Юнайтед 0 Челси 1

Britain Soccer Premier LeagueС късен гол на Хуан Мата Челси постигна изключително важна победа с 1:0 над Манчестър Юнайтед в мач от 36-я кръг на английската Висша Лига, игран на стадион Олд Трафорд.

През целият мач сините бяха малко по-активният отбор, но въпреки това не показаха очаквания хъс предвид това колко силно се нуждаеха от победата.

Късметът обаче бе с тях и те вкараха лек гол в 87-та минута след като отбраната на Юнайтед действа много несериозно.

Шампионите от своя страна изиграха един изключително слаб мач и с нищо не показаха, че имат желание да си върнат на Рафа Бенитес за елиминирането за купата на Англия.

Единствената страст, която показаха домакините бе едва в края на мача, когато Рафаел си изработи червен картон за нарушение срещу Давид Луис, а двата отбора едва не си спретнаха масов бой.

Така или иначе загубата не бе от значение за Юнайтед, но победата бе жизненоважна за Челси. Благодарение на трите точки сините излязоха на трето място в класирането с точка преднина пред Арсенал.

Така тимът може да гледа малко по-спокойно към края на сезона, когато му предстоят три много тежки мача – дерби с Тотнъм, гостуване на борещия се за оцеляване Астън Вила и домакинство на Евертън.

В състава на Юнайтед Сър Алекс Фъргюсън бе направил няколко промени. На вратата Андерс Линдегоор замени Давид Де Хеа. Уейн Рууни и Рио Фърдинанд бяха на резервната скамейка, а Майкъл Карик дори не бе в групата за мача. Рафа Бенитес бе дал почивка на Гари Кейхил и така Давид Луис трябваше да се върне в защита, като Джон Тери продължи да бъде резерва. Демба Ба замени Фернандо Торес в атака, а големият липсващ бе Еден Азар, който получи лека контузия срещу Базел и сега не бе в групата на мача.

Въпреки че на теория Юнайтед трябваше да е по-свежият отбор, Челси започна по-добре мача. Още в 3-та минута Виктор Моузес и Мата разиграха пред наказателното поле и испанецът центрира пред вратата, където Демба Ба засече отблизо, но не му стигна малко височина и прати топката над гредата. След още три минути Андерс Линдегоор увисна под наглед безопасно центриране и зад него Ба овладя топката, но не уцели топката при опита за удар от непосредствена близост.

Челси продължи да е по-активният отбор и опасен удар на Оскар от десетина метра мина между няколко защитника и се насочи точно до страничната греда, но Линдегоор се хвърли и направи добро спасяване с една ръка. Малко след това подхлъзване в центъра на терена на Фил Джоунс даде начало на контраатака за Челси. Мата поднесе за Моузес пред наказателното поле, но той от удобна позиция стреля много неточно.

В 18-та минута и Юнайтед имаше много добра атака, при която Фил Джоунс центрира пред вратата, но Андерсон се размина с топката само на два метра пред вратата. При продължението на атаката бразилецът се оказа на пътя на топката и я блокира след опасен удар на Клевърли.

Темпото на игра бе доста ниско, като нито един от двата отбора не показваше особен хъс. Все пак гостите имаха леко преимущество. Лампард пробва силен удар от дистанция, но прати топката право в ръцете на Линдегоор. След него от по-трудна позиция встрани от наказателното поле Демба Ба опита техничен фалцов удар и не бе далеч от целта, но все пак топката мина покрай далечната греда.

В 33-та минута Юнайтед стигна до страхотно положение от нищото. Двама души се хвърлиха срещу Клевърли около централната линия и той успя да изведе Робин ван Перси с огромно свободно пространство пред него. Холандецът обаче се забави прекалено много пред наказателното поле и накрая опитът му да финтира догонилия го бранител бе неуспешен.

В следващата атака Клевърли получи шанс, след като Петер Чех изби полуниско центриране на пътя му, но халфът на Юнайтед стреля разочароващо от петнайсетина метра.

Три минути преди почивката Ван Перси имаше много добра възможност, след като получи пас в коридор от Райън Гигс и чукна под носа на Чех и Иванович от пет метра разстояние до вратата, но прати топката встрани от гредата. За Челси Оскар нанесе диагонален удар от дистанция, който не изглеждаше много опасен, но топката почти облиза страничната греда.

В 44-та минута и Гигс бе близо до гола, след като Валенсия центрира полуниско пред вратата и ветеранът изпревари Иванович и засече от воле под носа му, но прати топката над напречната греда. В следващата атака Видич се включи изненадващо по крилото и центрира от аутлинията, след което Ван Перси засече с глава, но право в ръцете на Чех.

В началото на второто полувреме имаше спорна ситуация, при която Давид Луис финтира Гигс отдясно на наказателното поле и бе фаулиран точно на линията, но Хауърд Уеб дори не свири нарушение. В ответната атака за Юнайтед Фил Джоунс започна много опасна контраатака и бе изведен от Андерсон с много пространство пред себе си, но накрая даде разочароващо подаване към Ван Перси.

В следващите минути мачът продължи в доста спокойно темпо, като нито един от двата отбора не търсеше гола и съответно нямаше никакви интересни положения. Сър Алекс Фъргюсън пусна в игра Уейн Рууни и Александер Бютнер, но това също не промени особено играта на Юнайтед.

Все пак в 77-та минута Челси имаше положение за гол, когато Лампард даде много точно центриране между двама защитници и Мата можеше да засече с глава от непосредствена близост, но испанецът показа един от малкото си минуси, като дори не успя да уцели топката.

Десет минути преди края Юнайтед можеше да вкара с голяма доза късмет. Първо Гигс бе оставен по много лек начин да изведе Рафаел в наказателното поле и опитът на бразилеца да поднесе назад рикошира в Иванович и за малко да изненада Чех, но все пак топката мина на сантиметри от гредата.

След центрирането от корнера Челси опита контраатака, която бе професионално спряна от Фил Джоунс с нарушение срещу Рамиреш. Ядосаният бразилец опита да ритне умишлено халфа на Юнайтед и можеше дори да получи червен картон, но не уцели тялото на Джоунс и Хауърд Уеб не му показа дори жълт.

В 83-та минута Челси имаше пряк свободен удар на прекрасна позиция точно пред наказателното поле, но Давид Луис стреля доста неточно.

Мачът вървеше към логично равенство, когато три минути преди края Челси откри резултата. Джони Еванс не изчисти добре топката, а и Фил Джоунс не я овладя добре, което даде възможност за контраатака на Челси. Рамиреш и Оскар разиграха пред наказателното поле и оставеният непокрит Мата бе намерен в наказателното поле и диагоналният му удар преодоля Линдегоор и след удар в страничната греда влезе в мрежата.

Това ядоса домакините и две минути по-късно те си изкараха червен картон. Рафаел атакува остро в гръб Давид Луис и го ритна, но въпреки това червеният картон изглеждаше малко пресилен, тъй като нямаше особен контакт, а и изглеждаше, че защитникът все пак се бори за топката. Доказателство за това бе и уловеният от камерите Давид Луис, който се усмихваше докато лежеше на тревата.

Манчестър Юнайтед – Челси 0:1