Уигън 0 Юнайтед 2

Robin Van Persie, Phil JonesДейвид Мойс започна кариерата си в Манчестър Юнайтед от там, откъдето спря Сър Алекс Фъргюсън – със спечелването на трофей. Червените дяволи победиха 2:0 Уигън за Къмюнити шийлд и спечелиха купата за 20-и път в историята си, само 3 месеца след като станаха шампиони за 20-и път.

Робин ван Перси отново беше герой за Юнайтед. Холандецът вкара и двата гола в мача. Той откри резултата още в началото като засече с глава центриране на Евра. В средата на второто полувреме Ван Перси бе точен с изстрел от разстояние, при който имаше рикошет.

Трофеят бе първият голям в кариерата на Мойс като мениджър. Шотландецът имаше спечелена титлата във втора дивизия през 2000 г. с Престън. За 11 години в Евертън Мойс не успя да спечели нищо. За 40 дни в Юнайтед той вече взе първата си купа.

Къмюнити шийлд за много футболни фенове не е просто мач. Това е знак, че предстоят вълнуващи моменти и то скоро. Висшата лига започва след 6 дни, но първо щеше да бъде връчен първия трофей за сезона.

Новият мениджър на Юнайтед Дейвид Мойс имаше шанса да стартира кариерата си на Олд Трафорд с купа. Срещу Червените дяволи беше носителя на ФА Къп Уигън, който още не беше излекувал раните от изпадането. Латикс надви Ман Сити във финала за ФА Къп и сега искаше да изненада и Юнайтед. Уигън също бе с нов мениджър и също от Глазгоу – Оуен Койл.

Уейн Рууни продължава да е извън игра за Юнайтед. Заради травми пропуснаха мача също Джони Евънс и Нани. Уилфред Заха започна титуляр в атака заедно с Уелбек и Ван Перси. За Уигън стартираха новите придобивки Джеймс Маклейн и Грант Холт.

Юнайтед започна силно в началото, а Заха показа, че няма търпение да блесне за голям клуб. Новият сезон може да е пред нас, но някои неща си остават същите. Робин ван Перси вкара поредния си гол за Юнайтед. Холандецът започна атаката в 8-ата минута, като подаде на фланга за Евра, който центрира добре. Ван Перси засече с глава в ъгъла – 1:0.

Юнайтед продължи да атакува. За пореден път Заха направи добра атака, след като размени пасове с Рафаел и центрира ниско. Уелбек беше готов да засече, но Лион Барнет изчисти.

Дейвид Мойс бе принуден да направи смяна в 16-ата минута, след като Рафаел получи травма. Бразилецът бе сменен от Крис Смолинг. Рафаел така или иначе пропуска първия мач за сезона заради наказание, но травмата му със сигурност не е добра новина за Дейвид Мойс.

Постепенно темпото спадна малко. Юнайтед контролираше нещата, а триото в средата за Уигън Макарти, Макартър и Малоуни не можеха да овладеят играта. Маклейн трябваше да помага в защита, заради атаките на Заха и Смолинг.

Първата добра атака за Уигън бе в средата на полувремето. Бойс се измъкна зад Евра, но паса на Бен Уотсън не беше точен и провали една отлична възможност.

Фил Джоунс и Ван Перси комбинираха добре, за да изведат Заха в наказателното. Младокът имаше време и пространство, но избърза с центрирането и топката прескочи всички.

Постепенно Уигън се съвзе и започна да владее повече топката и да използва скоростта на Маклейн и Бойс. Маклейн се възползва от грешка на Смолинг и навлезе в наказателното, но точно когато трябваше да подаде, крилото стреля неточно.

Отговорът на Юнайтед бе атака на Том Клевърли по лявото крило, след което намери в наказателното Уелбек. Нападателят избърза с удара и Карсън спокойно улови.

В последната минута на първата част Уигън имаше възможност след статично положение. Центриране бе свалено от Емерсън Бойс. Изглеждаше, че Лион Барнет ще засече топката, но не я достигна и Юнайтед изчисти.

В началото на второто полувреме Де Хея улови топката след слаб удар на Уотсън. Публиката се развълнува, защото вратаря на Юнайтед за първи път се намесваше с ръце. Малко след това Том Клевърли пропусна възможност да удвои аванса на своите. Той получи топката на границата на наказателното и имаше много време да се прицели, но вместо това прати топката в земята и след това в аут.

След час игра Ван Перси окончателно реши спора, като вкара втория си гол в мача. Холандецът стреля от разстояние, топката се отклони в Джеймс Пърч и изненада безпомощния Карсън – 2:0.

Оуен Койл реагира и направи тройна смяна, а Дейвид Мойс смени Заха с бившия играч на Уигън Луис Антонио Валенсия. Крилото веднага опита да реализира с удар от разстояние,
но Крейни отклони в корнер.

След вторият гол темпото спадна. Юнайтед не искаше да атакува, но използваше всяка възможност за контра. Андерсон подаде към Клевърли, който намери Ван Перси, но Скот Карсън бързо излезе и резултата си остана 2:0.

Ван Перси пропусна още един шанс да оформи хеттрик. Евра спринтира отляво и подаде добре топката в наказателното. Лион Барнет обаче с великолепен шпагат отне възможноста на Ван Перси да реализира. Холандецът бе сменен от Янузай, който направи състезателния си дебют за Червените дяволи.

В крайна сметка Юнайтед победи с 2:0 и взе Къмюнити шийлд за 20-и път в историята си. За Уигън остава утехата, че ще играе в Лига Европа и изглежда като тим способен да се върне във Висшата лига.

УИГЪН – МАНЧЕСТЪР ЮН 0:2
0:1 Ван Перси 8
0:2 Ван Перси 60

Уигън: Карсън, Бойс, Пърч, Барнет, Крейни, Макартър (60 Маккан), Уотсън (73 Еспиноза), Макарти, Малоуни (73 Гомес), Маклейн (60 Макманамън), Холт (60 Фортюне)

Манчестър Юн: Де Хея, Рафаел (16 Смолинг), Видич, Джоунс, Евра, Карик, Клевърли, Гигс (68 Андерсон), Заха (60 Валенсия), Уелбек(84 Кагава), Ван Перси (84 Янузай)

Rating: 5.0/5 (2 votes cast)