Шахтьор 1 Юнайтед 1

teamvsshahМанчестър Юнайтед завърши наравно 1-1 с Шахтьор Донецк при тежкото си гостуване в Украйна в мач от Група А на Шампионската Лига.

В герой за домакините се превърна бразилецът Тайсън, който изравни в 76-ата минута със силен изстрел с десния крак, след груба грешка на Неманя Видич.

Преди това Дани Уелбек бе извел Червените Дяволи напред в резултата с гол в средата на първото полувреме.

Началните минути бяха равностойни, като Шахтьор не се притесняваше да притиска и атакува именития си съперник.

В 14-ата минута имаха сериозни претенции за дузпа. След изпълнение на корнер в наказателното поле на Манчестър Юнайтед се получи голямо разбъркване, топката бе избита лошо и тя попадна в Тейшейра, който си я поведе, Клевърли обаче направи шпагат, след който играчът на Шахтьор театрално се строполи на земята.

Манчестър Юнайтед пък успя да се възползва от първото си сериозно положение и поведе в 18-ата минута. След взаимодействие между Евра и Фелайни по дясното крило, последният бе изведен, подаде по земя към Уелбек и английският национал не сбърка от непосредствена близост.

Домакините реагираха като ужилени и се хвърлиха в атака. В 22-ата минута те отправиха два последователни далечни удара, но без резултат. Последваха минути, в които Червените Дяволи бяха притиснати в своята половина, но не даваха никакви сериозни шансове на Шахтьор.

Украинците добиваха все по-голямо самочувствие в нападение, но опитът на играчите на Юнайтед си казваше думата и домакините рядко стигаха до възможност за удар. Въпреки това в 39-ата минута пред Тейшейра се откри нелоша възможност и нападателят стреля от 21 метра с левия крак, но слабо и право в ръцете на де Хеа.

Полувремето завърши с териториално предимство за Шахтьор, но гостите се защитаваха почти перфектно и като изключим положението, за което можеше да се отсъди дузпа за нарушение срещу Тейшейра, Шахтьор нямаше други чисти ситуации за гол.

Второто полувреме започна както завърши първото – с малко по-активни действия на играчите на домакините. В 53-ата минута Шевчук направи много хубав пробив отдясно и подаде по земя в малкото наказателно поле. Де Хеа обаче пресече, след което се сблъска с нападател на Шахтьор и нарани главата си, но без сериозни последствия.

Последваха равностойни минути, с повече битка в средата на терена и нещата се закучиха сериозно. След 1 час игра сериозните положения и пред двете врати бяха кът. В 65-ата минута Дарио Сърна имаше възможност да изпълни пряк свободен удар от 25 метра, но би право в стената.

Юнайтед имаше възможност да си подсигури победата в 71-ата минута. Рафаел надбяга няколко защитници на Шахтьор отдясно и подаде по земя към ван Перси, който стреля от точката за изпълнение на дузпа, но ударът му бе блокиран от бранител.

В 76-ата минута обаче усилията на Шахтьор бяха възнаградени след първата сериозна грешка на гостуващата отбрана. Тогава Ракицки проби отляво и подаде по земя, пасът му бе пресечен от Видич, но сърбинът изби топката много слабо. Кълбото попадна в краката на Тайсън, който без да се замисли го заби с десния си крак под гредата на де Хеа и изравни.

В 85-ата минута Тайсън проби отдясно, стреля, а топката рикушира в Смолинг и щеше да влезе във врата, но де Хеа се намеси адекватно и изби в корнер.