. Въпреки това, измъченият отбор на Джими Мърфи запазва честта на клуба след мюнхенската трагедия, и макар Боби Чарлтън да отсъства заради повиквателна за турне с английския национален отбор преди световното първенство, което допълнително намалява шансовете на Червените, те дават всичко от себе си в този първи полуфинал.

Събитието: Силният и много техничен отбор на Милан доминира в началните минути, и открива резултата в 24-ата минута когато уругвайския нападател Хуан Алберто Скиафино праща топката безпогрешно в мрежата на изненадания вратар Хари Грег. В отговор, Юнайтед предприемат изключителен физически натиск до края на първата част, за което журналист от вестник „Дейли Експрес“ пише: „След някои от шпагатите от страна на играчите на Юнайтед през първото полувреме се замислих, как така нито едно от италианските момчета не им отвърна със същото и не се стигна до инциденти.“

Футболната мантра на Червените Дяволи постепенно печели надмощие, и след две грешки на централния защитник на гостите Чезаре Малдини – бъдещият старши треньор на Италия и баща на миланската легенда Паоло – Юнайтед налучкват пътя към победата. Първо, Денис Вайълет преодолява умело защитника с петичка за да изравни резултата, а по-късно Малдини допуска топката да срещне ръката му след удар на голмайстора, и съдията отсъжда дузпа в полза на Червените. Колективния дух на Милан е можел да притесни всеки един изпълнител от бялата точка, но Ърни Тейлър не се поддава на напрежението и оплита топката в мрежата със страхотен удар.

Следистория: Юнайтед претърпява разгром в реванша на Сан Сиро, шест дни по-късно. Италианците спечелват с 4-0 и се класират на финала, където губят с 3-2 от Реал Мадрид. „Емоционално бяхме изчерпани“ – спомня си Бил Фоулкс. „Влагахме всички сили в турнира за ФА Къп за да достигнем до финала на Уембли. Полуфиналът за Европейската Купа дойде в този период, и просто всички бяхме безкрайно изтощени.“

Какво пише пресата за този мач:

Юнайтед показаха характер

„Никога не бях виждал такъв пламък и победоносен заряд в тълпите по трибуните, каквито видях на Олд Трафорд когато дребничкият Ърни Тейлър изпълни дузпата с мощен удар при който топката рикошира от долната страна на напречната греда и влезе в мрежата. За малко да съборят цялата структура на трибуната, всички едновременно се втурнаха напред за да отпразнуват победния гол“