OT100 #17: Първият европейски мач

otfirsteurogameНа 25 Април 1957г. Олд Трафорд посреща първия си мач за Европейската купа…

Предистория: Желанието на Мат Бъзби Юнайтед да се състезава в Европейската купа е толкова голямо, че той прибързва и не изчаква инсталирането на осветителна система на Олд Трафорд, за да може стадиона да посреща късни мачове, поради което се налага Червените да играят домакинските си мачове срещу Андерлехт, Бодусия Дортмунд и Атлетико Биобао на Мейн Роуд. Но за полуфиналите, М16 е готов да посрещне реванша срещу могъщия Реал Мадрид. В първата среща Алфредо ди Стефано и Франсиско Генто са главните действащи лица и осигуряват победа с 3:1 за испанците.

Събитието: 65 000 зрители на Олд Трафорд искат да видят как момчетата на Мат Бъзби ще победят „белите конквистадори“. Четири часа преди началото на двубоя стадионът е обзет от нетърпение. „Ако шумът послужи по предназначение, то Юнайтед ще спечели този мач“, пише Гардиън. За съжаление, добрата на отборна игра и головете на Реймонд Копа и Енрике Матеос дават преднина на Реал след малко повече от половин час игра. След почивката обаче, водени от невероятната подкрепа на феновете, Юнайтед изравнява резултата. „Привържениците ни вдъхнаха сила и желание да покажем, че можем да играем на нивото на Реал“, казва Боби Чарлтън, който бележи за 2:2 в 85 минута, като преди това Томи Тейлър е намалил резултата. Юнайтед продължава да вярва, но в крайна сметка Реал печели с общ резултат 5:3.

Следистория: Първият допир до европейския футбол поражда смесени емоции – разочарование от невъзможността да се заличи дефицита от първия мач, но и удовлетворение, че Юнайтед навлиза в един чисто нов свят. През следващия сезон, 1957/58, гости на Олд Трафорд са отбори от Ирландия (Шамрок Роувърс), Чехословакия (Дукла Прага), Италия (Милан) и Югославия (Цървена Звезда Белград), от където част от Бебетата на Бъзби никога не се завърнаха у дома след втория мач.

Rating: 0.0/5 (0 votes cast)