ОТ100 #70: Обратът срещу Ливърпул

Требълът на Юнайтед е напълно завършен с два късни гола във финала на Шампионската Лига, но това не е първият път когато Червените Дяволи успяват да направят късен обрат. Питайте Ливърпул…

Предистория: В третия кръг на ФА Къп Юнайтед побеждава Мидълзбро с 3:1 на Олд Трафорд и така си осигурява място в четвъртия кръг, където на 24 януари 1999 се изправя срещу Ливърпул отново в Театъра на Мечтите. Юнайтед води ожесточена битка с Арсенал за титлата, но отборът на Арсен Венгер е напълно забравен, когато момчетата на Жерар Улие и 8 000 гостуващи фенове пристигат на М16.

Събитието: Гостуващите фенове скоро имат повод за радост, когато Майкъл Оуен открива резултат след само три минути игра. Макар че Оуен и Роби Фаулър създават доста проблеми, Юнайтед постепенно навлиза в ритъм. Пол Инс, незнайно как, успява да изчисти от голлинията опасен удар на Рой Кийн. Късметът явно е на страната на Ливърпул в този ден, след като капитанът на Юнайтед неволно отклонява една топка, и противника открива резултата. След това Кийн нацелва напречната греда и за трети път не успява да се разпише, а последвалата добавка на Райън Гигс е героично избита от голлинията от Джейми Карагър. В 89-та минута Юнайтед получава възможността да изпълни пряк свободен удар и вместо Дейвид Бекъм да изпълни своя специалитет, той центрира към Анди Коул, който сваля топката на Дуайт Йорк и той от шест метра изравнява резултата. Успокоението на Юнайтед бързо преминава в абмиция за победа. Когато един дълъг пас на Яп Стам попада в Оле Гунар Солскяер, който добре използва предоставеното му пространство и вместо да стреля в далечния ъгъл на вратата, той прокарва топката през краката на Доминик Матео и страничната греда. Джеймс се хвърля, за да предотврати гол, но не успява и Олд Трафорд избухва в дива радост.

Следистория: Юнайтед продължава уверено напред в турнира, в петия кръг Червените Дяволи побеждават Фулъм с 1:0, а след това и Челси. На полуфинала момчетата на Алекс Фъргюсън се изправят срещу Арсенал, които също са отстранени след незабравимо преиграване на „Вила Парк“. Всички бяха надиграни, включително и Нюкясъл с Алън Шиърър във финала за ФА Къп на Уембли, в който Червените Дяволи постигнаха една от най-категоричните победи в турнира.