Обзор след мача: Юнайтед 1 ЦСКА Москва 0

ретерГоловата суша на Манчестър Юнайтед приключи по драматичен начин с гола на Уейн Рууни с глава току пред Стретфорд Енд, който осигури победата с 1:0 срещу ЦСКА Москва в Шампионската лига

Червените не бяха намирали мрежата в последователни двубои срещу Манчестър Сити, Мидълсбро и Кристъл Палас, което бе повод за притеснение преди предстоящата ключова развръзка в група B. Въпреки че отне 80 минути да отбележат на дъждовния Олд Трафорд, в крайна сметка капитанът на тима направи това, което се очаква от него, като този резултат поставя червените на първото място в групата след загубата на Волфсбург с 2:0 от ПСВ Айндховен.

Луис ван Гаал направи три промени в стартовия състав, връщайки в игра Ашли Йънг, Майкъл Карик и Джеси Лингард, оставайки верен на критикувания Рууни. Капитанът на Юнайтед и националния отбор на Англия за малко не се разписа още в третата минута, но ударът му с левия крак премина близко до гредата. Това подкани привържениците на Олд Трафорд да скандират звучно името му, нетърпеливо очакващи да отпразнуват голове на десятката на тима.

Малко след това, Лингард безуспешно апелира за дузпа и ударъут му беше неточен. В 15-тата минута чудесен дълъг пас от централната линия на Дейли Блинд към Хуан Мата предизвика добро спасяване на Игор Акинфеев. Червените бяха в търсене на първо попадение от това с глава на Антони Марсиал срещу ЦСКА Москва в предишният двубой на Арена Химки преди четири мача.

Юнайтед изцяло доминираше през първата част както в притежанието на топката, така и възможностите за гол. Тимът можеше да съжалява за пропуснатите чисти възможности като прекия свободен удар на Рууни, втория удар на Лингард, който прелетя над целта, както и изстрела от близка дистанция на Маркос Рохо, който не уцели вратата. Представянето на червените безспорно бе много по-качествено, като само завършващият удар не им достигаше.

Статистика на полувремето:
Притежание на топката: Юнайтед 73% – ЦСКА 27%
Удари към вратата: Юнайтед 8 – ЦСКА 0
Точни удари: Юнайтед 2 – ЦСКА 0
Корнери: Юнайтед 4 – ЦСКА 0

Събитията от първата част се пренесоха и в началото на втората, като червените пропуснаха редица нови възможности. Удар с глава на Рохо от границата на малкото наказателно поле премина над вратата, а малко след това аржентинецът, който преди играеше за местния съперник на ЦСКА – Спартак Москва, достави центриране към Марсиал, който с глава прати топката в ръцете на вратаря. Французинът можеше да се справи и по-добре и все пак неговата скорост и енергия предвещаваха нови шансове, които да се открият пред него.

Гостите се браниха с всички 11 човека зад линията на топката и рядко се осмеляваха да преминат центъра, с изключение на няколко редки контра атаки. Това постави и загадката пред Юнайтед как да преодолеят непробиваемата руска защита. С изтичането на първия час, ван Гаал вкара Маруан Фелайни за сметка на Марсиал, а малко след това Рууни за малко да извади отбора от безизходицата получавайки в малкото наказателно поле от Мата. За негово разочарование, не можа да се ориентира достатъчно бързо и да отправи удар.

Мемфис, който отбеляза в Шампионската лига срещу Брюж и бившия си тим ПСВ се включи в спора в 74-тата минута, а скоро след това негово центриране доведе то удар на Карик, който премина встрани. ЦСКА Москва бе близо да смути Юнайтед при удар на Сейду Думбия, който предизвика страхотно спасяване на де Хеа, току преди голмайстора от миналия мач да отправи нов изстрел след рекушет, изчистен изумително от Крис Смолинг.

Успехът нямаше как да дойде по-добре – Рууни изскочи в наказателното поле, засичайки отлично центриране на Лингард и изпрати топката покрай вратаря пред ликуващия Стретфорд Енд, където капитанът отпразнува бягайки към флагчето за корнер, бурно размахвайки ръцете си. Това бе момент на облекчение и възторг, но по-важното беше гол, който донесе три безценни точки в група B на Шампионската лига.