MUBG10 #10: Начало на нова доминация

sahavsfulhamЗа да отпразнуваме 10-годишния юбилей на ManUtd-Bulgaria.com, подбрахме десет разгромни победи във Висшата Лига в последните десет години. Първо ще започнем с успеха, който постави начало на новата доминация – победата с 5-1 над Фулъм през 20 август 2006…

Основата: През сезон 2005/06 Юнайтед завърши на второ място във Висшата Лига на 8 точки от шампиона Челси и възпитаниците на Сър Алекс Фъргюсън се надяваха да скъсят още дистанцията до първата позиция. Но напускането на Рууд ван Нистелрой през лятото на 2006 в посока Реал Мадрид породи някои въпросителни около атакуващата мощ на Червените Дяволи. Тези съмнения обаче бързо бяха отхвърлени, когато Фулъм пристигна на Олд Трафорд в първия ден от сезон 2006/07.

Събитието: В атака Сър Алекс бе заложил на Уейн Рууни и Луис Саха, а по дясното крило се подвизаваше Кристиано Роналдо. Пол Скоулс се бе завърнал в тима, след като преодоля проблема с очите, който го извади от терените за шест месеца. Юнайтед започна двубоя изключително активно и още в осмата минута Луис Саха даде преднина на Червените Дяволи, възползвайки се от центриране на Райън Гигс. Това устреми още повече момчетата на Сър Алекс Фъргюсън и в следващите 11 минути те отбелязаха още три гола във вратата на Анти Ниеми. След 14 минути игра Роналдо плъзна топката към Саха и французинът отправи опасно ниско центриране в наказателното поле. Уейн Рууни достигна до топката, а в опита си да блокира младия нападател, защитникът на Фулъм Иън Пиърс си вкара автогол. Две минути по-късно Червените Дяволи вече водеха с 3-0. Гари Невил центрира отдясно, Саха засече топката, Ниеми отрази удара му, но нямаше шанс при добавката на Уейн Рууни. В 19-та минута Рууни центрира към Кристиано Роналдо, който засече топката по чудесен начин и тя влетя в мрежата на Котиджърс за четвърти път. Пет минути преди края на първата част удар на Хейдър Хелгусон рикошира в Рио Фърдинанд и попадна във вратата на Едвин ван дер Сар. През второто полувреме Червените Дяволи продължиха доминацията си, но отбеляза само едно попадение, което бе дело на Уейн Рууни в 64-та минута.

Следистория: Завършекът беше още по-сладък от началото. В края на сезона в музея на Олд Трафорд заблестя 16-та шампионска титла. След четиригодишно чакане Сър Алекс и неговите дяволи върнаха трофея в Театъра на мечтите, слагайки началото на нова доминация във Висшата Лига.

champions2007

„Най-добрият отбор винаги печели шампионата – и преди началото на сезона всички очакваха, че това ще бъде Челси.“ – Алън Хансен, BBC Sport.

„Съсредоточихме се върху първенството и ключът беше добрият ни старт. След като натрупаме преднина, винаги е било трудно да ни изместят от първото място.“ – Сър Алекс Фъргюсън.

Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
MUBG10 #10: Начало на нова доминация, 5.0 out of 5 based on 3 ratings