Байер Леверкузен 0 Юнайтед 5

jonnyvsbayerМанчестър Юнайтед срази Байер Леверкузен с 5:0 като гост в двубой от група „А“ на Шампионската Лига.

Червените Дяволи решиха нещата още в средата на първото полувреме, когато първо Валенсия откри, а след това Спахич си отбеляза автогол. И при двете попадения главно действащо лице бе Уейн Рууни, записал асистенции.

Силното представяне на Рууни продължи и след почивката. Негов удар бе спасен от Лено, но попадна в краката на Евънс, който заби трети гол за своя отбор. Десетина минути след това Рууни прехвърли Лено и на празна врата се разписа Смолинг, а в края на мача Нани оформи крайния резултат.

След успеха си Манчестър Юнайтед събра 11 точки и окупира върха в групата, класирайки се за фазата на елиминациите. Байер Леверкузен е трети, със седем пункта на сметката си.

Още в първите секунди на срещата Уейн Рууни бе изведен сам срещу Лено и англичанинът шутира покрай дясната греда, но съдийската бригада маркира тънката засада. На отсрещната врата Сон отправи много неточен удар.

Постепенно домакините станаха по-инициативни от своя опонент и играта се водеше предимно в половината на Червените Дяволи, чиято защита се справяше без проблеми с набезите на германците.

Четвърт час след началния съдийски сигнал Юнайтед сътвори добра атака отляво. Ветеранът Райън Гигс задържа хитро и пусна към Нани, чийто удар от десетина метра мина над напречната греда.

Хеунг Мин Сон реши отново да опита късмета си, но южнокореецът не успя да „хване“ кълбото по най-добрия начин. Все пак той спечели корнер, след който Спахич би неточно с глава.

В средата на първата част Щефан Кислинг получи от Сон и навлезе в наказателното поле, преминавайки без проблеми между двама бранители. Таранът отправи удар, но в последния момент Джони Евънс подложи крака си и спаси своите.

Гостите се възползваха от грешка на Райнарц в средата на терена и топката се озова в краката на Уейн Рууни отляво. Той центрира към далечната греда, където Емре Чан увисна и за Валенсия остана лесната задача да засече кълбото в мрежата на Байер.

Възпитаниците на Дейвид Мойс продължиха да атакуват и след попадението в своя полза. В рамките на една и също акция Гигс, Евънс и Джоунс стреляха, но ударите им бяха блокирани. Ларс Бендер засече с глава след центриране в полето на гостуващия тим, но халфът не бе настроил мерника си.

В 30-тата минута англичаните удвоиха преднината си. Уейн Рууни центрира от фаул и в наказателното поле Емир Спахич отклони топката с глава от близо седем метра, опитвайки се да изчисти пред погледа на Смолинг.

Леверкузен бе в нокдаун и английският първенец продължи да натиска. Шинджи Кагава отправи удар от двайсетина метра, но този път Бернд Лено улови спокойно. При една от редките възможности за германците Кастро отправи удар на отчаянието.

След подновяването на играта двата тима заложиха на много борба в средата на терена, като липсваха опасните голови ситуации. Байер показа по-голямо самочувствие в сравнение с първата част, но в редиците на германците липсваше ясна идея как може да бъде превзета вратата, пазена от Де Хеа.

Първото сериозно положение след почивката се откри пред Нани. Той открадна топката и отправи диагонален шут с левия крак, но кълбото премина на метър покрай дясната греда.

Бе изминал един час игра, когато домакините стигнаха до изпълнение на корнер отдясно. Райнарц нанесе удар с глава, но топката се отби в страничната греда, преди да бъде маркирана засада на останалия непокрит Спахич.

Направилият силен мач Уейн Рууни можеше да се възнагради с попадение, но неговият страховит удар извън пеналта мина на педя от лявата греда. В средата на втората част Рууни засече топката след центриране от корнер. Лено изби, но право в краката на Евънс, който добута на празна врата.

Германският тим се опита да върне поне едно попадение, но един от плахите опита за нова бе на Кастро, чийто пас не бе засечен добре от Ларс Бендер. Манчестър Юнайтед контролираше развоя на случващото се на терена и крачеше уверено към напълно заслужена победа.

В 77-та минута защитата на Байер допусна една от десетките си грешки в мача. Уейн Рууни бе изведен сам срещу Лено и го прехвърли, а на далечната греда Смолинг я добута на празна врата.

Към края на срещата пред влезлия като резерва Андерсон се откри добра възможност също да добави името си сред голмайсторите, но неговият удар с левия крак се оказа неточен.

В 88-та минута резилът за Байер стана пълен. Гигс намери Нани отляво, а португалецът преодоля вратаря Лено, след което шмугна топката от малък ъгъл във вратата на германския тим.