MUBG10 #4: Пердахът над Блекбърн

Dimitar_Berbatov_1888952iЗа да отпразнуваме 10-годишния юбилей на ManUtd-Bulgaria.com, подбрахме десет разгромни победи във Висшата Лига в последните десет години. Този път ще си припомним онзи мач срещу Блекбърн Роувърс на 27 ноември 2010, когато Димитър Бербатов наниза пет гола във вратата им.

Предистория: Казват, че няма лесни мачове във Висшата Лига, но понякога това твърдение бива сериозно разклатено и Юнайтед е един от отборите, които обичат да го оборват.

Събитието: Димитър Бербатов имаше нужда от само 72 секунди, за да започне. Българинът се възползва от едно центиране на Луиш Нани отляво, успя да изпревари защитник на гостите и от близко разстояние изпрати топката в мрежата на Пол Робинсън. Надмощието на Червените Дяволи бе огромно и това логично доведе до ново попадение двадесет минути по-късно, когато Парк Джи Сунг реализира. Кореецът пое топката в близост до наказателното поле, комбинира с Уейн Рууни, който от своя страна по перфектен начин му достави отново топката на чиста позиция пред Робинсън. Парк останал сам срещу вратаря не сгреши. Момчетата на Сър Алекс Фъргюсън играха вдъхновено и с лекота и Димитър Бербатов отбеляза втория си гол в срещата в 27-та минута. Паскал Шимбонда сгреши, връщайки една топка назад към своята врата. Бербатов успя да стигне пръв до нея и сам срещу Робинсън реализира безпроблемно за 3-0. Докрая на полувремето Юнайтед пропусна още няколко положения за гол, като най-близко до попадение се оказа Неманя Видич след центиране на Луиш Нани. В даденото от съдията продължение на първата част отново Димитър Бербатов бе в центъра на събитията. Той дриблира страхотно, излъга няколко играчи от Блекбърн и в крайна сметка бе съборен в наказателното поле, но реферът остана безмълвен.

Втората част започна още по-шеметно за Червените Дяволи. Като дежа-вю от първото полувреме, но този път във втората минута след почивката резултатът стана 4-0, а автор на гола отново бе Димитър Бербатов. Той бе намерен в пеналтерията след пробив на Луиш Нани и от средна дистанция с премерен шут не остави никакви шансове на Робинсън. Минута по-късно Юнайтед отбеляза пети гол. Този път точен бе самият Нани, който се възползва от пас на Андерсон в дълбочина, надбяга защитник на гостите по дясното крило, нахлу в наказателното поле и наниза в обратния ъгъл. В 62-рата минута феноменалният в тази среща Бербатов бе точен за четвърти път, с което изравни своя личен рекорд от попадения в една среща. Българинът бе най-съобразителен след ниско центриране на Нани, преминало през Парк и в крайна сметка разстреля за шести път в тази среща бившият английски национален вратар Пол Робинсън. Шоуто на Бербатов обаче не бе свършило. В 70-тата минута на двубоя Бербо се превърна в едва четвъртия футболист успявал да вкара пет гола в един мач в историята на Висшата лига. Той получи пас вдясно от вратата на гостите, без да прояви егоизъм се опита да подаде на Уейн Рууни, но пасът бе блокиран. Топката обаче попадна отново в краката на Бербатов и от още по-малък ъгъл нападателят промуши топката за седми път във вратата на Блекбърн. В 83-тата минута Роувърс все пак върнаха едно попадение чрез Кристофър Самба, който бе точен с глава. Докрая на двубоя Бербатов имаше възможност дори да се превърне в единствения футболист вкарвал шест пъти в един мач, но Пол Робинсън отрази негов изстрел с глава в последните секунди.

Следистория: Юнайтед се изкачи на върха в класирането за пръв път през сезона, а Димитър Бербатов си осигури мястото във фолклора на Висшата Лига с тези пет гола. Преди двубоя с Блекбърн само Анди Коул, Алън Шийрър и Джармейн Дефоу бяха вкарвали пет попадения в един двубой, така че българинът е в добра компания.

„Това е невероярно постижение. Бербатов можеше да отбележи и 6 гола, ако не бяха спасили положението му с глава в края. Пол Робинсън направи наистина добро спасяване.“ – Сър Алекс Фъргюсън.