Уест Бром 5 Юнайтед 5

Britain Soccer Premier LeagueМанчестър Юнайтед и Уест Бромич направиха 5:5 в двубой от последния кръг на Висшата Лига, който освен с резултата, ще остане в историята на великата игра и поради факта, че беше последен в треньорската кариера на Сър Алекс Фъргюсън.

Още в първия половин час от мача Червените Дяволи си осигуриха комфортна преднина от три попадения, но с голове на Джеймс Морисън и Ромелу Лукаку Дроздовете намалиха.

Последваха нови две попадения в мрежата на Бен Фостър, обаче момчетата на Стив Кларк не се предадоха и стигнаха до хикса.

В последния мач от своята славна треньорска кариера сър Алекс Фъргюсън не можеше да разчита на контузените Ашли Йънг и Дарън Флетчър, както и на наказания Рафаел. Уейн Руни пък, който подаде молба за трансфер, бе оставен извън групата на Червените Дяволи, като причината е предстоящото раждане на детето му.

Още в 6-тата минута гостите откриха резултата. Том Клевърли изведе Хавиер Ернандес по дясното крило, а мексиканецът центрира към Шинджи Кагава, който с глава заби топката в мрежата зад Бен Фостър. Перфектна контраатака на водения от Фъргюсън отбор. Само три минути по-късно Фостър пак трябваше да вади кълбото от вратата си.

Удар на Кагава беше блокиран, след което Андерсон овладя топката и подаде към Антонио Валенсия. Еквадорецът нахлу отдясно и пробва нещо средно между изстрел и центриране, а в опита си да изчисти Йонас Олсон си отбеляза автогол. Манчестър Юнайтед продължаваше да доминира, но домакинската защита се справи с шутове на Робин ван Перси и Александър Бютнер.

В 17-тата минута Валенсия напредна и пусна пас към Ернандес, който пък потърси Кагава, обаче японецът не успя да стигне до кълбото. Малко след това Греъм Дорънс шутира от далечна дистанция, но топката мина покрай вратата. За няколко минути възпитаниците на Стийв Кларк бяха взели инициативата, обаче не създадоха нищо опасно пред Андерс Линдегаард.

Така се стигна до 30-тата минута, когато Червените Дяволи за пореден път се подиграха с отбраната на Уест Бромич. Клевърли подаде към Бютнер, който вкара второто си попадение през настоящата кампания. Две минути след гола Шейн Лонг отправи неточен удар с глава, а по-нататък Ернандес пропусна да направи 4:0

Все пак в 40-тата минута Дроздовете върнаха едно попадение. Юсуф Мулумбу намери Дорънс, който пък отклони кълбото към Джеймс Морисън. Шотландецът се разписа, но само три минути по-късно Ернандес можеше да възстанови разликата от три попадения. Фостър обаче спаси, а след това не позволи Гарет Маколи да си вкара автогол.

В добавеното време на първата част Лонг почти сигурно щеше да отбележи, ако в последния момент преди изстрела Джони Евънс не се беше намесил решително. Северноирландецът изчисти в корнер. По този начин гостите се оттеглиха на почивката с два гола преднина.

Преднината обаче се стопи още повече в 50-тата минута, когато включилият се от резервната скамейка Ромелу Лукаку стреля, и въпреки че Линдегаард съумя да докосне кълбото, то влетя в мрежата на Юнайтед. На другия край на терена Андерсон притесни Фостър, но не можа да го преодолее. В 53-тата минута обаче нямаше какво да спре Ван Перси. Валенсия отново проби отдясно и пусна кълбото успоредно на голлинията към холандеца, който не сбърка.

Няколко минути по-късно Маколи попречи на Ернандес да открие головата си сметка в двубоя. В 63-тата минута мексиканецът най-накрая се разписа. Майкъл Карик изведе Кагава отляво, азиатецът подаде към Райън Гигс, а ветеранът асистира на Чичарито за десетото му шампионатно попадение през този сезон.

В 67-мата минута Олсон стори по-трудното, след като от близко разстояние не успя да вкара и донякъде да се реваншира за автогола си. Четири минути по-късно Лукаку шутира от фаул, но топката излезе в аут. После Гигс и Пол Скоулс показаха, че годините нямат значение, когато класата е налице. Ернандес трябваше да завърши комбинацията на двамата опитни футболисти, обаче предпочете да върне към Скоулс, пасът не беше достатъчно прецизен и за Фостър нямаше проблеми.

В 75-тата минута Лукаку получи кълбото на границата на противниковото наказателно поле, но не уцели вратата. Минута след това Бютнер удари напречната греда, а по-нататък шут на Валенсия беше блокиран. Положенията пред двамата вратари продължаваха да валят и Морисън пропусна да отбележи второто си попадение в срещата.

В заключителните минути на мача Гигс неуспешно се опита да прехвърли Фостър, пропуск направи и Били Джоунс. В 81-вата минута обаче Лукаку излезе очи в очи с Линдегаард и не прояви никаква милост – 3:5. Секунди по-късно Мулумбу върна напрежението на Дъ Хоутърнс с деветия гол в двубоя.

Невероятното се случи в 86-тата минута, когато Лукаку оформи своя хеттрик. Така с общо десет попадения двата състава изпратиха един от най-великите мениджъри в историята на футбола. 71-годишният Фъргюсън със сигурност ще запомни добре датата 19-ти май 2013-та година.

Уест Бромич 5–5 Манчестър Юнайтед