Дейвид Мойс

Дейвид Мойс наследи Сър Алекс Фъргюсън като мениджър на Манчестър Юнайтед, след като великият шотландец сложи край на 26-годишното си царуване на Олд Трафорд.

Мойс ръководи Евертън цели 11 години, преди на бъде обявен за наследник на Сър Алекс на 9 май 2013г. и да заеме поста официално от 1 юли 2013г.

Шотландецът, който се наслади на 19-годишна кариера като футболист преди се посвети на мениджърската професия, не успя да спечели трофей с Карамелите, но си спечели доста почитатели със способността си постоянно да преизпълнява целите, въпреки ограничените ресурси.

Всъщност, Мойс е печелил наградата на LMA за Мениджър на година – гласувана от колегите му мениджъри – три пъти: през 2003, 2005 и 2009. Сър Алекс (четири пъти) е единственият мениджър печелил тази награда повече пъти.

Както Сър Алекс веднъж каза с възхищение: „Дейвид е трябвало да се бори с липсата на силна финансова структура. Трябвало е той да изстиска най-доброто от играчите, които има на разположение, и е свършил страхотна работа.“

През годините, Дейвид Мойс се изправи срещу Сър Алекс Фъргюсън 24 пъти и, както повечето мениджъри, които застанаха срещу Сър Алекс, загуби повече мачове, отколкото спечели. Всъщност, бившият мениджър на Карамелите триумфира три пъти след 90 минути (и веднъж след изпълнение на дузпи на Уембли в полуфинала за ФА Къп през 2009).

Въпреки това, той изведе Евертън до един от най-впечатляващите обрати постигнати от гостуващи отбори на Олд Трафорд през последните години. Карамелите губеха с 4-2, седем минути преди края на двубоя, но успяха да отбележат два гола, за да стигнат до равенството 4-4 през април 2012г.

Две години по-рано, през септември 2010г. се случи нещо подобно на Гудисън Парк. Юнайтед водеше с 3-1 и изглеждаше, че момчетата на Мойс ще загубят, но с два гола в добавеното време на срещата Евертън стигна до равенството 3-3.

Тази способност да изстиска и последната капка усилие от страна на играчите си, докато не изтече и последната секунда от 90-те минути, трябва да го постави на мястото му в един клуб, където драматичните триумфи в края са ежедневие.

Мойс за първи път се потопи в мениджърската професия като играещ треньор в Престън Норт Енд на едва 35 години. Тогава, през януари 1998г., клубът от Ланкашир се намира в опасност от изпадане в четвъртото ниво на английския футбол. Само две години по-късно, сезон 1999/2000, Мойс изведе Норт Енд до титлата във Втора Дивизия, изпреварвайки регионалния съперник Бърнли със седем точки.

През следващия сезон с почти същия състав, Престън на Мойс е на крачка от промоция във Висшата Лига. Тези усилия на шотландеца привличат вниманието на Евертън и през март 2002г. Мойс поема отбора от Мърсисайд.

Добре организирани и дисциплинирани, отборите на Мойс са склонни да показват черти от неговия характер. Той може да се похвали с отличните си постижения срещу „модерния“ Манчестър Сити, след като спечели седем и завърши наравно веднъж в 10-те си срещи с тях, след идването на Шейх Мансур в началото на сезон 2008/09.

Тази последователност се състои от два дубъла – победи като домакин и като гост в един сезон – и четирите поредни победи на Гудисън Парк. Последната от които, 2-0 на 16 март 2013г., помогна на Юнайтед да дръпне с 15 точки в борбата за титлата, след като Червените Дяволи победиха Рединг с 1-0 по-късно същия ден.

Няма съмнение, Мойс ще трябва да отговори на вече поставените високи очаквания на Олд Трафорд. Назначаването на шотландеца е победа за здравия разум и стабилност във време, в което изглежда, че всички се стремят към бързи успехи. Манчестър Юнайтед е в сигурни ръце.