Юнайтед 3 Саутхамптън 2

Манчестър Юнайтед спечели първия си трофей под ръководството на Жозе Моуриньо след успех с 3-2 над Саутхамптън във финала на EFL Cup на Уембли.

Златан Ибрахимович отново показа на всички огромната си класа, реализирай първия гол в двубой от пряксвободен удар, след това Джеси Лингард удвои преднината на Червените Дяволи, но преди края на първото полувреме Маноло Габиадини върна надеждите на Светците. През втората част Габиадини отново се разписа, за да изравни резултата, но точно преди края на редовното време Ибрахимович отбеляза победния гол за Юнайтед.

Със завоюването на купата Жозе Моуриньо се превърна в първия мениджър в историята на Червените Дяволи, който печели трофей в първия си сезон.

Момчетата на Моуриньо стигна да последния двубой в EFL Cup след победи над Нортхамптън, Манчестър Сити, Уест Хам и Хъл Сити. От своя страна Саутхамптън се справи с Кристъл Палас, Съндърланд, Арсенал и Ливърпул, като не допусна нито един гол и нито един от мачовете си.

Мениджърът на Юнайтед направи шест промени в състава си в сравнение с двубоя от Лига Европа срещу Сент Етиен през седмицата. Давид Де Хеа, Антонио Валенсиа, Маркос Рохо, Андер Ерера и Антони Марсиал се завърнаха в стартовите единадесет, докато капитанът Уейн Рууни остана на резервната скамейка.

От своя страна тимът на Саутхамптън нямаше двубои в последните две седмици, а мениджърът Клод Пюел заложи на титулярите от мача със Съндърланд, който Светците спечелиха с 4:0.

Юнайтед започна силно двубоя и успя да упражни лек натиск в първите десет минути на двубоя. Бранителите на Саутхамптън изпитваха сериозни трудности срещу Ибрахимович, Мата и Погба, които комбинираха на скорост и лесно навлизаха в наказателното поле на своя противник.

В 4-ата минута Пол Погба отправи първия удар в двубоя, но Фрейзър Форстър успя да избие. Отговорът на Саутхамптън дойде няколко минути по-късно, когато Редмънд стреля извън наказателното поле, но топката рикошира в крак на бранител и излезе в корнер.

В 11-ата минута дойде и една от най-дискусионните ситуации в срещата, когато гол на Светците бе неправилно отменен. Райън Бъртранд бе изведен отляво и пусна успореден на голлинията пас, но никой не успя да засече топката. В крайна сметка Рохо догони топката на другия фланг, но действа доста разконцентрирано и позволи на Соареш да му отнеме. Той напредна и подаде във вратарското поле, където Габиадини засече в мрежата, но голът му бе отменен заради засада. Повторенията обаче показаха, че Габиадини не е в положение на офсайд при паса към него.

Двата тима продължиха да играят открит и интересен футбол, а резултата в мача бе открит в 19-ата минута.

Първото попадение в срещата падна от статично положение и бе дело на отлично представящия се за Червените Дяволи през сезона Златан Ибрахимович. Шведът стреля над стената, пращайки топката в десния ъгъл на вратата на Фрейзър Форстър. Това бе 25-ото попадение за Ибрахимович от началото на сезона.

Футболистите Саутхамптън обаче показаха характер и не отстъпиха след допуснатия гол. Уорд-Праус и Тадич имаха добри възможности след далечни удари, но и в двата случая Давид Де Хеа показа класа и запази вратата си суха.

В 39-ата минута Манчестър Юнайтед удвои преднината си. След многоходова атака по лявото крило, Маркос Рохо получи топката и видя абсолютно непокрития на границата на наказателното поле Джеси Лингард. Той овладя топката и необезпокояван от никой с лекота я прати в левия ъгъл на вратата.

Минута след изтичането на редовните 45 за първата част, Светците дочакаха своя момент. Джеймс Уорд-Праус получи по дясното крило и центрира прецизно във вратарското поле, където Маноло Габиадини изпревари Давид Де Хеа и отклони топката в мрежата, връщайки надеждите на своите за втората част.

Втората част започна по възможно най-добрия начин за Саутхамптън. Футболистите на Клод Пюел се възползваха от хаотичната игра на Юнайтед в отбрана и след изпълнението на корнер успяха да изравнят.

В герой за символичните гости отново се превърна Маноло Габиадини, който получи пас от Стивън Дейвис около точката на дузпата, и въпреки че бе с гръб към вратата, успя да се обърне и да стреля точно с левия крак, правейки резултата 2:2.

Голът допълнително окрили Светците. В 63-ата минута те пропуснаха два отлични шанса, а при една от ситуациите левият страничен стълб се оказа верен помощник на Де Хеа.

Първо Валенсия бе на точното място след подаване отдясно и изчисти топката пред погледа на Райън Бъртранд. След изпълнението на корнера Ромеу стреля с глава, но късметът не бе на негова страна и топката рикошира в рамката на вратата.

В 70-ата минута Йошида действа безкомпромисно срещу Лингард в наказателното поле, изчиствайки топката непосредствено преди футболистът на Юнайтед да отправи удар. Именно от тази ситуация дойде и първият ъглов удар за Червените Дяволи в мача.

В последния четвърт час на срещата Юнайтед увеличи оборотите, а по-активната им игра даде резултат три минути преди края. Андер Ерера получи отдясно и насочи прецизно топката в малкия пеналт, където Златан Ибрахимович се извиси над всички и с глава порази целта.

Манчестър Юнайтед 3-2 Саутхамптън
1-0 Ибрахимович 19
2-0 Лингард 39
2-1 Габиадини 45+1
2-2 Габиадини 48
3-2 Ибрахимович 87

Манчестър Юнайтед: Де Хеа; Валенсия, Байи, Смолинг (к), Рохо; Ерера, Погба, Лингард (Рашфорд 77), Мата (Карик 46), Марсиал (Фелайни); Ибрахимович

Саутхамптън: Форстър, Седрик, Йошида, Стивънс, Бъртранд, Ромеу, Дейвис (к) (Родригес 90), Уард-Праус, Тадич (Буфал 78), Редмънд, Габиадини (Лонг 83)