ОТ100 #62: Евро 96

euro96ot100Когато футболната мания завладява Англия, Олд Трафорд е домакин на пет мача от Евро 96…

Предистория: Олд Трафорд е един от стадионите, който е избран за домакин на мачове от Европейското първенството през 1996 година и заедно с „Анфийлд“ си поделят двубоите от група „Ц“, където са отборите на Германия, Чехия, Русия и Италия, като всичките мачове на „Бундестима“ се играят на М16.

Събитието: Първият мач от груповата фаза игран на ОТ е двубоят между Германия и Чехия, който „Бундестимът“ печели с 2:0 с голове на Кристиан Циге и Андреас Мьолер. Седмица по-късно отборът на Берти Фокс вкарва три гола на Русия през второто полувреме – две попадения на Юрген Клинсман и едно на Матияс Замер – и така си осигурява предсрочно класиране за четвъртфиналите. Последният им мач от груповата фаза е срещу Италия, които се борят да не отпаднат след като допускат изненадващата загуба от Чехия на „Анфийлд“. Италианците се нуждаят от победа, но Джанфранко Дзола пропуска дузпа и мачът завършва 0:0. В същото време на „Анфийлд“ Владими Шмитцер вкарва късен изравнителен гол за 3:3 срещу Русия и класира Чехия напред.

В четвъртфиналният двубой на Олд Трафорд германците отново са главни действащи лица. Те се изправят срещу Хърватия и печелят с 2:1 с на головете на Клинсман и Замер. Така „Бундестимът“ си осигурява място на полуфиналите, където се изправя срещу Англия. В другия полуфинал се срещат Франция и Чехия, като след нулево равенство в редовното време, чехите успяват да отстранят „Петлите“ след изпълнение на дузпи. В мача между Англия и Германия победителят също е решен чрез дузпи, като „Бундестетимът“ е по-точен и се класира за финала на Уембли.

Следистория: Чехите изглеждат готови да развалят прогнозите на специалистите, когато Партик Бергер открива резултата след прецизно изпълнена дузпа, но 17 минути преди края на редовното време Оливър Бирхов успява да изравни за Германия. Мачът навлиза в продължения, но в 95-та минута Оливър Бирхов вкарва златен гол за „Бундестима“ и така осигурява трета титла от Европейски първенства за Германия. Междувременно Олд Трафорд отново може да бъде домакин на мачове от голямо първенство, ако Англия успее да спечели домакинството на Световното първенство през 2018.