ОТ100 #44: Успехът над ”Каталунците”

catalancoup”Най-невероятната атмосфера, която изобщо съм виждал на Олд Трафорд!” Това е скромното описание на Брайън Робсън за заглушаващата глъч, която оглася мача от четвъртфинала за КНК с Барселона на 21 март 1984…

Предистория: Барселона пристига на Олд Трафорд като победител с 2-0 в първия мач, след като Червените Дяволи изпускат множество добри положения на „Камп Ноу. Брайън Робсън носи главната роля в защита и след фрапантните пропуски в първия мач, обещава да се реваншира, като вкара гол в реванша. Никой не мисли, че Юнайтед е способен на какъвто и да е подвиг, особено като се има предвид наличието на Диего Марадона в състава на гостите.

Събитието: Юнайтед е повече от решен да спечели срещата. Реми Мосес не позволява на Марадона да покаже на какво е способен. Норман Уайтсайд и Франк Степлетън водят до неуспех всяка една атака на гостите и така Червените са напълно непроницаеми в защита. В центъра на всичко обаче е Брайън Робсън. След 22 минути игра той спазва обещанието си от преди мача, като вкарва с глава. Малко след почивката Капитан Марвел се възползва по прекрасен начин от вратарска грешка и удвоява преднината на Юнайтед, за да може минута по-късно Франк Степлетън да забие и последния пирон в ковчега на Барса. Домакините ликуват като истински победители.

Следистория: След последния съдийски сигнал стотици развълнувани фенове нахлуват на терена и понасят на ръце играчите до тунела, като повечето от героите са оставили сили колкото да се приберат в съблекалнята. Първоначално обграден от няколко фенове, Робсън се озовава измежду стотици, които постоянно го тупат по гърба, поздравявайки го за невероятния мач. След това го понасят на ръце и героя на вечерта не може да направи нищо освен да се радва на празненствата.”Те пееха името и постоянно получавах похвали,” каза Браян. ”Беше една от тези нощи, за която винаги съм мечтал и никога няма да забравя.” В последствие Юнайтед среща Ювентус на полуфинала. Първият мач е на Олд Трафорд и свършва при резултат 1-1, като италианците си осигуряват място на финала за сметка на Червените чрез победа с 2-1 в Торино.

Юнайтед 3 – 0 Барса

Rating: 0.0/5 (0 votes cast)