ОТ100 #64: Успехът над Порто

portosunkot100Когато Юнайтед е изтеглен да играе с Порто в четвъртфиналите на Шампионската Лига през 1996/97, португалският шампион пристига на Олд Трафорд изпълнен с увереност….

Предистория: След почти безупречно представяне в група „Д“ на турнира Порто се превърща в един от фаворитите на букмейкърите. Пет победи и едно равенство в шест мача означават, че португалците са си осигурили място напред в турнира, имайки преднина от седем точки пред втория Розенборг. Двете им победи далеч от дома, срещу Гьотеборг и много по-престижната срещу Милан, означават, че Юнайтед, на който му е нужно да трепери до последният мач в груповата фаза срещу Рапид Виена, няма да му е никак лесно в мача на Олд Трафорд.

Събитието: Атмосферата в Театъра на Мечтите преди началото на мача е изключителна. Червеният плам е хвърлен на терена, придавайки автентичен заряд на мач от европейските турнири в една влажна вечер. Въпреки че мениджърът на гостите Антонио Оливейра изненадва с решението си да остави голмайстора Марио Жардел на резервната скамейка, още в първата минута на двубоя Порто получава шанс да излезе напред в резултата след чудесна атака на Едмилсон и Артур, но само страхотната намеса на Дейвид Мей предотвратява попадението. От този момент нататък защитата на Червените Дяволи е непробиваема. Имайки на разположение отличния полузащитник Рони Йонсен и двойката централни защитници Дейвид Мей и Гари Палистър, които биват замесен в първия гол на Юнайтед в 22-та минута. Изключителният удар с глава на Палистър, след центриране на Дейвид Бекъм, е спасен от вратаря Иларио, но Мей въпреки че е избутан от съотборника си успява да вкара топката в мрежата и да взриви Олд Трафорд. Шумът в Театъра на Мечтите се засилва когато Ерик Кантона използва объркването в защитата на Порто и със силен шут покрай Иларио прави резултата 2:0. След час игра, забележителният Райън Гигс решава мача изцяло в полза на Манчестър Юнайтед с трето попадение. Страхотният извеждащ пас на Кантона с външната част на обуквата намира Анди Коул,който навлиза на скорост, подава топката на Райън Гигс, който от близко разстояние разстрелва Иларио. Десет минути преди края на двубоя след чудесна контраатака Ерик Кантона намира свободния Анди Коул, който прави резултата 4:0, изпращайки Стретфърд Енд на седмото небе от радост. Преди този мач Порто няма загуба далеч от дома почти година, но невероятното представяне на Юнайтед не оставя и помен за това, докато феновете на Олд Трафорд скандират „Да не би да си скрит фен на Сити?“

Следистория: Вторият двубой преминава без инциденти на терена и завършва при нулево равенство, но извън него има сблъсъци между феновете и полицията. Юнайтед си осигурява място на полуфиналите, където обаче губи както у дома, така и като гост от Борусия Дортмунд, които на финала побеждават защитаващия трофея си Ювентус.

Какво пише пресата:

„Представянето на Юнайтед в тази вечер спря всички съмнения относно неспособността им да окажат сериозно въздействие в Европейската купа, след прекрасното си представяне на Олд Трафорд.“ – Дейвид Лейси, „Гардиън“

„Отборът на Порто, който бе смятан за втория най-добър на континента, трепна пред огромната решителност и желание на Юнайтед. Олд Трафорд от години не е бил такъв врящ котел, като тенджера под налягане на висока степен.“ – Джеф Пауъл, „Дейли Мейл“

Rating: 0.0/5 (0 votes cast)