Арсенал 1 Юнайтед 1

robinarsenМанчестър Юнайтед показа, че не е в настроение да прави подаръци по случай спечелената си титла и препъна Арсенал в битката за място в Топ 4.

Червените Дяволи завършиха наравно 1:1 в гостуването си на стадион Емиратс в мач от 35-я кръг на английската Висша Лига и свалиха лондончани от третото място.

Тио Уолкът откри резултата за домакините още във втората минута след като съдията не видя положение за засада. Малко преди почивката обаче Робин ван Перси изравни от дузпа, отсъдена срещу самия него.

В състава на Арсенал на мястото на наказания Оливие Жиру в атака започна Лукас Подолски. Освен него единствената друга промяна спрямо предишния мач бе влизането в игра на Киерън Гибс вместо Начо Монреал.

Преди мача Сър Алекс Фъргюсън бе заявил, че смята да даде повече шансове на резервните си футболисти, но малко изненадващо той бе извършил само две смени и връщането в защита на Рио Фърдинанд позволи на Фил Джоунс да заеме място в центъра на терена вместо Райън Гигс, а пък в по-офанзивен план Нани бе титуляр вместо Шинджи Кагава.

Както се очакваше, играчите на домакините почетоха съперника за спечелената титла и направиха шпалир с ръкопляскания при излизането на футболистите на Юнайтед.

Мачът започна перфектно за Арсенал, тъй като домакините откриха още във втората минута. Още по-сладък за домакините бе фактът, че до гола се стигна след грешка на ван Перси в центъра на терена, Росицки изведе Уолкът зад защитата по дясното крило и макар от странична позиция, английският национал успя да преодолее Де Хеа. На повторението обаче се видя, че Уолкът е бил в засада, която не бе маркирана от съдията.

Голът още повече вдъхнови домакините и те заиграха доста офанзивно. Томаш Росицки пробва силен удар от дистанция, но не уцели вратата. Малко след него Санти Касорла бе точен с изненадващ изстрел от 20 метра и Де Хеа успя само да боксира в корнер.

В 11-та минута ван Перси взриви трибуните, след като отправи доста неточен удар за радост на феновете на Арсенал, макар и в интерес на истината позицията му да не бе много удобна.

Първото истинско голово положение за гостите бе в 18-та минута, когато Фил Джоунс пресече топката в центъра на терена и даде начало на контраатака. Ван Перси бе изведен по крилото и центрира обратно към Джоунс, но той от точката на дузпата засече неточно с глава.

За Арсенал Санти Касорла можеше да излезе на стрелкова позиция с много хубаво поемане на топката пред наказателното поле, с което се освободи от Джони Евънс, но след това по-лесното второ докосване бе леко силно и пропусна възможността.

Постепенно темпото на игра поспадна, като играта допълнително бе накъсана от няколко разправии и доста жълти картона. В 38-та минута Юнайтед имаше много опасна контраатака, при която като по чудо не вкара гол. Нани проби по лявото крило и центрира точно към ван Перси, който засече с глава от само 5 метра разстояние, но уцели Шчесни в лицето.

Три минути по-късно имаше ново центриране в наказателното поле на Арсенал, но топката бе трудна за Фил Джоунс и той засече неточно покрай вратата, като и Саня го притисна и му попречи допълнително.

Въпреки тези две възможности за гостите, мачът бе спокоен и изглеждаше, че Арсенал ще се оттегли на почивката с гол преднина. В 42-та минута обаче ужасна глупост от Бакари Саня доведе до гол за Юнайтед. Първо французинът без да е притиснат даде лек пас назад и подари топката на ван Перси, после догони холандеца и с много неразчетен шпагат отзад го посече в наказателното поле. Съдията нямаше колебания да отсъди дузпа, която бе вкарана от самия ван Перси.

В първите минути на второто полувреме Арсенал започна добре и първо Томаш Росицки от петнайсетина метра стреля опасно покрай вратата, а малко по-късно Рамзи пробва мерника си от дистанция, но ударът му не бе достатъчно силен, за да затрудни Де Хеа.

Юнайтед обаче бързо овладя контрола върху играта и наложи лек териториален натиск. Ван Перси центрира опасно по земя пред вратата и малко не стигна на Уейн Рууни и Луиш Нани да засекат отблизо в мрежата. След това пък Рафаел стреля от границата на наказателното поле над вратата.

В 57-та минута Уейн Рууни имаше отлична възможност, след като Евра центрира точно към него на пет метра пред вратата, но Рууни заби топката първо в земята и това я омекоти достатъчно, за да може Шчесни макар и трудно да спаси.

Арсенал изпитваше затруднения в създаването на голови положения. В 65-та минута обаче „артилеристите“ спечелиха пряк свободен удар точно на границата на наказателното поле, но Касорла стреля неточно покрай вратата.

Все пак влизането в игра на Джак Уилшър леко помогна за активизирането на домакините. В 72-та минута те бяха близо до гол след центриране от корнер, при което Саня овладя топката с нестандартна игра с петичка и притичалият Косиелни стреля от десетина метра от въздуха, но прати топката на сантиметри над напречната греда.

Едва в последните десетина минути Арсенал успя да осъществи някакъв натиск. При една атака домакините имаха претенции за дузпа, тъй като Рио Фърдинанд фаулира Киерън Гибс в наказателното поле без да докосне топката, но съдията замълча, а при продължението на атаката Жервиньо пропусна възможност да стреля.

Пет минути преди края Санти Касорла нанесе много опасен удар от дистанция и Де Хеа с мъка изби в корнер. След центрирането Пер Мертезакер засече с глава, но високо над вратата.

В 87-та минута Юнайтед имаше страхотно положение за гол. Уейн Рууни започна контраатака и изведе Райън Гигс зад защитата. Уелсецът обаче си поведе лошо топката и се наложи да финтира застигнали го в наказателното поле защитници. Въпреки това той си освободи възможност за удар, но след рикошет топката мина покрай вратата. След центрирането Патрис Евра засече с глава, но прати топката над напречната греда.

Арсенал 1-1 Манчестър Юнайтед